001- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קה-קו (למתקדמים)

001- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קה-קו (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר שְׁנֵי הַמְּאֹרֹת הַגְּדֹלִים

למי שאין זָּקָן — הוא לא מראה מידה של יהודי!
הזקן מראה את התפשטות החוכמה במסגרת הרחמים.

מְאֹרֹת — קללה/חסרון לכאורה בא ללמד שמצב זה הוא הכנה לקראת העתיד, זו ירידה לצורך עליה, חפירה ליסוד בכדי לבנות לגובה.
ב–אתב"ש, אות א' מתחלפת ב-ת' אות ב' במקום ש'…וכאן השם הויה — הרחמים הופך להיותמצפ"ץ. והם נבחנים ל-2 פאות ימין ושמאל. כי י"ג מדות הרחמים שבתורה שהם אל רחום וחנון וכו' נבחנים בי"ג תקונים של שערות הזקן בעולם העליון.

הזקן הוא התפשטות האור החוכמה במסגרת החסדים — דרך ל"ב נתיבות חוכמה, וזו הדרך המתוקנת לקבל חוכמה. לכן כאשר אנו מרגישים דין, מבקשים מ –ה' "מצפץ מצפך" אנא העבר – בדיל ויעבור מידת הדין לרחמים. אם רואים דין — סימן שלא ירד דרך הזקן, כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל-הָרֹאשׁ יֹרֵד עַל-הַזָּקָן זְקַן-אַהֲרֹן שֶׁיֹּרֵד עַל-פִּי מִדּוֹתָיו

האדם רואה שהוא מונהג בתוכו ע"י 2 כוחות: שמש וירח, שכל ורגש, נשמה וגוף, זכר ונקבה. הזוהר מלמד בסוד השם מצפ"ץ, שכאשר אתה לוקח הפכים, ומביא אותם למקום עליון בשורשם — ניתן לחברם. כמו במצב העוברי בו מתנקזים כל נשיאת ההפכים. לכן תביא את הפרטים חזרה לכלל — חבר בניהם, ולאחר מכן החזר אותם למקומם, עם ההבנה של חיבור ההפכים.

עיקר הכוחות חלוקים בתוכך, הם השכל והרגש. מצד אחד יש לך הבנות שכליות, ובלב אתה מרגיש הפוך. חיכוך זה בא להנהיג אותך. עליך לקבל ביטול מוחלט, וכמו עובר להיכנס לרחמים של העליון — אשר בו אין סתירות והפכים, ולאחר שתרד חזרה למציאות הפרטים –החזק בהבנה שרכשת למעלה, ותראה שהדברים מתחברים. "כל דין נמתק בשורשו"

גאוותן לא יכול לקבל שיש גדול מעליו, ולכן מנותק הוא מיכולת קבלת חסדים, המלבישים לחוכמה. המושג מאורות גדולים — מלמד שעלינו לעשות מעבר בדברים החיצוניים שקורים באדם — בשֹערות. חיצוניות זו באה ב 2 צורות: שֹער של ראש-דין ושער זקן -רחמים, שהן 2 צורות של הנהגה, שהמקשר ביניהן אלו 2 הפאות.
כלומר כאשר אתה יוצא לחיצוניות, יש לך סערת נפש, חוסר הבנה, אתה רואה דין בעולם, והרי ה' הוא טוב ומטיב.
עתה עליך לחזור בצורה אמונית לשורש — וזה נקרא מצפ"ץ. סערת הנפש באה לעורר אותך להתאמן — לחזור לנקודה האמונית, למצפ"ץ וכאשר תוריד חזרה את ההבנה דרך שֹער הזקן — י"ג מידות הרחמים, תיראה שהכל רחמים. פתאום רואים ש-ב' המאורות שבתחילה נראים "מארה" — חיסרון, הם המאירות לנו את כל החיים בצורה של רחמים.
את המארה –תבין כנקודת אימון, כאפשרות לחזור לשורש האמוני, ולאחר מכן לחזור להנהגה חדשה בלי סתירות פנימיות.
אבל הגאוותן רואה תהפוכות "אִישׁ תַּהְפֻּכוֹת יְשַׁלַּח מָדוֹן וְנִרְגָּן מַפְרִיד אַלּוּף. הביטול יאפשר לך להתחבר לאלופו של עולם, למצפ"ץ ותגיע לרחמים.

אין תגובות

להגיב