הדף היומי בזוהר הסולם – כי תשא – א-ג השקפה I ...

הדף היומי בזוהר הסולם – כי תשא – א-ג השקפה I תגיות: אין ברכה במניין

שיעור שמע
mp3 להורדה

כִּי תִשָּׂא  א – ב

וְנָתְנוּ אִישׁ כֹּפֶר נַפְשׁוֹ

אין ברכה אלא ליחד, לכלל.

הברכה מסתלקת כשעושים מניין, שאז הס"א יכול להזיק. מניין מראה על פירוד, שכל אחד עומד בפני עצמו. היות וכל אחד הוא יחידה, הוא הופך לרשות הרבים.

העוון, העיוות הגדול ביותר שיש לאדם, הוא העיוות שרואה עצמו כנפרד מהבורא, מהכלל. מלמד כאן כיצד מתמודדים עם השמאל, עם הפירוד, זאת עושים ע"י שמקדשים את השמאל ומטהרים אותו מהנפרדות. טהרה זה ניקיון הרצון לקבל מאהבה עצמית, שהיא הלכלוך, הצורה שלקבל בעל מנת לקבל. הקדושה היא הבאת הרצון למקום המשותף, להקדישו לכלל.

מצווה ליתן מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל, בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ. שקל לשון שיקול דעת, וכשהוא בא מבחוץ כפי שהבורא נתן, הוא דבר שלם. וכפי שתפילה עושה מחצה, כך אין הנברא מסוגל להביא דבר שלם אלא רק חצי. כדי לבדוק את שיקול הדעת יש להשתמש במחצית הבאה מכוח קו אמצעי הוא השוקל, כמה ניתן להכליל את רצון הבורא עם רצון הנברא, כיצד מכוונים למקום של האמצע. כדי שהמשקל יהיה מאוזן, יש להמעיט את קו השמאל הפועל ממעלה למטה, דהיינו כשמגיע האור מלמעלה, מגיע כל הרצון השלם על ההשתוקקות של האדם אותה הוא קיבל מהבורא. לכן כשהוא פועל רק את הרצונות שלו הוא רוצה הכל, וכשבא להתחשב עם רצון הנותן, להשפיע עליו למעט את הרצון לקבל שהוא עצם, והרצון להשפיע הוא רק התכללות. פעולה זו ניתן לעשות רק כאשר דבקים באידיאה (רעיון) עליונה, תוך שמירה על ברית. וזהו החוק אין ברכה בפרט, וכשרוצים לבדוק פרטים, יש לעשות זאת אגב תרומה להשם. פרט שלא בא לקשר עם השם, אין צורך בו והופך להיות נגף. השיקול דעת צריך להיות שהשמאל לא יעלה על הימין, וכל צד נותן את חלקו, תפקידו לכלל.

 

אין תגובות

להגיב