024- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קנא-קנב (שיעור...

024- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קנא-קנב (שיעור השקפה)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר אֲנִי אֲנִי הוּא

רְאוּ עַתָּה כִּי אֲנִי אֲנִי הוּא וְאֵין אֱלֹהִים עִמָּדִי

(דברים ל"ב) שואל הזוהר מי הוא שאמר את הכתוב? וְאֵין אֱלֹהִים לקבל עצה הימנו. עד היכן ראוי לחקור?

העילה נותנת רשות לעלול – הסיבה נותנת רשות לתוצאה. זה חשוב בכדי להבין מיהו הסיבה הראשונית, מהו היסוד שממנו צריך להתחיל לחיות? יש כאן חיפוש על מקור העשייה. לכאורה ה' עושה הכול, אך עלי לדעת מאיפה מתחיל תפקידי.

ככל שאדם יותר מפותח יכול לחקור יותר אחורה, עד שמגיע לתשובה "כָּכָה" שעליו לקבל זאת בדרך אמונית. לאדם לוגי קשה לקבל מציאות כזו שאומרים לו "כָּכָה" אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ. אנחנו מחפשים את הנקודה האמונית, שֶׁכָּכָה גימ' משה.

מהו השורש ממנו אנחנו צרכים לחשוב? בכל מצב יש כתר השייך למקומו, ובו מתחילים. נַעֲשֶׂה אָדָם אומר שעלי להתחיל לחשוב מצמצום ב'. לא מטרת הבריאה כרגע, אלא זמן תיקון. אתה לא חושב על מטרת הבריאה בה הדין שעליך לקבל את ההטבה. יכול להיות שהסיבה שצריכה להפעיל אותך כרגע: "איזה עוד עבודה עלי לקחת". לדעת מהי הסיבה הראשונית במקום בו אני עובד.

נַעֲשֶׂה אָדָם- היות וניברא מצמצום ב' כאן עליו לחפש את השורש. הסיבה לשאלה מתחילה בצמצום ב', ולא בצמצום א' שבו הדין הרצון ליהנות. לקבל בעל מנת להשפיע, לא שייך כאן. בזמן תיקון הראשוניות היא חשיבה דרך צמצום ב' שכעת צריך להיות המקור למאווים והרצונות, בכדי לדעת מאיפה אני בונה את צורת ההשתוקקות שלי בחיים.

המטרה צריכה להיות תכליתית, ההגעה בדרך צריכה להיות מדעית — בתוך מסגרת אמונית.

אין תגובות

להגיב