066- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים רלט-רמ (שיעור...

066- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים רלט-רמ (שיעור השקפה)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר הֶבֶל ומֹשֶׁה

כשאדם הולך על ביטנו — הרצון לקבל במקום על רגליו, הוא בדרך לאבדון.

מלמד השוואה: כפי שאדם ראשון עבר על המצווה, כך משה לקח את הערב רב בניגוד להזהרת ה'. לאחר שבירת הלוחות חייבים כיסויים, משום שנעשו ערומים מתורה, וכעת העבודה בתחילתה בחינת שלא לשמה. וַיִּתְפְּרוּ עֲלֵה תְאֵנָה, דהיינו שהתכסו בכמה קליפות של הערב רב.

וַיַּעֲשׂוּ לָהֶם חֲגֹרֹת כמ"ש חֲגוֹר-חַרְבְּךָ עַל-יָרֵךְ גִּבּוֹר וזהו קריאת שמע זה תיקון נוסף בכדי לבסס את האמונה, כי קריאת שמע הוא כחרב כלפי החיצונים. רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם, דהיינו שקורים בגרון שהוא המגן מהחיצונים. בק"ש יש לכוון לקבל עול מלכות שמים, ואז לס"א אין אפשרות להיאחז באדם.

מאמר ערבובין בישין — (ערבובים רעים)

וַיִּשְׁמְעוּ אֶת-קוֹל יְהוָה אֱלֹהִים מִתְהַלֵּךְ בַּגָּן לְרוּחַ הַיּוֹם רומז על ישראל כשקרבו לקבלת התורה על הר סיני וז"ש אֲשֶׁר שָׁמַע קוֹל אֱלֹהִים חַיִּים מְדַבֵּר מִתּוֹךְ-הָאֵשׁ כָּמֹנוּ וַיֶּחִי. לומד גזרה שווה וַיִּשְׁמְעוּ שָׁמַע. אבל הערב רב לא יכלו לשמוע קול אלקים ומתו, מפני שלא רוצים לשמוע ישירות ולהתקשר עם נותן המתנה, אלא רוצים את המתנה.

וַיֹּאמְרוּ אֶל מֹשֶׁה דַּבֵּר אַתָּה עִמָּנוּ וְנִשְׁמָעָה וְאַל יְדַבֵּר עִמָּנוּ אֱלֹהִים פֶּן נָמוּת וגרמו שכחה בתורה ע"י שהחטיאו ישראל בעגל, שהיו רדופים אחר תענוג אישי. ועמי הארץ נאמר בהן אָרוּר שֹׁכֵב עִם כָּל בְּהֵמָה – צד הבהמה שבהם ארור. וַיֹּאמֶר ה' אֱלֹהִים אֶל הַנָּחָשׁ כִּי עָשִׂיתָ זֹּאת אָרוּר אַתָּה מִכָּל הַבְּהֵמָה. ארור זו אותה בחינה של ערב רב — ריבוי של רצונות ארציים של תענוגות קטנים.

יש כמה ערבובים רעים בישראל הנקראים בהמות וחיות, אלו הרצונות כתוצאה מעירוב עם ערב רב. רצונות מצד הנחש, עקו"ם – עוצמה ואנוכיות. את זה רואים כשאדם מחפש עוצמה וקמעות וברכות שיתנו לו הכול מבחוץ, והוא יתחמק מעבודה פנימית. יש ערב מצד הנחש, נשמות רשעים שממש מזיקים לעולם, ויש ערב רב של שדים ורוחות ולילין שהם כתוצאה משפיכת קרי לבטלה, וכולם מעורבים בישראל. ואין בכולם ארור כמו עמלק שהיא נחש הרע, שורש הקליפה המביא גילוי עריות בעולם, הוא רוצח, ובת זוגו היא סם המוות של עבודה זרה, באופן שג' עבירות החמורות: גילוי עריות, ושפיכת דמים, ועבודה זרה, נמשכים מקליפת עמלק.

ולעתיד לבוא, עתיד הקב"ה לבער כל מיני הרע מהעולם, כמ"ש בִּלַּע הַמָּוֶת לָנֶצַח. כי המות הוא שורש כל הרע, וכשיתבטל המות יתבטל כל הרע. ככתוב בַּיּוֹם הַהוּא יִהְיֶה יְהוָה אֶחָד וּשְׁמוֹ אֶחָד. יהיו ירידות אך מתוך מגמה וחלק מהעלייה. בהסתכלות כללית הירידה נחוצה וטובה.
ישנם לבושים רעים שנוצרו לאדם בעקבות החטא, ועליו להתגבר עליהם ע"י שיבנה את בית המקדש, וקודם כל אחד את ליבו.

אין תגובות

להגיב