הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית ב' – עמודים מט-נא (למתקדמים)

הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית ב' – עמודים מט-נא (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

היכל ב' הוד

עד כה לימד שיש לקבל כוח ותענוג מההשתייכות, כמו הגרים שמצטרפים לישראל, הרצונות שעלינו לגייר בתוכנו, זו הברית שמאחדת את כולם. אור זה הנקרא זוהר, עולה מיסוד להוד, מאיר לו ונמצא תמיד בגוון לבן — חסדים.
כמו בהכרה העליונה, המחשבה היא כללית ובלי גוונים שנותנים פירוט, עד אשר בא ביקוש לקשר מהתחתון.

היכל הב' כתוב עליו וַיִּרְאוּ אֵת אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל וְתַחַת רַגְלָיו כְּמַעֲשֵׂה לִבְנַת הַסַּפִּיר וּכְעֶצֶם הַשָּׁמַיִם לָטֹהַר. ההכרה העליונה תמיד לבנה, אך הגוף חייב לגלגל את הפרטים/הגוונים, שדרך הפרטים יוכל לתפוס את הכלל הלבן.

היסוד שעולה — נשמות הצדיקים גורמים לגלגול, כלומר ביקוש מהתחתון שמסבב הגלגול של אור, ואז מאיר בגוונים בשביל שיראו לתחתון. כל היכלות הקדושה מסודרים בדרך התכללות התחתון בעליון, שהצדיקים יעלו מ"ן (ביקוש) ויסירו את המפריעים בכדי שהשכינה הקדושה תאיר בעולם.
אשרי האיש שיודע לגלות האורות, דהיינו שיודע להעלות כאן את הרוח שבהיכל התחתון.

כאמור הרוח במדרגה השנייה מאיר רק בלבן, וגוונים ניראים כאשר הוא מסתובב רק כלפי התחתון. סיבוב זה אומר שהולך בדרך סיבה ותוצאה ומגלה פרטים, שכך היא תפיסת הנברא, לתפוס מהפרט לכלל ובדרך סיבה ותוצאה.

בתוך היכל זה גוון התכלת – דין, כמו מלכות ששולטת על התחתונים בכדי לכוונם לתכלית הרצויה. מצד אחד היא מכלה את כל מה שלא הולך על פי התכלית, כך תפקיד המלך לכוון לתכלית הרצויה, שאם לא מכוון האדם עצמו מהמלכות בארץ, ממלכות שמים יכוונו אותו.

אין תגובות

להגיב