053- דף היומי בזהר הסולם – בראשית ריג-ריד למתקדמים

053- דף היומי בזהר הסולם – בראשית ריג-ריד למתקדמים

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר משה וב' משיחין.

מי שלא לומד זוהר עלול להשתגע!

אי אפשר להגיע לפנימיות בלי השגת הכלים, הרבדים המקיפים, שתפקידם להביא אל הסוד.

נָהָר יֹצֵא מֵעֵדֶן לְהַשְׁקוֹת אֶת-הַגָּן וּמִשָּׁם יִפָּרֵד וְהָיָה לְאַרְבָּעָה רָאשִׁים – הוא סוד ארבעה שנכנסו לפרדס: ראשי תיבות פשט רמז דרש וסוד. 4 בחינות כנגד אותיות שם הויה, וכנגד המורכבות בנפש האדם, שמאפשרת להגיע לשלמות התפיסה. תפקיד הפרדס לעשות פרי-המשול לצדיק.
כל בחינה כוללת את זו שמעליה, ומהווה קליפה עבורה.

אחד מארבעה החכמים הנ"ל נכנס בנהר פִּישׁוֹן, הרומז על חלק הפשט שבתורה. פישון נוטריקון פי שונה הלכות, דהיינו פשט התורה. בחינת הכלים נמשכים מעולם העשיה, שזה חלק המעשה.

השני שבהם נכנס בנָּהָר הַשֵּׁנִי גִּיחוֹן, שם קבור אותו שנאמר בו, כֹּל הוֹלֵךְ עַל-גָּחוֹן דהיינו משה. מקום הפגם הוא מקום הקבורה, וכיון שלא היה בו פגם, ע"כ וְלֹא יָדַע אִישׁ אֶת קְבֻרָתוֹ עַד הַיּוֹם הַזֶּה, עד גמר התיקון, עד לחיבור שני המשיחים. החלק של הולך על גחון רק רומז על זה שיש תיקון ולחכם ומודיעים ברמז, שהוא טוב למי שמסוגל להבין ממנו, אחרת זה יפריע לו.
עולם יצירה ניקרא רמז, כלומר שהבנתו מצומצמת כמו רמזים בעלמא.

השלישי נכנס בחִדֶּקֶל, אותיות ח"ד ק"ל, יורה לשון שנון בלי פגם, שהוא קל לדרוש. חד פירושו שנון, לשון וְשִׁנַּנְתָּם לְבָנֶיךָ. נמשך מעולם הבריאה בחינת דרוש, שמושך לבו של אדם לדרוש את האמת.

הרביעי שבד' חכמים נכנס לְַנָּהָר הָרְבִיעִי הוּא פְרָת שהוא מוח, ששם פריה ורביה, כי הזרע נמשך מהמוח. מי שלא מגיע לפרת, לסוד לא מגיע לשלמות. תורת אצילות היא העיקר והשאר קליפות כלפיה. אומר שרק רבי עקיבא, רבו של רבי שמעון נכנס לפרדס בשלום ויצא בשלום.

בלי ללמוד סוד אתה נשאר פרד — שלא מוליד. אַל תִּהְיוּ כְּסוּס כְּפֶרֶד אֵין הָבִין… במציאות של פירוד אף פעם האדם לא יבין את עצמו ולא את החוץ. בלי הסוד כל ההארות חסרות, שאין מקרא יוצא מידי פשוטו — כלומר שיש להבין מעבר לפשט. הפשט אותיות טיפש, כשהוא בפני עצמו אי אפשר להבין כלום.

אין לימוד שלם והשגה בלי להגיע להבנה כיצד הפרט מחובר לבורא. כל חוכמה חלקית לא ניתנת ליישום, מזיקה ולא מאפשרת לצאת בשלום. הזוהר מקשר אותנו להשם ובזכותו ניתן להיכנס ולצאת בשלום.

אין תגובות

להגיב