097- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים שא-שב (שיעור...

097- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים שא-שב (שיעור השקפה)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר המים הָרוּ וילדו אפלה

מי שלא מקיים תו"מ לא יכול להיות אדם אוהב!
מי שרחוק מהשם ולא עוזר לכלל — בהכרח הוא פחות מתקן את נפשו, מאחר ואינו פועל לפי החוקים העליונים.

עֵץ פְּרִי — נקבה, לְמִינו — דומה לצדיק. יוצא שבני ישראל דומים לאביהם שבשמים, ועליהם להיות גם דומים לשכינה הקדושה, שהרי אדם נברא בצלם. לכן אומר הזוהר הקדוש: אשרי חלקו של הדומה לאביו ולאמו.
פריעה/גילוי – לאביהם, מילה לאימם, חייב אדם את שתי הפעולות: סוּר מֵרָע וַעֲשֵׂה-טוֹב. מבחינת דומה לאמו יש להסיר את הרצון לקבל, אך עליו להיות גם משפיע — לגלות את העֲשֵׂה-טוֹב. יש לרכוש את שתי התכונות – מהצדיק משפיע וגם מתכונת האם — לקבל.

הבנה כלולה מכלל ופרטים. בן חדש שנולד לעולם יש לטעת בו את התכלית — וגם את הפרטים שמגלים תכלית זו. את צד המדע שבאדם, יש לשפוט עם שֹכל עקבי וישר כדי שהשפיטה שלו תהיה בצדק ולא בגאווה ועיוות.
את השימוש בחוכמה הגדולה יש ליישם ע"י ביטוי האמונה — החסדים. מדע אמיתי חייב להיות נובע מהאמונה. רק שֹכל אמוני יוכל להאיר באדם לְמַעַן לא יגַע לָרִיק וְלא יֵלֵד לַבֶּהָלָה.
יש מדע ויש אמונה — עלינו לחבר בניהם, כמו בחיבור בין אברי הנשימה לאכילה, בין רוח לחומר, בין זכר לנקבה, אין דרך אחרת להגיע לשלמות.

כתוב וְעַמֵּךְ כֻּלָּם צַדִּיקִים לְעוֹלָם יִירְשׁוּ אָרֶץ. למרות מה שנראה כלפי חוץ, עליך להאמין שבכל יהודי יש נקודה פנימית של קדושה. יש לפרסם זאת כפי שאומר הזוהר, ולדון כל יהודי לכף זכות, או לפחות את הנקודה הפנימית.

אין תגובות

להגיב