112- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים שלא-שלב (שיעור...

112- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים שלא-שלב (שיעור השקפה)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulamsוְהַנָּחָשׁ הָיָה עָרוּם

אין כוח שניתן לנו, אלא מהבורא יתברך !

עץ הדעת נמצא אצל כל אחד מאיתנו, ועלינו לדעת ממה להיזהר. אין מציאות של כוח בפני עצמו בעולם, אלא מה שמאפשר הבורא יתברך.

ר' יוסי אמר שהנחש פתח במילה אַף כשאמר: אַף כִּי-אָמַר אֱלֹהִים – בכך הביא חרון אף וכעס לעולם. למעשה שיקר הנחש ואמר שהבורא עצמו קיבל כוח לברוא עולמות מזה שאכל מעץ הדעת, לכן הציע לחווה לאכול – כִּי בְּיוֹם אֲכָלְכֶם מִמֶּנּוּ, וְנִפְקְחוּ עֵינֵיכֶם וִהְיִיתֶם כֵּאלֹהִים יֹדְעֵי טוֹב וָרָע, דהיינו כוח לברוא עולמות.

האם כל כוח הבורא נמצא בבריאה? התשובה לא, אין לבריאה/לאשה כלום אלא מה שנותן לה בעלה. טענתו השקרית של הנחש, שיש כוח בטבע בפני עצמו, ולמעשה בכך כופר בפסוק מְחַדֵּשׁ בְּכָל יום תָּמִיד מַעֲשה בְרֵאשִׁית.
לכאורה נראית מחשבה זו מופרכת, אך בכל אחד מאיתנו ישנם הרהורים כאלו שניתן לשאוב כוחות שיש בבריאה, כאילו זהו המקור. בפועל הרופא לא ידוע לרפא, אלא כאשר הוא מחובר להשם, ומקבל כוח לרפא.

האם עלינו להתייחס לבורא כספונסר שצריך לשרת אותנו, או האם אנו פרט הכפוף לכלל. משקר הנחש שהבריאה היא הגדולה והזכר המשפיע מקבל ממנה את הכוח. מתוך ביטול ורצון להתקשר עם הבורא, על האדם לקחת את הרצון האלוקי שגואה בתוכנו, לרסן אותו, לוותר על התפיחה.

אומרים המון העם: אם היה לי כוח הייתי עושה — אם הגוף יאפשר, אם יצא לי מזה משהו, אם זה מועיל לי לפרטיות אעשה. כך רוצה הנחש להרגיש טוב בגוף, אך בעבודה הרוחנית יש לכפות את הגוף לשרת את הנשמה.

בכדי לא להיכשל ולחטֹא, נלמדת כאן נקודה קריטית נוספת: לדייק בדיבור וברוחניות. מלמד הפסוק שחווה לא דייקה בדבריה כשענתה לנחש שהציווי הוא: וּמִפְּרִי הָעֵץ אֲשֶׁר בְּתוֹךְ הַגָּן אָמַר אֱלֹהִים לֹא תֹאכְלוּ מִמֶּנּוּ וְלֹא תִגְּעוּ בּוֹ פֶּן-תְּמֻתוּן — לא נאמר לה שישנה הפרדה בין הפנימי בתוך הגן לחיצוני, ולא נאמר לה שיש איסור נגיעה.

אין תגובות

להגיב