081- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים רסט-ער (שיעור...

081- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים רסט-ער (שיעור השקפה)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר ג' אותיות טוֹ"ב.

בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ.
לכאורה היה יכול לכתוב שמים וארץ, אך המילים וְאֵת הָאָרֶץ — מלמדים שגם הנברא, הנוקבא קיבלה רצונות עצמאיים מאלף עד תיו.

השמים והארץ הם בחינת ז"א ונוקבא, כמו בחינת ראש וגוף, זכר ונקבה. מתחילה בכלל שמים הייתה הארץ, ויצאו שמים וארץ דבוקים כאחד — כך אדם וחווה טרם הנסירה, נקבה נפרדת ודבוקה.
דבקות זו יכולה להתקיים רק לאחר שנותנים לנקבה עצמאות ואז יכולה להידבק חזרה מתוך בחירה וְהָיוּ לְבָשָׂר אֶחָד.

בקשר זוגי ובכל קשר, יש לתת מקום לכל צד/רצון, לבוא לידי ביטוי בפרטיותו. לאפשר תפיסה מכובדת שלכל פרט יש ייחודיות — אך חייבת להיות צורה שווה – שפועלים יחדיו לאותה מטרה.
הנפרדות לא באה לעצמה בעצם, שאז היא דבר רע. נכון לראות את הכלל עם הפרטים, את הגינה בערוגותיה. כך השתוקקות היא דבר טוב כאשר מביאים אותה להעצמה בקשר, תוך כיבוד כל צד שבא לשרת את הכלל המשותף.

נסירה היא נתינת השתוקקות וחופש לפעולה עצמאית. לאחר שנפרדו זה מזה, יש שינוי צורה בין הזכר לנקבה, שהוא מאיר באור החסדים והנקבה מאירה באור החכמה, לאחר שקיבלה מקום בפני עצמה. ה' הפריד אותם ע"י נסירה כדי שיוכלו לבוא שוב מתוך עצמאות של ב' הצדדים. כך לוקחים רעיון ומפרטים אותו בכדי להיטיב בהבנה. כאשר מבינים את הפרטים בשיוכם לכלל, הכלל מובן טוב יותר.

הפרדה בין הפרטים מאפשרת לכל אחד להביע את דעתו ומשם להעצים את הביחד, הפריה של הכלל. הפרדה תוך הדגשת מקומו של כל אחד תוך שמירה ואמונה לדבר המחבר.
בלי כוח עצמאי של כל אחד, אי אפשר להתכלל. יש לאפשר לזולת חופש, אך לא הפקרות שפוגעת בנאמנות ובברית. הפרדה הבאה לחבר טוב יותר פרטים ייחודיים בכדי להגיע לאהבה אמיתית.

אין תגובות

להגיב