004- הדף היומי בזוהר הסולם – משפטים – י-יב למתקדמים|☆תגיות: נשמה בשבי,...

004- הדף היומי בזוהר הסולם – משפטים – י-יב למתקדמים|☆תגיות: נשמה בשבי, מאזני צדק ומרמה

מִּשְׁפָּטִים י – יב

הַסַבָּא

הָאָדָם נִבְחַן בּאֵיזֶה סוּג מֹאזְנַיִם נְפָשִׁים שׁוֹקֶּל הוּא אֶת רצוֹנוֹתָּיו.

הנשמה מתגלגלת למציאות נפשית למאבק בין הצד הטוב לרע. ישנן מאזני צדק המקרבים אדם למטרה ומאזני מרמה המרחיקים אותו – ועליו להכריע. עושק הנשמה הוא בחינה בה הרצון אמיתי של אדם המתגלגל ברצון לא אמיתי דהיינו שלא ניתן יהיה ליהנות ממנו, ועליו לגיירו.

יש והנשמה נעשקת ע"י הס"א דהיינו שרצון והתענוג נלקח לשליטת הס"א ולכאורה האדם נהנה מדברים אסורים. טבע התענוג הוא הנשמה, האור שמתלבש בכלי, וכאשר מפנה את התענוג לחיצונים, סימן שהפעיל משקל, שיקול לא נכון.

שני צדדים באדם, ועליו לפעול בניגוד לטבע הרגיל שלהם. הטבע הרגיל של הרצון לקבל, השמאל, הוא המשכה ממעלה למטה, אך תפקידו להשפיע, דהיינו ממטה למעלה את התענוג. וזה מאזני צדק.

השיקול במאזני מרמה הוא משיכה מלמעלה למטה לפרטיות, תנועה אותה יש להפך.

כז) וזהוא סוד עליון יותר מכל. בעמוד העומד לשקול עליו, תוך האוויר הנושב, יש מאזניים בצד ימין ובצד שמאל. בצד ימין מאזני צדק. ובצד שמאל מאזני מִרמה. מאזניים אלו אינם שקטים לעולם, והנשמות עולות ויורדות, באות וחוזרות דרך מאזניים האלו. ויש נשמות עשוקות, כששולט אדם דס"א באדם דקדושה, כמ"ש: עֵת, אֲשֶׁר שָׁלַט הָאָדָם בְּאָדָם לְרַע לוֹ. מדבר כאן על אדם בליעל, הס"א.

קו האמצעי מכריע ומקיים ב' הקווים ימין ושמאל, מבדיל ביניהם, אשר קו ימין מאיר מלמעלה למטה, וקו שמאל יאיר מלמטה למעלה, ולא מלמעלה למטה. עמוד האמצעי מקיים ב' האורות ימין ושמאל. ושוקל אותם כמו במאזניים, שהארת קו הימין מושך למטה לתחתונים, והארת קו השמאל מעלֶה למעלה דהיינו מוותר ודוחה את הקבלה, מייצר אור חוזר, וע"י זה עומד לשון המאזניים באמצע, שאינו נוטה לא לימין ולא לשמאל, אלא לשניהם יחד, כל אחד לפי דרכו. ונאמר, תוך האוויר בחינת החסדים הנושב, כי הארת השמאל מתגלה ע"י יציאת י' מאויר, השלמת הכלים המעוררים את הרצון נקודת השורוק. וכשהעמוד האמצעי מאיר במלכות, נעשה שם שתי בחינות מאזניים:

א.           בדרך הראויה מאזני צדק, כמשקל עמוד האמצעי, למשוך הארת הימין מלמעלה למטה, והארת השמאל רק מלמטה למעלה.

ב.           מאזני מרמה, אחיזת ס"א, המושכים הארת השמאל מלמעלה למטה.

ומטעם שני מאזניים האלו, נקראת המלכות עצה"ד טו"ר. ואם הנשמה מקבלת ממאזני מרמה, אז נעשקת בידי הס"א, ונופלת לידיה, והן הנקראות, נשמות העשוקות. ואז כתוב: עת אשר שלט אדם באדם לרע לו, שאדם דס"א שולט באדם דקדושה. אבל הוא לרע לו. זהו אותו צד של הרצון לקבל המבקש להשתלט על הרצון לקדושה, המבקש לעבוד ולעשות נחת רוח להשם.

כח) אבל נשמה זו שהייתה לס"א, הנקרא איש זר, ונעשקה על ידו, היא לרע לו, לאיש זר ההוא. והיא בתרומת הקודשים לא תאכל, כשאר הנשמות דהיינו שאינה יכולה ליהנות מהקדושה, עד שהקב"ה יתקן אותה, כמ"ש: ובת כהן כי תהיה לאיש זר, יהיה כך, שבתרומת הקודשים לא תאכל.

כט) יש כאן סוד איך נעשקות הנשמות.  עוה"ז מתנהג ע"י עצה"ד טו"ר, המלכות. וכשבני העולם מתנהגים בצד הטוב, בהכרעת קו האמצעי, המאזניים עומדים ומכריעים לצד הטוב. וכשמתנהגים כצד הרע, שממשיכים הארת השמאל מלמעלה למטה, מכריעים המאזניים לצד הס"א. וכל הנשמות שהיו בשעה ההיא במאזניים, עושק אותן הס"א ולוקח אותן.

לכאורה מרגיש אדם שמצליח בגשמיות ומקבל כבוד חיצוני שהוא כבר מסודר. משביע הוא את הרצון לקבל בתענוגות בשרים, ואפילו לגוף הוא מזיק. הס"א פועלת נגד עצמה גם בחיצוניות, גם לגוי לא טוב כשהוא עושק את ישראל. גם מדען שטוען שאין כלום באמונה, רע לו, מפני שאין הוא יכול להוכיח כלום, אין לו שום ודאי.

