073- הדף היומי בזהר הסולם – פקודי רט-ריא שיעור השקפה

073- הדף היומי בזהר הסולם – פקודי רט-ריא שיעור השקפה

פיקודי רט-ריא

הֵיכַל רָצוֹן תִּפְאֶרֶת

אין לפחד מהוצאות על קדושה.

והוא ילוונו בעמלו. מי ילוונו? זה הקב"ה, ילוונו וילך עימו להכניסו לעוה"ב. פירוש אחר. אדם, שאכל ושתה ושמח, וכל מה שהוציא הוצאות, הוא, האדם, ילוונו, בהלוואה להקב"ה. והקב"ה נותן לו כפלי כפליים על מה שהוציא לצורכי שבת ויו"ט

מלמד כאן על עשרת הרוגי מלכות, שאז הייתה שמחה מצד עליית הנשמות, ועצבות מצד שנמסרו הגופים לס"א. לכאורה כאן קשה, האם כדי לתקן את הנשמה על הגוף לסבול. אלא אם לצורך תיקון הנשמה על הגוף להיות בעצבות, זהו מחיר שכדאי לשלם. קשה לאדם לקבל מציאות הנוגדת את תפיסת הרצון לקבל שבו, התפיסה השגויה ששכר מקבלים בעולם הזה.

אומר שלמה המלך: וְשִׁבַּחְתִּי אֲנִי, אֶת-הַשִּׂמְחָה, אֲשֶׁר אֵין-טוֹב לָאָדָם תַּחַת הַשֶּׁמֶשׁ, כִּי אִם-לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת וְלִשְׂמוֹחַ; וְהוּא יִלְוֶנּוּ בַעֲמָלוֹ, יְמֵי חַיָּיו אֲשֶׁר-נָתַן-לוֹ הָאֱלֹהִים תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ. האם שלמה המלך משבח לשמוח ולאכול ולשתות? אלא, ושיבחתי אני את השמחה, זוהי שמחת המלך הקדוש, שמכל מע"ט שעושה האדם, אין טוב לאדם תחת השמש, כי אם לאכול ולשתות ולהראות שמחה בצד הקדושה, כדי שיהיה לו חלק לעוה"ב. והרי למדנו שתלמוד תורה כנגד כולם, וגם הבעל שם טוב אומר שלעיתים סעודה עם חברים גדולה מלמוד תורה. האדם צריך לשמוח, כאשר האכילה והשתיה הם ביטוי חיצוני לקבלת האור, וצריך להראות את קבלת האור, ולכן ישנן מצוות של אכילה ושתיה בימים טובים ושבתות.

העיקר הוא שהשמאל לא יהיה גדול מהימין. כמו שלומדים, נחת ממדרגתך ושא אישה שעל הימין, הזכר לקחת את כל החסרונות מהשמאל, מצד הנקבה, אך בשום אופן שלא יתגברו החסרונות עליו. מכאן שבמקום האהבה המשותפת גם צד הבורא וגם צד הבריאה צריכים להיות שווים. חוק השוויון באהבה הוא שכל אחד נותן את כל מה שיש לו לאני המשותף. הבורא נותן את כל ההשפעה והנברא צריך לתת התמסרות ללא גבול.

כשאדם מגרש את אשתו הראשונה, אז באותה שעה קול יוצא ואומר, אֵי זה ספר כריתוּת אימכם אשר שילחתיה, כלומר למה עזבתם את השכינה הקדושה, את היחד. מה פתאום אתם מבקשים את הרצון הפרטי. על האדם לקחת אחריות אישית גם על מה שמעבר לעצמו ולראות את אשתו כמו המלכות דקדושה. אמנם על האדם לגרש תחילה את הרצון לקבל, אך יש גם מצווה להחזיר גרושתו, את הרצון לקבל לאחר שתיקן. הפירוד הוא השורש לכל הרעות שיש בעולם, אלא אם כן זה פירוד כדי להתחבר מתוקנים, דהיינו לבוא בהשפעה. וזו הבחינה של עשרת הרוגי מלכות, שבמסירות נפש עשו תיקון לנשמה, והגוף עצמו הולך לקבר, עד תחיית המתים.

אין תגובות

להגיב