019- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קמג-קמד (למתקדמים)

019- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קמג-קמד (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

סיום מאמר מֹשֶׁה וְיַעֲקֹב
תחילת מאמר נַעֲשֶׂה אָדָם

האדם יכול ללמוד על נפשו ע"י שלומד כיצד בנויים העולמות העליונים, ויש בכוחו להתחבר אליהם!

כל האורות עליונים נמצאים בצורתן בארץ למטה: וַיִּתֵּן אֹתָם אֱלֹהִים בִּרְקִיעַ הַשָּׁמָיִם לְהָאִיר עַל-הָאָרֶץ.
רק כאשר יש שלמות של שני צדדים, ניתן להגיע לאהבה. כך הנשמה והגוף הרוחני, (המאורות שבאדם) צריכים להיות שלמים, ואז יוכלו להתחבר בסוד יְהוָה אֶחָד וּשְׁמוֹ אֶחָד.
משה, הפנימיות, בחינת האמונה – יעקב מבטא את הנקודה החיצונית שבאה לבטא את משה בפנימיות. האבות הם שורשים בתוכנו, וכפי שאברהם יצא מע.ז, כך עם שלם יצא ממצרים. אלו דמויות חשובות בנפש האדם, ואף אחת מהן לא יכולוה לבוא לידי ביטוי בלי הברית – יוסף. לכן לקח משה את עצמות יוסף עמו.

מאמר נַעֲשֶׂה אָדָם

וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים נַעֲשֶׂה אָדָם בְּצַלְמֵנוּ כִּדְמוּתֵנוּ. מספר כאן הזוהר על זקן שקרא: שמעון שמעון ושאל מי הוא שאמר נַעֲשֶׂה אָדָם? מי הוא כאן השם אלקים הזה? בינתים פרח לו אותו זקן ולא נראה עוד. אמר רשב"י לחבריו: בודאי שזה הוא הקב"ה, שהרי אם היה קטן מרבי שמעון היה קורא לו "רבי". וכך מגיע הזוהר למסקנה: הרי עתה השעה לפתוח בסוד הזה, משמע שניתן הרשות לגלות. זהו סוֹד יְהוָה לִירֵאָיו וּבְרִיתוֹ לְהוֹדִיעָם: אם יש יראה ניתן להשיג אהבה.

בא ה' למלאכים, (לכוחות בתוך האדם) ואומר נַעֲשֶׂה אָדָם, לראות האם יש הסכמה אם הכוחות הכלולים בתוך האדם. אין כאן שאלה האם הם מרשים להשם יתברך, אלא האם יש הסכמה בטבע הרוחני למציאות האדם. על האדם להיות תשקיף של העולמות העליונים. אין טעם למציאות כוח בטבע אם אינו פוטנציאל באדם, להשתמש בו כראוי. בע"ס מלמד שצדיקים בדור הזוהר השיגו ע"י השראה עליונה, היו להם מגידי אמת.

כי נודע שהסודות שנגלו לחכמי הזהר, היו על ידי השגת האורות של המדרגות העליונות, בדרך השראה – דמיון זך, כמעט כמו מדרגת נבואה. כאשר אדם חי על פי כוחות העולם, אין לו פחד. אומר בע"ס מי שהולך נגד הטבע, נחשב שבוגד בטבע=86 גימ' אלוקים. לכן מי שפוחד משמע שבתוכו הוא יודע שאינו סומך על ה', שאינו הולך בדרך החוקית. יש ללכת, לחשוב, להרגיש על פי החוקים העליונים. ואז בשלב ראשון מגיעים לאמונה, ושלב שני אהבה, מצב של גמר תיקון.

אין תגובות

להגיב