030- הדף היומי בזוהר הסולם – בשלח – צד-צו השקפה

030- הדף היומי בזוהר הסולם – בשלח – צד-צו השקפה

שיעור שמע:

MP3-הורד

בְּשַׁלַּח צד-צו
נָטִיתָ יְמִינְךָ תִּבְלָעֵמוֹ אָרֶץ
הַאִם לְהֵרָאוֹת טוֹב כְּלַפֵּי הַסְבִיבָה זֶה עֵרֶך גָּבוֹהַּ יִוָּתֶר מֶהָעַרכִים הַפְּנִימִיים?
הצדיקים הם אלו שנמלו ושמרו על הברית. המילה היא כריתת הברית והשמירה היא ההתחייבות שאין להפר, וכך גם מילה היוצאת מהפה שחייב אדם לעמוד בדיבורו. גם כלפי עצמו חייב אדם להיות נאמן דהיינו לחיות בפועל כפי הערכים אליהם התחייב. במקרים רבים אנשים אינם נאמנים לעצמם מפני שלא נעים להם מהסביבה, ואז פועלים אחרת ממה שמאמינים, כדי להראות לכאורה טוב.
תְּבִאֵמוֹ, וְתִטָּעֵמוֹ – את מי ה' יביא ויתן לו את הטעם האמיתי? למי ששומר את הברית, האות וו, מי שמחבר את הלב לראש, וחי את המחויבות של הברית, יזכה לבוא לישר-אל.
יש להקדיש חשיבות בית הכנסת למקום התכנסות החברים לעשות את העבודה שבלב, התפילה. בכדי להגביר את הנאמנות לערכים, יש להשקיע בהם, לפרסם. ערך פנימי שֹכלי אינו מספיק, יש להשיבם ללב, לעמוד באתגרים, ולפרוע כל התחייבות תוך התרכזות בתכלית. יש לעשות את המעשים החיצוניים בכוונה פנימית, במסגרות נכונות כפי שהם בתבנית עולמות העליונים. את הפעולה החיצונית יש לפרש לפי האידיאה העליונה, פעולה שמפעימה את הפנימיות בהתאם. וכך כשמגלה לנו התורה על מבנה בית המקדש העליון עם מזבח הקטורת הפנימי – עלינו לבנות את המשכן הפנימי עם אותה תבנית רוחנית שתתגבר על היצר הרע. וגם אותם סדרים ומסגרות הלכתיות פועלות בנפש, אפילו כשאין ממש הבנה, אלא מספיקה יגיעה ורצון להבין.
הָעוֹלָם הַזֶּה לֹא בָּא בִּשְׁבִיל עַצְמוֹ, אֶלָּא לְגָרוֹת וּלֶהָפעִים אֶת הַפְּנִימִיּוֹת.

אין תגובות

להגיב