028- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קסג-קסד (שיעור...

028- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קסג-קסד (שיעור השקפה)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר ב' נַעֲשֶׂה אָדָם

עיקר בריאת האדם נעשתה בשביל התשובה!

השכינה נקראת בלי לבוש, כאשר אדם לא פועל את הבחירה ועושה את הרצון האמיתי. וכל מי שמקיים מצות התורה, הריהו כאלו הוא מלביש את השכינה בלבושיה. על ידי החטאים של ישראל נתפשטה השכינה מלבושיה. שנאמר עליה כִּי הִוא כְסוּתוֹ לְבַדָּהּ הִוא שִׂמְלָתוֹ לְעֹרוֹ בַּמֶּה יִשְׁכָּב וגו'. ישכב — יש כ"ב אותיות, זה מצב השכיבה, הגלות, החשכות. כאשר אדם נכנס מבחינה נפשית לחשוכות קשה לו לגלות שהשם טוב ומטיב.

מסבת החשך –הירידה, חוטא האדם, אך הוכנה לו תשובה, שע"י התשובה מחזיר אותיות אל"ה משם אלוקים. נתנו לך אפשרות להתכופף בכדי שתוכל לקפוץ ולעלות. כל פעם שמורידים אותך, בכל מפגש עם החיים, יש לקחת עוד כלי לתיקון, עוד ניצוץ להעלותו.

הדיו הוא סוד השחור שבאותיות התורה. האור הוא הרקע הלבן דהיינו הגווילים, שעליהם כתובות האותיות. החושך הוא הכלי המלביש לאור. כשהאור מתלבש בחשך, נאמר על התורה, שְׁחוֹרָה אֲנִי וְנָאוָה, וכשהאור מסתלק משם, שהוא הלבן שבתורה, התורה אומרת אַל-תִּרְאוּנִי שֶׁאֲנִי שְׁחַרְחֹרֶת.

כאשר לא תפסים מה התורה רוצה מאיתנו, ניראת התורה שחורה, שלא מגלה ומאירה לנו. מאידך רמזו חז"ל זכה-כלומר זיכך עצמו, נעשה לו סם חיים, כי כל המוחין של העוסק בתורה, נמשכים לו בשחור שבתורה. ניתנה לנו כאן דרך להתייחסות לחיים. אם אתה מחפש את האור, לא תמצא אותו בלי הכלי- החושך. בכל פעם שאדם פועל פעולה, עליו לזכור שעליו לצאת בכדי לחדור פנימה, מהפרטים לכלל.

לאחר שבירת הכלים, יש קטנות ותנועה לגדלות. כל פעם שעולים לאצילות, מעלים משהו מהקליפות, ירידה לצורך עליה. החושך בא לתת בחירה, וכשהאדם מתעסק בתו"מ הוא מכין לבושים לתורה, שמבטאת את מציאות ה' בעולם, את מקום האהבה שאליה צריכים להתקשר נשמות בני האדם.

כך כאשר רוצים ללמד משהו חדש, ישנה דרך שמעלים קושיה, מאין גירוי, שיהפוך לכלי להכיל את ידיעה החדשה. השאלה עצמה היא חושך, חיסרון, שכעת ניתן למלא אותו עם אור. האדם נותן את התשובה על ידי שבוחר ביראת הרוממות — זו התשובה, אמונית לכל השאלות.

אין תגובות

להגיב