103- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים שיג-שיד (שיעור...

103- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים שיג-שיד (שיעור השקפה)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

יִשְׁרְצוּ הַמַּיִם

אין גלגול נשמות בחיות !
גם הכתוב וְעוֹף יְעוֹפֵף עַל-הָאָרֶץ מהווה ראיה נוספת שאין מדברים על בעלי חיים, אלא זהו רק סימן.

מלמד בעל הסולם (גדר ג') שאין הזוהר מדבר, אלא על נשמות בני האדם, לכן גם בפסוק וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים יִשְׁרְצוּ הַמַּיִם שֶׁרֶץ נֶפֶשׁ חַיָּה וְעוֹף יְעוֹפֵף עַל הָאָרֶץ עַל הָאָרֶץ, מדבר על בני אדם, כמ"ש על אדם הראשון וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה. ועל מלאכים — שהם למעשה כוחות באדם, מלמד שמתחלקים הם למלאכים עליונים שאינם מתראים לאדם, והם כוחות כמו מחשבות מופשטות, ולמלאכים המתלבשים בארציות, וניכרים לעין.

מלאך זה כוח כפי שמתבטא מבחינה רוחנית. עַל הָאָרֶץ פירושו על הרצון לקבל. יְעוֹפֵף פירושו תנועה של שינוי צורה, מחוץ למסגרת הרצון, כמו מידת השפעה. ישנן מחשבות שיכולות להתראות כתוצאה כמעשים — כמלאכים שלא נראים, והם שלוחים של השראה אלוקית, שאדם יכול לחוות.

עוף יעופף על הארץ — זה מלאך המתראה כאדם, ואילו מלאכים "המתראים" בלי גוף גשמי, נתפשים הם לפי הדמיון הרוחני, לפי מושגי השכל, כמו נבואה, ומתגלים רק לאנשים שיש להם ראייה רוחנית או השראה.

בכתוב וְאֵת כָּל-עוֹף כָּנָף לְמִינֵהוּ – המילה למינהו עושה את ההבדל. שהמלאכים/הכוחות העליונים, המחשבות הרוחניות, לא משנים את צורתם אלא כתוצאה מהגשמיות. ואילו אלו שמשנים צורתם להתלבש בגופות בני אדם, לא כתוב בהם למינהו, אלא עוֹף יְעוֹפֵף עַל-הָאָרֶץ.

במלאכים הרוחניים יש פירוט — והם כנגד כוחות הנפש הפנימיים, והמלאכים תחתונים כנגד כוחות הגוף — החיצוני. למי שאין קשר לפנימיות אין קשר עם מלאכים עליונים אלו, לכן יש להיזהר מכל המיסטיקנים השרלטנים "המרגישים" את המלאכים הללו.
גם בלעם יכול היה לדבר עם מלאכים, שזה מעיד על סוג נפש שמסוגלת לכך, ואין זה אומר שזה אדם טוב יותר, או קרוב להשם.

מאחר ויש כוחות מופשטים ורגשות שאינם נראים, אלא רק את תוצאות פעולתם חשים, לכן אין לבקר את החבר ולפסול את הזולת. דווקא הכוחות הגלויים משפיעים פחות, והכוחות הגנוזים חזקים ומשמעותיים יותר. לכן יש להתייחס כפי שמלמדת המשנה: "הֱוֵי דָן אֶת כָל הָאָדָם לְכַף זְכוּת.

אין תגובות

להגיב