הדף היומי בזוהר הסולם – פרשת פנחס קצג-קצה | השקפה | שיעור...

הדף היומי בזוהר הסולם – פרשת פנחס קצג-קצה | השקפה | שיעור 65

פנחס קצג- קצה שעור 65

ישראל האברים של השכינה

 

ככול שאדם מחשיב יוֹתֵר אֶת הַכְּלָל, כָּך הַכְּלָל יָכוֹל לְהָעִיד מיהו.

במידה שאדם תּוֹרֵם לָכְּלל, בָּהּ במידה הוּא נִתְרַם.
יָכוֹל אָדָם לָדַעַת הַאִם יְנַצֵּחַ בְמִלְחַמְתּוֹ, בְּהֶתְאֵם לָקֶשֹׁר שֶׁלּוֹ לָכְּלֹל.
הַקֶּשֶׁר לַשְּׁכִינָה שׁוֹמֵר עַל הָאָדָם ומאפשר לוֹ לִבְנוֹת אֶת בֵּיתוֹ.

 

תפקיד האדם להתחבר לכלל לאחר שתיקן ושיכלל עצמו ע"י שישמור מסגרת תורה, יחזיק בבינה יציבה, ולקשור את הלימוד של ההלכות והמשניות לנקודת האמונה הנפשית הבסיסית ולא לזוז ממנה. כך שם עצמו על סלע איתן ומחובר באופן קבוע ולא ארעי. מכאן שכל לימוד לא יכול להיות תחת מקרה של זמן ומקום, אלא להיות מחובר לוודאי הראשוני, לנצח, לקב"ה. וכמובן שכדי להגיע לגילוי הגדול יש ללמוד פנימיות התורה.

השכינה היא הכלל והם הפרטים ונקראים עדות לפי איך שהם קשורים לכלל. היא נק' שושן עדות בשביל שהשכינה היא עדות על ישראל שהם אברים שלה והיא נשמה עליהם. היא עזרה מן השמים.

איתן מושבך ושים בסלע קנך. איתן הוא אותיות תניא דהיינו משנה וברייתא, כי שם במשנה ובברייתא הוא הקן של נשר העליון שהוא השכינה ועליה נאמר כנשר יעיר קנו על גוזליו ירחף.

אמר דוד המלך על השכינה, שים בסלע קנך, ה' סלעי ומצודתי, אף כך התנא דהיינו הלומד משנה, שיש בו הלכה חזקה כסלע שאין פטיש יכול לפוצצה בכל הקושיות בעולם, בזה מקנן הנשר שהוא השכינה. וכל התנאים נקראים קנים של השכינה ומשום זה יקרא קן צפור לפניך, שהיא השכינה הנק' צפור, דהיינו בדרך מקרה פעם אחת כאורח וכבא למלון שמזומן לפני שעה במלונו. ככול שאדם מבסס את תלמודו על בסיס חזק יותר, כך יוכל להתקדם. על האדם למצוא בנפשו את נקודת האמת, המקום היציב שאליו יש להתחבר, הוא מקום הקביעות אליו יש לחזור.

נעשה אדם בצלמנו כדמותנו

אמר להם הקב"ה אומנות אחת יש לי לעשות שתהיה בה שותפות לכולנו, התחברו כולכם יחד לעשות בו כל אחד ואחד מחלקו, ואני אשתתף עמכם לתת לו מחלק שלי. מעבר לחלקו של כל אחד בעשיית המצוות, יש לו תפקיד להתחבר לכלל, ואז גם הקב"ה בא לחיבור בשותפות ליחד.

אין תגובות

להגיב