014- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קלג-קלד (למתקדמים)

014- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים קלג-קלד (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר ג' נהורין

אי אפשר לשחד ולפגוע באדם שלא רוצה כלום, אך במצב זה גם לא ניתן להשיג דבר!

נכון שאם לא תרצה כלום, אי אפשר לפגוע בך, אך גם לא תגיע למטרת הבריאה, שהרי עליך להשתמש בגמר תיקון עם הרצון המופרז לקבל. מי שרוצה להיות "ראש קטן" לא לקחת אחריות בחיים, מלמעלה כבר ידאגו שהוא יפגוש אחריות לחיים. לא תוכל לברוח מהמערכה להיות אדם, תיאלץ להתמודד עם הדין שחייבים להתענג בחיים, עליך להיות מאושר, לא תוכל להסתפק באושר של זבוב.

החיות העליונות במרכבה, הן נקודות האמונה של היהודי: כנגד אברהם – האריה, יצחק – שור, יעקב — נשר. יעקב עשה קצת מהטעות של אדם ראשון, בניסיון לקחת אורות מחזה ולמטה מנצח הוד, ושם פגש את שרו של עשיו. חשב לעצמו מאחר וקניתי את הבכורה ממנו, וקיבלתי ממנו את הרצון לקבל, אוכל להצליח. באה רבקה ואומרת אתה צריך את הלבושים של נצח הוד — וַתִּקַּח רִבְקָה אֶת-בִּגְדֵי עֵשָׂו בְּנָהּ הַגָּדֹל הַחֲמֻדֹת, אֲשֶׁר אִתָּהּ בַּבָּיִת וַתַּלְבֵּשׁ אֶת-יַעֲקֹב. אמר לו שרו של עשיו, את העבודה למעלה מחזה גמרת, כאן למטה עוד נשארה לך עבודה. וַיַּרְא כִּי לֹא יָכֹל לוֹ וַיִּגַּע בְּכַף-יְרֵכוֹ וַתֵּקַע כַּף-יֶרֶךְ יַעֲקֹב בְּהֵאָבְקוֹ עִמּוֹ.

חשב יעקב לקחת את ההשתוקקות הגדולה ולהשתמש בה, מפני שלעצמו כבר לא רצה כלום, כולו השפעה. וַיַּרְא כִּי לֹא יָכֹל — לפגוע במידת ההשפעה שלו, כל עוד הוא במידת הת"ת למעלה מחזה, אך כשרוצה לקבל כוחות בנצח הוד, וַתֵּקַע כַּף-יֶרֶךְ יַעֲקֹב, דהיינו שהמלאך נתגבר עליו.
כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹהִים וְעִם-אֲנָשִׁים וַתּוּכָל — במידת ההשפעה הצלחת, אך לא במידת הקבלה. לוּ היה יכול לו, היה נגמר התיקון. הירך מחוץ לגוף, ולשתי הרגלים אין קו אמצעי אמיתי.
יעקב לא יכול יעקב לבוא לפני יוסף, שהוא היסוד שמחבר נצח והוד. כאשר אדם חי בשלמות, את כל צד האדם שבו, אף אחד לא יכול לפגוע בו, וכל החיות פוחדות ממנו. יעקב רוצה להאיר מקום תחתון זה, כדי למשוך אור גם לרחל, חייב היה לעורר את המקום מחזה ולמטה, אחרת אין גמר תיקון.

לא נתנבא איש ממדרגת הנצח עד שבא שמואל, השקול כנגד משה ואהרן ותיקן את הנצח. לפני שמואל צלעו גם על ימין. יהושע קיבל מהודו של משה, דכתיב וְנָתַתָּה מֵהוֹדְךָ עָלָיו — אך תיקן רק את הוד שמעל החזה, ורק דוד תיקן את הנצח — הספירה שהיא האידיאה העליונה שנמצאת בשמים. דכתיב נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח כלומר החזיר אותו עתה לבחינת ימין.

כֹּחוֹ וּגְבוּרָתוֹ מָלֵא עוֹלָם, רק כאשר מחובר לעליון. אדם בלי רצון חזק — לא יכול להגיע לאושר!

אין תגובות

להגיב