הדף היומי בזוהר הסולם – פרשת פנחס צז-צט | השקפה| שיעור 33

הדף היומי בזוהר הסולם – פרשת פנחס צז-צט | השקפה| שיעור 33

פנחס סז – סט שעור 33

פנחס צז – צט שעור 33

מרכבת יחזקאל

 

הָאָדָם נִבְחַן עִם אֵיזֶה לֵב הוּא מתפקד, הַשְׁפָּעָה אוֹ רָצוֹן לפרטיות.

מרכבת יחזקאל, מלמדת לאדם את הבחינות שיאפשרו לו גילוי המוחין. על ארבע בחינות אלו ישנן קליפות עליהן יש להתגבר בשני צמצומים ושני מסכים אותם יש לנהל. מסך מצמצום א דורש ביטול העצמיות הכוזבת של האדם. לאחר מכן יש להשתמש דווקא ברצון ולעורר השתוקקות כדי לגלות את העצמיות בצמצום ב, ע"י שימוש באגו, אך כאשר הוא מתכלל בהשפעה שבבינה.

הקושי מתחיל כשבא אדם ביראה ובביטול גמור, שאז לכאורה כל החַיּוּת נעלמת ממנו, עד כדי סכנת כפירה. במרכבת יחזקאל קליפה זו נקראת רוח סערה, שגורמת לסערת נפש ולא מאפשרת את השקט הפנימי כדי להתחבר לפנימיות נפשו. הקליפה היא מעין משקולת השומרת על כוח החַיּוּת, ומביאה את האדם להכרה שיש כוח עליון מעליו, תוך כדי ויתור על הרצון הפרטי.

צמצום ב הנקרא חושך על פני תהום, כלומר בניגוד לצמצום א בו יש לוותר לגמרי על הרצון, כאן מרגישים חזק את האור אך מוותרים על האור החיצוני עד שיודעים לקשר אותו לעליון. צמצום ב מאפשר להשתמש עם הרצון לקבל, שמתכלל בהשפעה של הבינה.

כאשר מסירים את הקליפות ומשתמשים במסכים הראויים, הן אלו הקליפות שיתנו חַיּוּת.

דוד הסיר אותו רוח סערה מלבו והרגו, ז"ש וליבי חלל בקרבי כי הסיר את רוח הסערה ונשאר בלב חלל במקומו. השראה פנימית, אינטואיציה באה כשאדם מוכן להסיר את הרוח סערה מקרבו ונותן לעצמו את השקט הפנימי, שבה ממקום פנוי של רצון לקבל הנק לב כסיל.

כאשר אדם מחזיק באידאל גבוה, יכול הוא לנצח את הרשע.

האידיאל הגבוה מאפשר לבחון כל דבר מעבר למקרה עצמו.

מלמד כאן על הפסוק לַמְנַצֵּחַ עַל-שׁוּשַׁן עֵדוּת  מִכְתָּם לְדָוִד לְלַמֵּד.

אומר רבי שמעון שפסוק זה מגלה את העשר ספירות. למנצח שהוא נצח, שהשם מנצח את הרשעים.

על האדם לדעת לשבח את השם על כך שמצילו מהמקום הצר, מקום שליטת הרשע. זו הסגולה לנצח את המום, החיסרון.

וסוד הדבר באבוד רשעים רנה, ע"כ כשה' מנצח את הרשעים יש ניגון צח, מ"ל של למנצח הם סוד שבעים שמות שיש לו ועם נצח והוד הם ע"ב חשבון חסד, וסוד הדבר נעימות בימינך נצח שהוא לימין לחסד.

מזמור שהוא גבורה בו אותיות ר"ז ובו אותיות מו"ם מצד זמר של תורה וזמר של תפלה כי קו השמאל כששולט בפני עצמו נהפך אור אל ר"ז שהוא אחורים של אור וע"כ ובו מו"ם שיש בו אחיזה לחיצונים.

אין תגובות

להגיב