086- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – רעט-רפ למתקדמים

086- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – רעט-רפ למתקדמים

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר אוֹר הגנוּז

לטובת האדם בא מלאך וסוטרו על פיו!

כאשר אדם נולד לתהליך חדש, הכוח הראשוני בא מהעליון. כך העוּבָּר יכול לראות מתוך כוחות האם. לאחר הלידה הוא מנותק מיכולת קבלת האורות מהעליון. דומה הדבר לאדם שמבין משהו בזמן השעור כשהוא מחובר לרב, אך מחוץ לשיעור לא יכול למסור את מה שלמד.
יש ואדם נמצא בשיעור, ובחסד אלוקי לאחר מכן נשאר לו רושם חזק מאד. כך משה רבנו שנולד בתחילת חודש שביעי, יצא לבחינת מסך עצמאי, אך המשיך לקבל אורות מבינה. יכול היה לראות את המציאות בשורשה, את הסיבות שמניעות את התהליכים. את האורות שמקבל העוּבָר בשלושת חודשי ההריון האחרונים, קיבל משה מחוץ לרחם, וע"כ כתוב וַתִּצְפְּנֵהוּ שְׁלשָׁה יְרָחִים.

וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים יְהִי אוֹר וַיְהִי-אוֹר, זה הוא האור שברא הקב"ה בתחילה, והוא האור שהראה הקב"ה לאדם הראשון, והיה רואה בו מסוף העולם ועד סופו כפי שהעוּבָּר רואה בכוח האם, בהיותו בלתי מוגבל, שאינו משתמש במסכים של עצמו. כפי שמלמדת הגמרא (נדה ל:) שבכל אדם בזמן עיבּורו נר דלוק על ראשו וצופה ומביט מסוף העולם עד סופו.
והוא האור שהראה הקב"ה לדוד, והיה משבח ואומר עליו מָה רַב-טוּבְךָ אֲשֶׁר-צָפַנְתָּ לִּירֵאֶיךָ, זהו האור שיש לאדם בצפונותיו, שהם חקוקים על עצמותיו, על עצם ברייתו מזמן עיבּורו, והוא האור שהראה הקב"ה למשה דהיינו את כל ארץ ישראל. כל הרצון של ישר-אל מהרצון להשפיע עד הרצון לקבל.

ובשעה שראה הקב"ה שיקומו שלשה דורות רשעים, שהם דור אנוש ממנו התחילה עבודה זרה, דור המבול שאפשר לומר התחיל בגילוי עריות ודור הפלגה שפיכות דמים. גנז את האור כך שלא יכול להיות תענוג אמיתי בבחינות אלו, שמפירות את עצם קיום האדם.

לפעמים לוקחים לאדם את האור כדי שלא יהיה מזיד. כל עוד אתה יכול להיות מחובר למקור — תוכל לקבל אור, לכן יש ללמוד ממעשה רבותינו.

לאחר הלידה מקבל אדם מסך עצמאי הנותן לו פרטיות, לכן לטובת האדם בא מלאך וסוטרו על פיו — לוקח ממנו את האפשרות לקבל את האור הגדול.
לעיתים אדם רכש אמונה, וכאשר בא לפעול אותה, נלקחת ממנו, ואז כשבא לקבל את התורה, מקבל שוב את האור, ירידה שבאה לתת אפשרות לגדול, בתנאי שפועלים בענווה.

אין תגובות

להגיב