046- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קצט-ר (למתקדמים)

046- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קצט-ר (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams
מאמר חמישה מינים דעֵרֶב רַב

מי שרודף אחרי העוצמה — העוצמה שולטת בו!
בכל אחד מישראל יש את המינים הללו. יש באדם לכאורה תכונות רעות, ויש לפדות מתוך מקום נפשי זה רק את צד הקדושה ולהשתמש בה.
הקליפה הראשונה מתוך החמישה — עמלק. בִּלְעָם ובָּלָק היו מבחינת עֲמָלֵק, כי תקח את האותיות עָם מן השם בִּלְעָם, ואותיות לָק מן השם בָּלָק – תשארנה האותיות בָּלָל. בלל-ה' את השפה, את הקשר בין חיצוניות לפנימיות, עשה את זה ריבוי, במקום אחדותי — כמו שאומר הרחוב — כל אחד והאמת שלו.
מלמד אותנו שהראש של כל הקליפות נובע מבלק ובלעם, שהתחברו במבחינת ראש וגוף. עמלק שורש לכל הקליפות שנאמר רֵאשִׁית גּוֹיִם עֲמָלֵק, וְאַחֲרִיתוֹ עֲדֵי אֹבֵד.
עמלק -הספק, תכונות שלא רוצות לקבל את ה', קליפה שניה בבל — חוסר אמונה, רוצים שליטה עצמית שלא מתוך דבקות במאציל — שניהם יחד המים הזדונים.
אלו שנשארו אחרי המבול מקלי' עמלק בגלות אדום, המה ראשים בעולם בכח רב. הרודנים השולטים בכוח, אותם ראשי מדינות שנראים כחזקים. כל מנהיג שבא לעולם נעשה ראש בזה שמצר לישראל – סנהדרין קד "אמר רבי יוחנן כל המיצר לישראל נעשה ראש", והם מתגברים לקראת הגאולה.
אחרי עמלק שהוא בחינת כתר, בחינת החוכמה הם הנפילים דערב רב, עליהם נאמר וַיִּרְאוּ בְנֵי-הָאֱלֹהִים אֶת-בְּנוֹת הָאָדָם, כִּי טֹבֹת הֵנָּה, שנמשכים מן עזא ועזאל, שהפילם הקב"ה משמים. הַנְּפִלִים הָיוּ בָאָרֶץ ונקראים בלשון נפילה, ואלו נפילים דערב.
הכוחות בעולם נקראים מלאכים, והמקטרגים שבהם, עזא ועזאל אמרו שעתיד האדם לחטוא. אמר להם ה' – נכון וענה – לו הייתם במקומו הייתם חוטאים יותר, ובנוסף הוכנה לו תשובה מראש. מדובר על נשמות בני אדם, שכוחות אלו הפיל ה' למקום הנפשי של תסכול, מקום הכעס, אכסטזות — מעבר להררי החושך.
טבועה באדם תכונת הכוח והעוצמה, וכשנותנים לה חשק — שוכח הוא את האמת. לאמת מצד עצמה יש תיקון, והיא גבוהה מהעוצמה.
"הוויכוח" בנושא נַעֲשֶׂה אָדָם בְּצַלְמֵנוּ כִּדְמוּתֵנוּ הוא בין האמת לעוצמה — מה צריך לשלוט בעולם. אדם הרדוף אחרי העוצמה מחטיא את המטרה, מפני ששואף לעוצמה יותר מאשר לאמת! ובכדי לשאוף לאמת צריך יגיעה גדולה, בוויתור על העוצמה, ואז ממילא בסוף כתוצאה מכך מגיעה העוצמה. באדם אמיתי שום כוח חיצוני לא יכול לפעול עליו.
הגבורים שהם מין הג' של הערב רב שנתערב בישראל, עליהם נאמר הֵמָּה הַגִּבֹּרִים אֲשֶׁר מֵעוֹלָם, אַנְשֵׁי הַשֵּׁם והם נמשכים מצד אלו שכתוב עליהם: וַיֹּאמְרוּ הָבָה נִבְנֶה לָּנוּ עִיר וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם וְנַעֲשֶׂה לָּנוּ שֵׁם, דהיינו מצד דור הפלגה שגורמים לפירוד גדול. הגאווה שרוצה להשיג ע"י כבוד.
מי שפועל באופן זה, מושך על עצמו כוחות שישברו את נפשו. זוהי קליפת הגאווה והכבוד, שמולידה נפרדות מתוך גאווה, שכל אחד רוצה להגדיל את שמו. סכנה גדולה כאן.

רדוף אחרי האמת — ותהיה גדול יותר מכל עוצמה שהיא.

אין תגובות

להגיב