052- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים ריא-ריב (שיעור...

052- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים ריא-ריב (שיעור השקפה)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר משה וב' משיחין.

האגו מפריע להבנת האמת !

צד השפעה באדם ניקרא חוכמה, שבאה לאחר ביטול האגו. לכן אנשים עם אגו לא מבינים!
וַיִּיצֶר יְהוָה אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם — יוד אחת מהמילה וייצר מייצגת את ה' והשניה את הנברא, שתי תכונות הופכיות אותם צייר ה' בתוך האדם, השפעה וקבלה, שבאיחודם נגיע לשלמות קבלת ההטבה. לגוי אין את הפוטנציאל לאהבה, מעורבים בו סיגים ולכן ישראל המשול לגפן שאינו מקבל הרכבה ממין אחר, צריך בזמן תיקון להיבדל — הֶן עָם לְבָדָד יִשְׁכֹּן.

ה' שֹם את עץ הדעת טוב ורע בגן, באדם אלו הרצונות לקבל הגדולים שלא ניתן להשתמש בהם עד אשר יכשיר האדם את עצמו לקבלת ההטבה – גפן בלי כלאיים. התיקון הוא בעצם ההתגברות לא לקחת את התענוג בהיותו בוסר, שעדיין לא מסוגלים לעכל תענוג כה גדול. התיקון בא בהדרגה על הרצונות שיש עליהם מסך, לכן על האדם לכבוש את יצרו ולהסתפק בינתיים בתענוג חלקי.

החיבור בין הבריאה לבורא, שנותן לנו "עדן" – אור החוכמה הגדול, המגיע בטפטוף בזמן תיקון ע"י הצדיק, אל הגן – שזהו לב חכם היכול לקבל את העונג. כשתגיע הגאלה אָז תִּתְעַנַּג עַל-יְהוָה. עׂנג – ראשי תיבות עדן נהר גן. וְהִרְכַּבְתִּיךָ עַל-במותי (בָּמֳתֵי) אָרֶץ וְהַאֲכַלְתִּיךָ נַחֲלַת יַעֲקֹב אָבִיךָ – שהוא דיוקנו של אדם ראשון ונחלתו הנקודה הפנימית אותה יש לרשת ע"י משה.

העַׂנג הוא נגע לאומות בעולם שבתוכנו שמפריע מצד אחד, אך מגביר את נקודת האימון ומזרז לעבודה. הנגע הוא התפיסה המדעית, שאם יש רצון פרטי כרגע – עליו לשלוט, אך האמת שהרצון מורכב ויש להביאו לאחדות.
נָהָר יֹצֵא מֵעֵדֶן לְהַשְׁקוֹת אֶת-הַגָּן וּמִשָּׁם יִפָּרֵד, וְהָיָה לְאַרְבָּעָה רָאשִׁים. אותו עונג לא בא כרצון אחד, אלא רצון מורכב משאיפות לחוכמה, לעושר, למילוי חסרונות, לבריאות – שהיא חיבור הסופיות לאין סוף ברוך הוא. חייב אדם את כל הרצונות בכדי להיות שלם, אך אל תחשוב שבמקום בו אתה חש את העונג — תוכל לקבל את כולו.
אהבה לא תגיע מרצון אחד פרטי, אלא מאיחוד הרצונות המורכבים.

אין תגובות

להגיב