106- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – שכא-שכב למתקדמים

106- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – שכא-שכב למתקדמים

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulamsכִּי לֹא הִמְטִיר

מי שלא מבקש קשר שלם של אהבה עם הבורא – הוא לא אדם!

וְכֹל שִׂיחַ הַשָּׂדֶה טֶרֶם יִהְיֶה בָאָרֶץ, וְכָל-עֵשֶׂב הַשָּׂדֶה טֶרֶם יִצְמָח: כִּי לֹא הִמְטִיר יְהוָה אֱלֹהִים עַל-הָאָרֶץ, וְאָדָם אַיִן, לַעֲבֹד אֶת-הָאֲדָמָה.
וְכֹל שִׂיחַ – המדרגה הגבוהה ביותר של האדם — השִׂיחה. אילן זה אמונה, ואמונה מולידה אהבה בהתאם לגודל הכלים של המבקש. לכן הפריד ה' את חווה מאדם, ויצר רצון לדבקות, ובקשה לעליון לתת חוכמה, ולא רק חסדים מכוסים.

תחילה היו אדם וחוה דו פרצופין, כי חוה נמצאה בתוכו בחינת קו שמאל, ולא הייתה פרצוף בפני עצמה. שלמות מושגת כאשר הזכר והנקבה תחילה נפרדים, וכל אחד שלם לבוא לקשר מתוך בחירה עצמית.

מלמד הזוהר שמלמעלה לא מנפיקים חוכמה ושפע לתחתון, עד אשר הוא גדל ליכולת לבקש זאת. לפני שמבקש הוא כמו תינוק שמקבל רק חסדים מכוסים כדי קיומו. וטעם הדבר, כי יש ב' עיבורים בשביל כל מדרגה. אשר בעיבור א' הוא משיג קטנות ובעיבור ב' משיג הגדלות ופוטנציאל הולדה מעצמו.

מזה שהתחתון מבקש, ובכך גורם לזיווג בעליון, הופך הוא לסיבה. כאשר קטן שואל שאלה, הוא גורם לעליון (לרב) לייצר דבר חדש בתוכו עצמו, בכדי להחזיר תשובה בגובה הראוי לו לקבל. מעצם שאלת תלמיד את הרב, נולד דבר חדש אצל הרב — תשובה שתגיע לאוזנו וליבו של התלמיד. מִכָּל מְלַמְּדַי הִשְׂכַּלְתִּי ומתלמידי יותר מכולם. תלמיד יוכל לראות את גדלות הרב, כאשר הוא מתחיל את התהליך ע"י ביקוש, שאלה. ואז יוכל גם התלמיד להוליד דבר חדש מתוכו בהתאם לביטול שלו לרב, ויגיעתו בדבר.

וַיִּסְגֹּר בָּשָׂר תַּחְתֶּנָּה. האות סמך מורה על סמיכה, הסמכה שמקבל התחתון על עצם היותו עצמאי ומסוגל להניע תהליך של ביקוש. קודם שנבראה חוה כבר הייתה לו נוקבא. כלומר לאדם ראשון כבר היה רצון טרם שהתחבר לחווה השנייה, אבל זה ְנֶגְדּוֹ ולא עֵזֶר, כי אין לסמוך עליה בחינת סְמוּכִים לָעַד לְעוֹלָם עֲשׂוּיִם בֶּאֱמֶת וְיָשָׁר.

מי שמחפש אשה רק מצד הסיפוק האישי — לא ימצא עֵזֶר כְּנֶגְדּוֹ. לכן אם חלילה האישה רק מייללת כל הזמן שלא טוב, הרי היא בחינת לילית: חתולה שמייללת תנו לי לי. וכשלא מקבלת שורטת, ומבקשת לאסוף זבל של גשמיות מהפחים לסיפוק צרכי הגוף.
רק כאשר האישה מבקשת בענווה כאֶבְיוֹן, קשר רוחני באמת, אז מלמעלה ידאגו להקים אותה בחינת מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת, יָרִים אֶבְיוֹן.

השאלה מה מבקש הגוף מהראש — האם צרכים של סיפוק אישי, או שמעלה הוא שאלה שתקדם את כל המערכת אל עבר התכלית.

אין תגובות

להגיב