054- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – רטו-רטז למתקדמים

054- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – רטו-רטז למתקדמים

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר אַבְנֵי שַׁיִשׁ טָהוֹר

כשהתלמיד מוכן, הרב מגיע!

אין תירוץ שלא מוצאים רב. לחפש באמת, השתוקקות אמיתית אומרת — כשאפגוש באמת אפעל אותה בלי משחקים. כשאדם מחפש תשובה, מזמנים לו אותה.

אמר אלעזר יום אחד כשהיינו בבית המדרש, שאלו החברים מהו שאמר ר"ע לתלמידיו (מסכת חגיגה יד): תָּנוּ רַבָּנָן אַרְבָּעָה נִכְנְסוּ לַפַּרְדֵּס (פְּשָׁט, רֶמֶז, דְּרָשׁ, סוֹד( וְאֵלּוּ הֵם: בֶּן-עֲזַאי וּבֶן-זוֹמָא, אַחֵר ור' עֲקִיבָא שאמר להם כשתגיעו לאבני שיש טהור אל תאמרו מים מים, שמא תסתכנו בעצמכם, כי נאמר דֹּבֵר שְׁקָרִים לֹא יִכּוֹן לְנֶגֶד עֵינָי.
שיש זה אור חוכמה שנמצא "במצב צבירה" של התגבשות -חוכמה טהורה בלי סיגים, שניתן לקבל ממנה תענוג עליון, אך יש להיזהר בסיבת הקבלה.

אין כאן סיפור! בית זה הלב, מדרש זו השתוקקות גדולה, דרישה לקרבת ה'.
למעשה החברים הם כל הרצונות לקדושה באדם, חברים בעלי האמונה, שהצירוף שלהם אמיתי, כינוס לצדיקים – הנאה להן והנאה לעולם.

כאשר מבקשים את ה', כֹל אֲשֶׁר יִקְרָאֻהוּ בֶאֱמֶת – המדריך מגיע לאדם. כשאדם מחפש רב, גם הרב מחפש להשפיע לו. בוודאי שיותר ממך, ה' רוצה לתת לך את האור. ההכשרה שלך באה לביטוי כאשר תשב בבית המדרש-והלב ידרוש את ה'.

אַבְנֵי שַׁיִשׁ טָהוֹר שמהם יוצאים מים טהורים, מרומזים בב' אותיות יוד שבאות א בראשה ובסופה והאות וו הנטויה בין ב' היודין, הוא עץ החיים, שכל האוכל ממנו חַי לְעֹלָם.

ר' עֲקִיבָא שיָצָא בְּשָׁלוֹם אומר להם כשאתם מגיעים לחוכמה, אל תאמרו מים מים. אדם פועל ומקבל תענוג, אל תאמר שהעונג הוא הסיבה. עליך לוותר על האור — לומר אני פועל כי זו האמת, לא לסיפוק האישי — אלא לקשר עם נותן המתנה. הסכנה היא שלא ישמע כאילו אמרתם העיקר שקיבלנו אור, זו לא המטרה. תהנה אך אל תאמר שזו הסיבה לתענוג.

הרוצה לפעול את האמת — תגיע ההכוונה הראויה. יש לדחות את האור/התענוג כסיבה לפעולה.

מי שלא מוצא מדריך, משמע שאינו רוצה למצוא, ונותן לגאוותו להדריך את עצמו.

אין תגובות

להגיב