090- דף היומי בזהר הסולם – בראשית רפה-רפו למתקדמים

090- דף היומי בזהר הסולם – בראשית רפה-רפו למתקדמים

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר אִם-לֹא בְרִיתִי יוֹמָם וָלָיְלָה
(חֻקּוֹת שָׁמַיִם וָאָרֶץ לֹא-שָׂמְתִּי)

אדם לא יכול לומר אי אפשר להגיע לשלמות — שאלמלא כן לא היה בורא שמים וארץ!

רשב"י מלמד שהשלמות היא בייחוד בין זכר לנקבה, כאשר הייחוד בא על ברית אמונית. אדם שלא יודע להתחייב הוא לא אדם, מפני שאינו יכול להשיג את האורות.

אִם-לֹא בְרִיתִי יוֹמָם וָלָיְלָה חֻקּוֹת שָׁמַיִם וָאָרֶץ לֹא שָׂמְתִּי, ה' שָׂם את החוקים לקיום העולם, בתנאי שאת הנשמה שלך כנברא תביא לייחוד. רק בקיום הלכה חיצונית לא מגיעים לשלמות. על האדם לאחד בין הפנים לחוץ, ע"י שכל אחד נותן השתוקקות מלאה לברית.

רק בשביל החיבור של זכר ונקבה, חיבור של מסך דחיריק ע"י הצדיק שבנו, נברא העולם. בלי חיבור של זכר ונקבה. אומר ה' אם לא הייתה אהבה בעולם, אם לא היה היסוד המחבר יום ולילה כאחד, לא הייתי בורא שמים וארץ.

מִקּוֹל מְחַצְצִים בֵּין מַשְׁאַבִּים שָׁם יְתַנּוּ צִדְקוֹת יְהוָה השלמות של כל אחד מהחציים בא על ידי האחדות של שניהם. אין שלמות פרטית, שלמות של הפרט שיודע לבוא לאחדות כחלק מהכלל. חסד שלם, וגבורה שלמה כאשר הם בייחד.
שָׁם יְתַנּוּ צִדְקוֹת יְהוָה, במקום שיש כזה ייחוד, שם הלב יכול לקבל.

המחשבה והלב עלו לתודעה העליונה וגרמו לה להשיג הארה גדולה של ג' קווים, זו תכלית הידיעה, והשבות אל לבבך. לצורך כך צריך ברית. צריך גם את הנקבה כשווה בזיווג זה, ויהי ערב ויהי בקר יום אחד שניהם באחדות.

אפילו שני פרטים המרגישים שלמים, אינם בשלמות בלי השבה אל הלב.
מלמד הרב"ש זצוק"ל וְיָדַעְתָּ הַיּוֹם, וַהֲשֵׁבֹתָ אֶל-לְבָבֶךָ, כִּי יְהוָה הוּא הָאֱלֹהִים, לכאורה צריך היה לכתוב וידעת היום כי ה' הוא האלוקים, ואז את הידיעה להשיב אל הלב, למה צריך את הידיעה + ההשבה ללב? ועונה, שבלי ההשבה אל הלב, אפילו ידיעה בראש לא משיגים.

אין תגובות

להגיב