031- הדף היומי בזוהר הסולם – בשלח – צא-צג השקפה

031- הדף היומי בזוהר הסולם – בשלח – צא-צג השקפה

שיעור שמע:

הורד Mp3

בְּשַׁלַּח צא-צג

מִי כָמֹכָה בָּאֵלִם יְהוָה

בְּתוֹך כָּל בַּקָּשָׁה שֶׁל תַּעֲנוּג, חָבוּי דָּבָר אֳמִיתִּי.

השם יתברך פּוֹתֵחַ אֶת-ידיו וּמַשְׂבִּיעַ לְכָל-חַי רָצוֹן, השאלה היא מתי וכמה מותר לקחת. בכל רצון לקבלת תענוג יש שורש חבוי עמוק, אפילו המבקש סמים, בתוך תוכו מנסה הוא להשתחרר ממגבלות זמן ומקום של עולם זה, ולהגיע יותר קרוב לרוחניות. אך שוב כאשר הטוב נסתר לגמרי, כמובן שיש להימנע מלפעול רצונות כאלה.

אומות העולם שבנפש מנסים לכלות את צד ישראל, וכך למשל חושש מי שרוצה לחזור בתשובה, שיאלץ להפסיד ולוותר על חלק מתאוותיו. אך כאשר דבק אדם בדרך האמת, רואה הוא שכל הרצונות האחרים מתיישרים בהתאם, למרות שהוא הרגיש שהם נגדו. אֵין הֲנָאָה שְׁלֹמֹה, אֶלָּא מֶהָאֶמת, מֶהָקְדוּשָׁה. וכך גם בחיצוניות, בקשר של עם ישראל לאומות העולם, יש להשפיע להם טוב, וכך להביאם לתוך מסגרת האמונה לטובתם הם. כך נעשה בעולמות העליונים, דהיינו זו מציאות מוכרחת בעולם זה.

עד גמר תיקון זהו מאבק נפשי וחיצוני מתמשך, שהרי זה שורש התיקון, להביא את כל הרצונות לאחדות, את כל הפרטים לצרף לכלל, כִּי אָז אֶהְפֹּךְ אֶל עַמִּים, שָׂפָה בְרוּרָה, לִקְרֹא כֻלָּם בְּשֵׁם יְהוָה, לְעָבְדוֹ שְׁכֶם אֶחָד.

כאשר הרצונות שנפלו לקליפות באים לבקש שפע, אז גם הקליפה ניזונה מכך. לכן תפקיד האדם להסיר עד כמה שניתן את הקליפות והדברים המזיקים. אמנם בזמן תיקון אי אפשר לוותר לגמרי על הקבלה, דהיינו פועלים בהכרח גם שלא לשמה, אך לא כשהקליפה כה גסה עד שהטוב אינו נראה כלל.

כל פעולה שאדם עושה משאירה רושם ומשפיעה על הנפש, זהו הבל שאינו הולך לאיבוד. מעשה שאינו קשור לעבודת הבורא, הוא עבודה זרה. עבודת הקב"ה היא הבחינה של מעל מהשמש. השמש מאירה את הטבע שהוא רצון לקבל, ואלו שמשכילים לפעול מעל הטבע, מעל השמש – הם כזורעים זרע הצדקה לזכות אותם לעוה"ב. וכאשר עושה צדקה, הוא למעשה זורע אוכל לקיום ובניית נפשו. לכן אם ברצונך להיכלל בצרור החיים, עליך לעשות מעשים טובים.

לחץ כאן כדי השב, השב לכולם או העבר

אין תגובות

להגיב