הדף היומי בזוהר הסולם – ספרא דצניעותא פרק 2 – טז-יז...

הדף היומי בזוהר הסולם – ספרא דצניעותא פרק 2 – טז-יז למתקדמים I תגיות: אין חכמה בלי צד נקבה

שיעור שמע:
הורד Mp3

—-

סיפרא דצניעותא טז- יז

פרק שני

אין חוכמה בלי צד הנקבה.

שלמות היא מצב בו מקבלים את החוכמה/השפע, אך לא ניתן לקבל זאת רק מצד ההשתוקקות שבשמאל ללא חסדים מימין דהיינו השפעה. ביקוש מצד שמאל בלבד, מהרצון לקבל תביא לחורבן. אמנם עם צד הזכר בלבד ניתן רק קיום, אך לצורך שיכלול ולמימוש העצמי להגעה לתכלית צריך את צד הזכר וצד הנקבה.

ההשתוקקות העצמית משמאל רוצה את כל האור, והחסד מימין רוצה להשפיע, המחלוקת נפתרת שמקבלים במסגרת החסדים רק חלק מהאור, כמו יעקב שמכריע בין אברהם ליצחק. קו אמצעי מכריע ביניהם בתהליך שמתחיל בביקוש שמעלים נשמות הצדיקים, אז גם הם יוצאים נשכרים מהזיווג בעליון.

גם השכל הישר ביותר לא יועיל אם הוא לא נובע משורש האמונה. עד הקב"ה תמיד ימצא עליון על האדם, ועליו להתבטל כלפיו.

כ) יהי דשא ועשב לא כתוב כאן, שאנו קורי בו י' עליונה וי' תחתונה בסו"ה וייצר עם ב' יודין שי' עליונה הוא חכמה עלאה וי' תחתונה הוא חכמה תתאה דהיינו הנוקבא שה"ס ב' יודין דראש וסוף של הצירוף יאהדונה"י ע"ש יה"י יש בו י' עליונה וי' תתונה, ה' בינים שה' ה"ס בינה אשר י' תונה מקבלת ממנה חכמה. וזהו כלל של שלימות כי אז מקבלת חכמה שהיא שלמה ולא לכל צד, אלא רק משמאל לבד. וע"כ נעקר שם הזה דהיינו הנוקבא המכונה שם, ונשתל באחר דהיינו שנעקרה מלמעלה מחזה דז"א מהמקום שמקבלת רק משמאל דאמא אל למטה מחזה דז"א לקבל ממנו חסדים, שכתוב: ויטע ה' אלקים גן דהיינו שנטעו במקום למטה מחזה דז"א.

כא) ה' בין יוד ליוד וכו, דרך אחר הה' הכתובה בין י לי' דיה"י רומזת על נשיבת רוח חכמה מחוטם דא"א לז"א ואע"פ שז"א הוא תמיד בחסדים מכוסים מחכמה אומר תמיד מפני שמחזה ולמטה מיוצגת הנוקבא עכ"ז בלא רוח חכמה אינו מתקיים כי כל עוד אין בו חכמה הוא ו"ק בלי ראש בקביעות. בה' זו הרומזת לחוטם דא"א השתכללו ה' עליונה דשם הויה וה' תחתונה דהיינו שה' עליונה שהיא בינה מקבלת חכמה בקו שמאל שלה, מחוטם דא"א ומשפעת לה' תחתונה שהיא הנוקבא. ואז ב' ההין הן ביחד שכתוב, אהה אדני אלקים שרומז שבכל מקום שב' ההין הם יחדיו דהיינו שה' תחתונה מקבלת חכמה מקו שמאל דה' עליונה נאמר עליה אהה שהוא רומז לעת צרה כי הנוקבא היא אז בצרה שהיא חרבה ויבשה משום שזה חוכמה בלי חסדים וזה נחשב לחשכות.

כב) בקטפוי דקטפין ברוחא, באשכול האשכולות ברוח של המאזנים שהוא ז"א שבו המתקלא ונק' אשכול כמ"ש: אשכול הכופר דודי לי יש יה"ו ומפרש י' עליונה שהיא או"א שנק' אבא התעטרה בקשר עתיק שהוא קרום העליון דאזדכך וסתים דהינו תקון ג' דז' תקוני גלגלתא דא"א שעתיק מתקן את ראש דא"א בשבעה תקונים כדי שראש המחשבה יהיה מתוקן לפי האמונה דעתיק. ה' עליונה שהיא ישסו"ת שנק' אמא התעטרה ברוח של ב' נוקבי דפרדשקא בנחיריים שיצא להחיות דהיינו להשפיע חכמה הנק חיים שהוא תקון ז' דז' תקוני גלגלתא דא"א ותקוני הראש ו' עליונה שהוא קו אמצעי ודעת שבו ניצוץ הקשה דהיינו המסך דחיריק שהתעטר בצדדיו דהיינו שמכריע משקל בין בין צדדים ימין ושמאל שבאמא שההשתוקקות העצמית משמאל רוצה את כל האור, והחסד מימין רוצה להשפיע, המחלוקת נפתרת שמקבלים במסגרת החסדים רק חלק מהאור, כמו יעקב שמכריע בין אברהם ליצחק ומקבל משם ג"ר המכונים עטרה. מתפשטים האותיות יה"ו אחר כך ונכללים בז"א בסוד תלת נפקי מחד, חד בתלת קיימא כמו שהי"ו שורים בגלגלתא דא"א נמצאים מתפשטים בכל גוף דא"א סהינו ז"ת חג"ת נהי"ם שלו לשכלל הכל, כי עליהם מלביש וא"א וישסו"ת וזו"ן. כאשר אלו האותיו יה"ו תלויות דהיינו שהם סתומות הם בעמר נקי צמר נקי, שערות הראש נקיים מהדין שנמצא במסך, מפני שכוח הדין פועל רק ממקומו ולמטה שהוא תקון ה' דז' תקוני גלגלתא וכשהן מתגלות לז"א מתישבים בו אלו האותיות יה"ו ונקרא בהן קטפוי פירושו אשכולות.

אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב