085- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – רעז-רעח למתקדמים

085- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – רעז-רעח למתקדמים

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר בְּ' רֵאשִׁית

בלי אהבת רעים בביטול הגאווה, אין לקבל חוכמה!

ראשית הוא כלל המכיל פרטים, וכך כל נברא מורכב. בא להסביר כאן את המשך הבריאה, כאשר בתבנית כזו בנויה נפש האדם – התכלית על כל פרטיה המצויה בו מהעליון, כמו בזרע. תבנית הכלל היא התוכנית לבנות את הלב/המקדש על פי הפרטים אשר נמצאים בעליון.

חוכמה יכולים לקבל רק דרך הפרטים – אל הכלל. רוצה להבין את חברך? בטל את הגאווה, רד אליו, ואז עלה חזרה למקומך למקור החוכמה שבך, ברר שם את הנקודה שלקחת, ואז בחזרה תוכל לתת לו תשובה עם החוכמה שבך.

אדם מקבל גדלות כאשר הוא מוותר על הדברים הקטנים, שהם בדרך כלל רצונות הגוף, ולאחר שחוזר לגדלות, גם הדברים הקטנים מקבלים פרשנות דרך החוכמה.
לכן כך גם בלימוד הלכה בתפיסה חיצונית. יש ללמוד את הדברים בפנימיות, ואז חוזרים לדברים הקטנים ולפשט, וכאן מקבלים כבר מבט רחב ומאיר.

אִכְלוּ רֵעִים שְׁתוּ וְשִׁכְרוּ דּוֹדִים. שתייה היא חוכמה, ואכילה חסדים. האם מותר לאדם לשתות יותר מאכילה? הרי שתייה מרובה מאכילה זה עין הרע.
אלא קודם צריך ויתור על הרצון לקבל, שזה רעים, ואז לאחר מכן אפשר במסגרת הרעות לבוא לאהבת רֵעִים. כאשר חסרה אהבה יש ליצור חסדים. אדם בטבעו מחפש אהבה, להיות ביחד. את האהבה, שהיא הישות המרכזית בנו יש לחפש. הבורא רוצה לתת לנו, אך הקושי הוא בביטול הגאווה, ברצון לפרטיות, והרי את האהבה ניתן לקבל רק במסגרת חסדים.
קבלה מצד הפרט מפילה, קבלה מצד הכלל, היא קבלה אמיתית. לא רק ברצון להשפיע, אלא דווקא בשיתוף הרצונות בהנאה שבקדושה, מגיעים הקבלה האמיתית.

הֲיִתְפָּאֵר הַגַּרְזֶן עַל הַחֹצֵב בּוֹ אִם-יִתְגַּדֵּל הַמַּשּׂוֹר עַל-מְנִיפוֹ. הגרזן אומר אני חצבתי – דומם שמתגאה. למי השבח, האם אינו הוא לאומן החוצב? אמר רבי יוסֵי זה שכתוב כִּי מִי גוֹי גָּדוֹל אֲשֶׁר לוֹ אֱלֹהִים קְרֹבִים אֵלָיו כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ בְּכָל. ושואל למה כתוב קְרֹבִים לשון רבים הלא קרוב היה צריך לומר, לשון יחיד. אלא שיש אלקים עליון דהיינו בינה כפי שאמר רבי יהודה ויש גם אלקים של פחד יצחק, דהיינו גבורה, וכד'.
למעשה אומר רבי יוסי, יש מושג של אלוקות בעולם – בעל בית אחד המחזיק בגרזן, ומתחלק לשליחים רבים. יש פירוט וצירופים שבכל אחד יש כוח גבורות. מי שפועל ובורא זה כוח הגבורה. אך זה לא פועל רק כדבר אחד אלא במדרגות רבות.

אין תגובות

להגיב