מי שרוצה את האהבה רק לפרטיות, גם הפרטיות מתקלקלת לבסוף.

ל) אבל לרַע לו, לס"א. כי אלו הנשמות מכניעים כל מה שמוצאות מצד הרע, ומכלות אותו. הסימן לזה, ארון הקדוש, שנעשק ע"י הפלשתים ושלטו בו, לרע להם.

לא) מה נעשה מאלו הנשמות העשוקות? נעשה מהם חסידי אוה"ע וממזרים תלמידי חכמים. וממזרים תלמידי חכמים קודמים לכהן גדול עַם הארץ. והם חשובים יותר בעולם, אע"פ שהכהן הגדול נכנס לִפְנַי ולִפְנים בקודש הקודשים.

לב) פתח הזקן ההוא: אִם-רָעָה בְּעֵינֵי אֲדֹנֶיהָ, אֲשֶׁר-לא (לוֹ) יְעָדָהּ וְהֶפְדָּהּ: לְעַם נָכְרִי לֹא-יִמְשֹׁל לְמָכְרָהּ, בְּבִגְדוֹ-בָהּ. פרשה זו נאמרה על סוד זה של נשמו העשוקות, וְכִי-יִמְכֹּר אִישׁ אֶת-בִּתּוֹ, לְאָמָה לֹא תֵצֵא, כְּצֵאת הָעֲבָדִים אִם-רָעָה בְּעֵינֵי אֲדֹנֶיהָ, אֲשֶׁר-לא (לוֹ) יְעָדָהּ וְהֶפְדָּהּ:  לְעַם נָכְרִי לֹא-יִמְשֹׁל לְמָכְרָהּ, בְּבִגְדוֹ-בָהּ. ריבונו של עולם, מי לא יירא ממך, שאתה מושל על כל מלכי העולם, כמ"ש: מִי לֹא יִרָאֲךָ מֶלֶךְ הַגּוֹיִם, כִּי לְךָ יָאָתָה.

לג) כמה הם בני אדם בעולם, שמשתבשים וטועים במקרא הזה. וכולם אומרים אותו, אבל המקרא אינו מתיישר בפיהם. וכי הקב"ה נקרא מלך הגויים, האם לא מלך ישראל הוא? וכן הוא נקרא, כמ"ש: בהנְחֵל עליון גויים. וכתוב: כי חֵלֶק ה' עַמו. וע"כ נקרא מלך ישראל. ואם תאמר, שהוא נקרא מלך הגויים, הרי זה שבח להם, שהקב"ה מולך עליהם, ולא כמו שאומרים, שנמסרו למשמשים ולממונים שלו.

יש להבחין בין השגחה פרטית כפי שיש על עם ישראל לבין השגחה כללית עליהם ההשגחה נעשית ע"י מלאכים. לישראל ישנו פוטנציאל לשלמות מותנית בדבקות בהשם. גוי יכול להתדבק בישראל ורק דרכו בהשם.

לד) ועוד, סוף המקרא, שכתוב: כִּי בְכָל-חַכְמֵי הַגּוֹיִם וּבְכָל-מַלְכוּתָם, מֵאֵין כָּמוֹךָ. כל זה שבח הוא לשאר העמים, ופלא הוא, איך אינם מתעלים במקרא הזה לרום הרקיע? הרי המקרא נותן לחכמיהם ומלכותם איזה יחס אל הקב"ה, שצריך משום זה לומר, שהקב"ה גדול מהם. אלא הקב"ה מעוור עיניהם, ואינם יודעים בו כלל. שזהו מה שאנו אומרים, שכולם אין, ואפס, ותוהו כמ"ש: כָּל-הַגּוֹיִם, כְּאַיִן נֶגְדּוֹ; מֵאֶפֶס וָתֹהוּ, נֶחְשְׁבוּ לוֹ. והרי עיקר עליון גדול ומכובד שׂם אותם המקרא הזה, שכתוב: כי בכל חכמי הגויים ובכל מלכותם מאין כמוך. וכתוב: מָלך אלוקים על גויים. ישנה טעות כאילו בכלל ניתן להשוות בין חוכמתו לחוכמה האלוקית. אין הדבר בר השוואה כלל ואינם עומדים באותו מימד. המחשבה שבעולם הגשמי כאילו דרכו ניתן לתפוס דברים אלוקיים – זהו שקר.

לה) אמר לו רבי חייא: הרי כתוב מָלַךְ אֱלֹהִים, עַל-גּוֹיִם;   אֱלֹהִים, יָשַׁב עַל כִּסֵּא קָדְשׁוֹ. אמר לו אני רואה אחרי הכותל שלהם היית, ויצאת במקרא הזה לעזור אותם. היה לי להשיב מתחיה על מה שאמרתי, אבל כיון שמצאתי אותך בדרך, אעביר אותך משם, ומשם אלך להעביר הכל.

תגיות: תענוג אסור, עושק הנשמה

 

שאלות לחזרה ושינון בזהר משפטים י-יב
1. מה ההבדל ומה משותף בין מאזני מרמה ומאזני צדק?
2. מדוע נשמה שהיתה לאיש זר דהיינו שנעשקה ע"י הקליפות, היא לרע לו? הבא דוגמא מהפלשתים, אגב כך הבא עוד דוגמאות מהיסטורית עם ישראל וכן אחת מחווית החיים שלך.
3. מדוע אין לומר שהקב"ה הוא מלך הגויים והרי אין דבר שלא בשליטתו?
4. מה אומר הסבא לרבי חייא על שאלתו והרי כתוב מלך אלוקים על גויים?
אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב