150- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים סג-סד (למתקדמים)

150- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים סג-סד (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר יְהִי רָקִיעַ

מותר לדבר לשון הרע על הרע!

יש פעמים שמספיק לסוּר מֵרָע על ידי וַעֲשֵׂה-טוֹב (הבעש"ט). אך אם לא תיבדל מהרע שבא להורגך, לא תוכל להשׁכּים ולהורגו.

כוחות שונים שולטים בעולם! כך על האדם להפעיל כוחותיו בהתאם, וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנָה עָלֵינוּ. תפקידנו לעשות את חלקנו ביצירת הקשר עם הבורא. ישראל עושים מַעֲשֵׂה, בכדי להתגבר על שליטת העין הרע.
ע"י מעשה ודיבור של מצווה, מתעוררת כוונת הלב, (אפילו באופן אוטומאטי), שאחרי המעשים נמשכים הלבבות. לכן אין לפעול רק פנימיות, אלא חייב גם את מַעֲשֵׂה יָדֵינוּ.

בימי החול שולט — הפרטים, בשבת שולט הכלל. במוצ"ש באות כוחות הרע לשלוט בעולם — עין הרע. כנגד היצר הרע, בראתי לו תורה תבלין, הוא שאמר ה' "הִבָּדְלוּ מִתּוֹךְ הָעֵדָה". למחלוקת קורח ועדתו, אין קיום, עֲדַת מְרֵעִים שכל עניינה שלילת האמת.

עניין ההבדלה. קודם יש להבדיל ולהבחין ברע. לעשות פרסומת שלילית לדברים הרעים, למחות ולא להיות "יפי נפש" שרוצים להיות רחמנים גם לאכזריים שביצר הרע. במוצ"ש שעדיין נשאר מאור השבת – האדמומית שתחת הציפורניים, שהם קליפה/חול. הבדלה/קודשה זו יכולים לעמוד לנו בימי החול.

ס"א בא לאמן את האדם, אך עלינו להתחמק מצורת תיקון זו, שהיא דרך ייסורים, ולבחור בדרך תו"מ. את צד שמאל אי אפשר להעביר לגמרי לפני גמר תיקון — ניתן להחליש אותו קצת.

יש רע בעולם וצריך להיבדל ממנו! לאדם שאין כושר ביקורת, אין יכולת להבדיל בין טוב לרע, אצלו הכל טוב, או הכל רע. זה אנשים שהרגש העכשווי שולט בהם, רגשנים שאינם נאמנים. צריך שלא לפחד מביקורת, מהאמת, מהכרת הרע.

כנגד כוח המפריד הנמצא באדם, נתן לנו ה' מתנה — כוח המכליל — השבת. במוצ"ש כשיוצא כוח הכלל, ונכנס כוח הפרט — בדיוק כאן יש לעשות הבדלה, שמדגישה את העין הרע של צד שמאל, עליה מתגברים ע"י האש בהבדלה.

אם לא תדע מה רע בחיים — לא תיבדל ממנו!

אין תגובות

להגיב