089- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – רפז-רפח למתקדמים

089- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – רפז-רפח למתקדמים

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר אִם-לֹא בְרִיתִי יוֹמָם וָלָיְלָה

מי שמתפרץ לעולם הרוחני בלי תו"מ מכניסים אותו לבית הסוהר!
ומי ששומר על הברית, על הקשר בין המוח ללב, סופו להיות משנה למלך.

אלמלא שמירה על הברית שבאה לגלות את הכלל, לא היה טעם בבריאת שמים וארץ. הברית היא הכוח להתעקש על שמירתה, אפילו כשאין הרגשה לקיימה.

כיון שישראל עזבו ברית, כי היו מלים ולא פורעים את הרצון לפרטיות, כתוב עליהם: אָז יָרְדוּ לַשְּׁעָרִים עַם יְהוָה. השער הוא מה שאדם משער בליבו, וההיכל הוא הרגשת האמת. אם אתה לא משער בליבך את הרגשת האמת — השער נעול. להיכל לא ניכנס מי שלא שומר על הברית, שאינו מתכוון לקיים אהבה עם המלך.
עַם זה נפש שצריך להרגיש את הקשר עם ה'. יָרְדוּ אומר שבמקום ידיעה ברורה, ירדו לדרגת השערה, לספק, כמו הנחש שמסיט לנחֵש אולי אין ודאי בעולם.

בלי ידיעה בלב זו רק השערה. ובעת שישראל היו שומרי ברית, זכו להיות בהיכל המלך בפנים, אבל אחר שעזבו ברית נתרחקו מהיכל המלך וירדו לשערי ההיכל הנק' שערי צדק. והוא שאומר דוד פִּתְחוּ-לִי שַׁעֲרֵי-צֶדֶק אָבֹא-בָם אוֹדֶה יָהּ — שאם אתה בא להודות, נפתחים השערים ותיכנס להיכל – ללב ולא תישאר עם השערות והניחושים שלך.

לעיתים יש באדם רגש חזק מהי האמת, כאשר בדרך כלל, הזכר, השכל שבאדם צריך להוביל, אך כאן רואים שמקבלים מלמעלה ישר ללב לצד הנקבה, הרגשה חזקה של האמת, ועליך ללכת אחריה כמו שכתוב בִּפְרֹעַ פְּרָעוֹת בְּיִשְׂרָאֵל בְּהִתְנַדֵּב עָם בָּרְכוּ יְהוָה. ופרעות הם גילוים, מלשון ופרע את ראש האישה. המוחין שחזרו להם לישראל ע"י דבורה. דבורה כוח הדיבור דבור ה'.

את כל יראת השמים צריך אדם לתת לברית זו. את הברית עם השם קשה לתפוס, לכן עלינו לשמור ברית עם רבותינו, ועל משקל דומה צריך לכבד אב ואם, וכאן יש עניין של שמירה חזקה של ברית, למען יאריכון ימיך, אחרת חדלו פירעון לשיק זה.
האדם יכול לזכות רק כאשר הוא שומר על ברית, כמו למשל בתפילה, שקודם אומרים את ג' הברכות הראשונות, ויעקב שהוא קו אמצע, הוא התיקון שבא לפני הבקשות, ואז מגיעים לחב"ד בשים שלום. הברית היא הקיום של קבלת האורות.

וזהו סוד הכתוב אם לא בָריתי לשון ברית יומם ולילה וגו'. כי בו דהיינו ביסוד נעשה ז"א ונוקבא אחד, שהם יום ולילה, הרי שהברית שהוא היסוד עושה יום ולילה לאחד. שמתי חוקות שמים וארץ, רק בשביל האחדות של הערב והבוקר. כל המציאות שלנו כאן היא לעשות חיבור יום ולילה, חול וקודש, בריאה ובורא אחד, בצורה ולא בחומר. על האדם לשמור נקודות התחייבות בהדרגה, וכל פעם להתקדם ולשמור, אחרת אין קיום לעולם. אין ברית לפרט, אלא על מקום השיתוף והקשר.

אין תגובות

להגיב