029- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קסה-קסו (למתקדמים)

029- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קסה-קסו (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר תְּפִלָּה לְעָנִי

מי שמתפלל לא נכון, שולטים בו מלאכי חבלה!

אם תפלה אינה שלמה, כמה מלאכי חבלה רודפים אחריה כמ"ש כָּל רֹדְפֶיהָ הִשִּׂיגוּהָ בֵּין הַמְּצָרִים. ומשום זה מבקשים את החסד הגדול – י"ג מידות הרחמים כנגד ד' קליפות. כאשר הקליפות רודפות אחרי התפילה, הן חומסות ולוקחות את אותה ברכה עליונה. אם אדם מבקש ברכות גדולות, כשעדיין המאווים שלו הם לקליפה, הוא צריך תיקון ברצון התאוותני הפרטי. התיקון: וְהוּא רַחוּם יְכַפֵּר עָו‍ֹן וְלֹא-יַשְׁחִית וְהִרְבָּה לְהָשִׁיב אַפּוֹ וְלֹא יָעִיר כָּל-חֲמָתוֹ.

מלאכי החבלה גורמים לאדם לראות את הפרטיות שלו כגדולה וחשובה, במקום לראות את גדלות ה'. מכאן שתפילה פרטית, של יחיד, אינה שלמה בלי הכוונה להתכלל עם ה'.
התפלה עולה בשלמות, כשהיא בטלית של מצווה ותפילין על ראש והזרוע: מצד האמונה, התבטלות, ומצד הלב הרגשת דבקות. אז נאמר בהם וְרָאוּ כָּל-עַמֵּי הָאָרֶץ -הרצונות ארציים, כִּי שֵׁם יְהוָה נִקְרָא עָלֶיךָ וְיָרְאוּ מִמֶּךָּ. כל משחית הרואה את שם הויה על הראש, בתפלה שהיא שם אדנ"י, תכף בורח שאין לו כוח נגד האמונה וז"ש יִפֹּל מִצִּדְּךָ אֶלֶף וּרְבָבָה מִימִינֶךָ אֵלֶיךָ לֹא יִגָּשׁ.
תפילה כוללת בקשות, והתעוררות של הרצון העצמי, וזו סכנה עליה ניתן להתגבר ע"י האמונה שעליך להתכלל בבורא. בלי זה לא כדאי לבקש כלום.

וַיִּירָא יַעֲקֹב מְאֹד וַיֵּצֶר לוֹ וַיַּחַץ אֶת-הָעָם אֲשֶׁר-אִתּוֹ וְאֶת-הַצֹּאן וְאֶת-הַבָּקָר וְהַגְּמַלִּים לִשְׁנֵי מַחֲנוֹת. ראה יעקב שבגלות הפרטיות תקשה על העם להצליח, ויחלק את העם הקדוש לג' בחינות. האדם שלא מרגיש דבקות עם ה' נמצא בגלות, ועליו לחלק את הרצונות שלו ל 3 כמ"ש וַיָּשֶׂם אֶת-הַשְּׁפָחוֹת וְאֶת-יַלְדֵיהֶן רִאשֹׁנָה – את הרצונות שלא לשמה, לאחר מכן וְאֶת-לֵאָה וִילָדֶיהָ אַחֲרֹנִים – היראה, שנותנת השקפה שלמה, ולבסוף וְאֶת-רָחֵל וְאֶת-יוֹסֵף אַחֲרֹנִים -האהבה.

זהו שביקש יעקב וְשַׁבְתִּי בְשָׁלוֹם אֶל-בֵּית אָבִי שלמות של צורה, שתלויה בכך שיהיה בדבקות. ומשום שראה אח"כ העניות והצער שלהם, אמר והתפלל עליהם. ואמר וְנָתַן-לִי לֶחֶם לֶאֱכֹל וּבֶגֶד לִלְבֹּשׁ, כי כל שפע מתקבל בלבוש. ביקש גם ציצית, לבוש שמגלה את האמת מציצה ממנו.
אם אתה מרגיש שאתה מתענג מדברים שאינם בקדושה, משמע שתפילתך אינה אמיתית ולא שלמה. דע שכל השלמות שאתה מוצא בעצמך, תלויה בדבקות ב ה'.

התנועה הראשונית של הרצון ליתר דבקות-נמשכת בכל פעם שבאים להשתמש עם הפרטיות. מצד עצמה היא אינה יכולה לבחור ולהגיע לדבקות. עליה להרגיש שיש לה פרטיות, אך בלי הרגשה של רשות פרטית. כל עוד אדם עושה זאת בבחירה, הוא שומר על פרטיותו. אסור לבקש לפני שמתקנים. קודם לבנות אמונה, ולבקש בגין דהיו רב ושליט.

אין תגובות

להגיב