051- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים רט-רי (למתקדמים)

051- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים רט-רי (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר משה וב' משיחין.

האם אתה רוצה את האור של גן עדן, או לבנות את כלי ההשפעה?

מלמד שמעשה בראשית בא לגלות את העתיד לבוא עם איחוד שני המשיחים. שורש התכלית כבר מונח בעצם הבריאה, וכך כשאדם מחפש את האמת, היא כבר נמצאת בתוכו – תכלית שעליה לצאת לפועל, שילוב של קבלה והשפעה — שלמות.

כבר על גמר תיקון נאמר: וַיַּצְמַח יְהוָה אֱלֹהִים מִן-הָאֲדָמָה כָּל-עֵץ נֶחְמָד לְמַרְאֶה. התורה כתובה במשלים, וכאן הצדיק הוא עץ, והוא נֶחְמָד, וטוֹב לְמַאֲכָל… בזיווג בגמר תיקון יש מעבר של אור — מזון — דרך ז"א לנשמות הצדיקים ולא לערב רב. עד אז לא מקבלים ישירות ויש להעלות ביקוש –תפילות, והשפע מגיע דרך הצדיק. בגמר תיקון נקבל ישירות בלי ביקוש.

בגמר תיקון בִּלַּע הַמָּוֶת לָנֶצַח, אין יותר קליפות שמפריעות לניצוצות להתגלות, הרצונות יהיו בלי סיגים. כעת נקודת האימון שלנו היא השבת, בה אין צורך לבקש, כך בגמר תיקון יש רצון, אך הוא לא מונח בקליפות, וְעֵץ הַחַיִּים יהיה נטוע בקביעות.

ה' גרש את האדם לאחר החטא: פֶּן יִשְׁלַח יָדוֹ וְלָקַח גַּם מֵעֵץ הַחַיִּים וְאָכַל וָחַי לְעֹלָם. לא רצה שיחיה לעולם בלי תיקון, בלי להרגיש חיסרון, בלי מוטיבציה לתת חלקו בשותפות, אך אחרי שיתקן יחיה לנצח, תעבור הטומאה מהעולם, וזה שכתוב על העת ההוא, ה' בָּדָד יַנְחֶנּוּ וְאֵין עִמּוֹ אֵל נֵכָר. ישראל משולה לגפן, שהיא לא מקבלת שום הרכבה.

עם ישראל חייב לראות את הבורא יתברך בבחינת בָּדָד יַנְחֶנּוּ — דהיינו להשיג את הבורא ולהאמין בו רק בבחינת היותו בורא יש מאין, דהיינו היסוד הראשוני. כל התארים האחרים הם נפסדים ושלא לשמה, אין לראות בהם אמת. כל תואר אחר כמו גיבור, נורא וכד' — זה לא העצמות אלא רק משל. השלא לשמה היא טומאה, זה לא אמיתי, ומאחר ואין לנו ברירה אנו משתמשים בתיאורים אלו. בכדי להזדכך עלינו רק לתאר את השם כבורא יש מאין.

וּמֵעֵץ, הַדַּעַת טוֹב וָרָע לֹא תֹאכַל מִמֶּנּוּ: כִּי בְּיוֹם אֲכָלְךָ מִמֶּנּוּ מוֹת תָּמוּת – ב' פעמים. שאז יגלה הקב"ה לישראל, שביום שאכלו מעץ הדעת, גרמו בזה ב' אבדות שהם חורבן בית ראשון ובית שני.
האכילה מעץ הדעת קיימת בתוכנו, צריך היה להחריב את המקדשים בגין שנאת חינם וע"ז – שעובד לעצמו ושונא את העבודה מעל טעם ודעת.
כאשר יתוקן העירוב בתוך האדם של ע"ז ושנאת חינם, נוכל לראות באופן שלם גם דרך השלילה וגם את השלם. יש שלילה בעולם, אך לא עומדת בפני עצמה.

אין תגובות

להגיב