023- הדף היומי בזוהר הסולם – ויקהל – ע-עב השקפהI תגיות: סוד...

023- הדף היומי בזוהר הסולם – ויקהל – ע-עב השקפהI תגיות: סוד ספר תורה, סוד מספר העליות לתורה בימי חול, חגים, ראשי חדשים ושבת

שיעור שמע
mp3 להורדה

 

וַיַּקְהֵל  ע- עב

סוֹד סֵפֶר הַתּוֹרָה

עם הוצאת ספר תורה אין לדבר אפילו בדברי תורה.

כשמוציאים ספר התורה, אז צריכים כל העם לסדר את עצמם למטה, באימה וביראה ברְתֵת ובזיע, ולכוון את ליבם, כמו שהיו עומדים עתה על הר סיני לקבל התורה, ויהיו מקשיבים ויטו אוזניהם. ואין רשות לעם לפתוח פיהם אפילו בדברי תורה, וכש"כ בדברים אחרים. אלא כולם באימה, כמי שאין לו פה כמ"ש: וכְפִתחוֹ עמדו כל העם. וכתוב: וְאָזְנֵי כָּל הָעָם אַל סֵפֶר הַתּוֹרָה.

התיבה אליה עולים כדי לקרא בתורה היא מעין כסא הכבוד, אשר בו שש מעלות, והוצאת ספר היא מעין מעמד הר סיני המחייב את העם לסדר ולהכין עצמו ולכוון הלב. לקבל את התורה ביראת הרוממות.

מסביר כאן מדוע ספר התורה אינו כתוב עם הסודות שבו, דהיינו הפיסוק הטעמים והתגים שבו, סודות שנמסרו למשה בסיני, ואנו כותבים ספר תורה נקי מכל אלו הסימנים. תורה שבכתב היא צד הזכר המשפיע, וזו שבעל פה היא צד הנקבה, ועלינו לחברם כמו בזיווג, בו נצרכת צניעות וקדושה, אף כאן ראוי שהתורה שבכתב תישאר במצב ניסתר.

 

סוד מספר העליות לתורה:

כל העליות לתורה באים לבטא את ז"א, ומספר העליות  לתורה  תלויות במצבו של ז"א  החל ממצב קטנותו – כמו בימי  החול – שאז ישנם שלושה עולים לתורה (כנגד חג"ת)  ועד לגדלות ושלמות התפתחותו- בשבת- שאז שבעה עולים (כנגד חג"ת נהי"מ) . ויש את מצבי הביניים כמו בראשי חודשים והחגים שאז ישנם 4- 6 עולים לתורה)

יום שבת–  שבעה עולים לתורה – כנגד חג"ת נה"ימ של ז"א

יום הכיפורים– ששה עולים לתורה, כנגד 6 קצוות-  של ז"א- בגלל הכולל של ספירת היסוד. יום כיפור נקרא גם שת שבתון- כי היסוד מחליף בצימצום ב' את המלכות. יסוד הוא מקום הזווג, והמלכות היא נסתרת- שהיא המקום הפנימי כמו שבת

 

חגים/ ימים טובים–  חמשה עולים  לתורה. – מדרגת נשמה- אין את מדרגת המלכות שמושכת את החוכמה= יש חג"ת נ"ה (חסד, גבורה, תת"ת, נצח הוד) אבל אין את היסוד שהוא הכולל- מצד הזכר ואין הכולל מצד הנקבה של המלכות שהם יסוד ומלכות, ולכן עולים רק חמישה .

ראש חודש-  ארבעה עולים לתורה. מה התוספת לעומת יום חול? המוסף, שזו השמש שהוא ז"א שמאיר ללבנה, ולכן יש  עולה אחד נוסף (לעומת יום חול)

ימי חול- יש רק שלושה עולים. כי עיקר הז"א הוא החג"ת (חסד גבורה ת"ת). ונה"ימ נמסרו למלכות. והיות ועיקר הז"א הוא רק חג"ת, לכן עולים ביום חול רק שלושה.

כל העליות לתורה באים לבטא את ז"א

 

 

 

אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב