009- הדף היומי בזוהר הסולם – משפטים – כה-כז למתקדמים |☆...

009- הדף היומי בזוהר הסולם – משפטים – כה-כז למתקדמים |☆ תגיות: מחשבות אמוניות, תת מודע

מִּשְׁפָּטִים כה – כז

הַסַבָּא

עַל הָאָדָם לְנַהֵל אֶת מָחְשָׁבוֹתָּיו דֶּרֶך הָאֱמוּנָה.

בכל מפגש עם מצב רוחני חדש, ישנו זיכרון וצורת התייחסות קודמת אשר משפיעה על הפירוש בהווה, מפני שהנשמה רציפה ואין העדר ברוחני – "הכל מוקלט".  זהו גלגול הנשמות, שאתה בא כעת עם חוויות העבר שלך. לכן בכדי להתקדם, יש לחדש ולפרש כל מפגש עם המציאות בתבנית הגיון אמונית, בתפיסה תורנית, לנהל את המחשבות מעבר לזמן ומקום, "ולאחסן" רק רשמים ראויים.

תת המודע המפעיל את האדם, יותר משמעותי מאשר החלק המודע, לכן יש לשמר בתוכו חומרים שיעזרו להתקדם למטרה.

מלמד רבי שמעון שלצוך קיום יש לשמר לנשמה שְׁאֵרָהּ כְּסוּתָהּ וְעֹנָתָהּ. וְאִם שְׁלָשׁ אֵלֶּה לֹא יַעֲשֶׂה לָהּ, כלומר שלא זכתה בהם, וְיָצְאָה חִנָּם, אֵין כָּסֶף, אין לה כיסוף, השתוקקות לקשר עם הבורא. אדם היורד לעולם הזה צריך תיבה כדי להישמר, דהיינו יכנס לפנימיות תורה.

שְׁאֵרָהּ אומר לבחון ולפרש כל דבר מעבר למקרה. כְּסוּתָהּ הם הגיונות אמוניים חדשים לתפיסת המציאות, ודרכם לקבל את התענוג שזו בחינת עֹנָתָהּ.

עט) אִם אַחֶרֶת יִקַּח לוֹ. מהי אחרת, כאן יש סודי סודות, ונמסרו לחכמים. ביום השבת, בשעה שהתקדש היום, יוצאות נשמות מתוך עץ החיים, ז"א, ואלו הנשמות נושבות לתחתונים, ונחים התחתונים בהן כל יום השבת. שהן נשמה יתֵרה, שצדיקים משיגים ביום השבת. ואחר שיוצא השבת, חוזרות ועולות כל הנשמות ומתעטרות בעטרות קדושות למעלה. אף כאן, הקב"ה מזמין לאדם ביום השבת נשמה יתרה, וזו נשמה אחרת, שעליה כתוב: אִם אַחֶרֶת יִקַּח לוֹ. ואע"פ שהזדמנה לו נשמה זו, שְׁאֵרָהּ כְּסוּתָהּ וְעֹנָתָהּ של הנשמה הראשונה, שהיה לו מתחילה, לֹא יִגְרָע.

פ) בכה הזקן ההוא ואמר לעצמו: זקן זקו כמה יגעת להשיג דברים קדושים אלו, ועתה תאמר אותם ברגע אחד,  ואם תאמר לחוס עליהם על אלו הדברים ולא תאמר אותם, הרי כתוב: אַל תִּמְנַע טוֹב מִבְּעָלָיו  בִּהְיוֹת לְאֵל ידיך (יָדְךָ) לַעֲשׂוֹת. מתלבט הסבא האם לגלות דברים עליונים אלו, ולבסוף מחליט שאינו יכול למנוע את הטוב, את התורה השייכת לחברים.

פא)  פירוש – הקב"ה וכנסת ישראל שהיא המלכות, הם כאן. כי בכל מקום שנאמרים דברי תורה הקב"ה שם, ומקשיבים להם. ואז, בעץ של טו"ר, המלכות, צד הטוב מתגבר ומתעלה למעלה, והקב"ה וכנ"י מתעטרים בטוב. בכל מקום נקי יש לומר דברי תורה, וכן להימנע משהיה בסביבת ליצים וכדומה

פב) שוב אמר לעצמו זקן זקן, אתה אמרת דברים אלו ולא ידעת אם הקב"ה כאן, ואם אלו העומדים כאן הם כדאים לדברים האלו. אל תירא זקן, כי היית בכמה מלחמות עם אנשים גבורים ולא יראת, ועתה אתה מתירא. אמור דבריך, כי ודאי כאן הם הקב"ה וכנסת ישראל, וצדיקים הם אלו שכאן. ואם לא היה כן, לא פגשתי אותם ולא התחלתי בדברים האלו. אמור דבריך זקן בלי פחד.

פג) פתח ואמר: יְהוָה אֱלֹהַי, גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ. ה' אלוקי, זו היא תחילת האמונה כתר, עליית המחשבה שהוא חכמה, ועוה"ב שהוא בינה, והם אחד בלא פירוד. כי או"א, חו"ב, לא נפרדים. גדלת, זהו התחלה לז"ת, יום הראשון, ספירה ראשונה, חסד, והם ימים עתיקים המקבלים את הכוח מחסדים שמקבלת מספירות דעתיק, והיא ימין. מאוד, זה שמאל, גבורה.

פד) הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ, אלו שני ענפי ערבוֹת, נו"ה. עד כאן אמר כיוון שהגיע לעץ חיים שהוא ת"ת, נחבא ולא עלה להיות במניין, משום מאוד הזה. מהו מאד? הוא שמאל שכל הענפים שלמטה שבכללם ענף מר אחד, ס"מ, נכללים בשמאל. וע"כ נחבא בחינת לאה עה"ח, ולא רצה להיות במניין הזה, עד שחזר כבתחילה, ושיבח באופן אחר.

פה) עֹטֶה אוֹר  כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם, כַּיְרִיעָה הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו. עוטה אור כשלמה, זהו התחלה של יום הראשון, חסד. נוטה שמיים, ת"ת, הנקרא שמיים. כאן נכלל שמאל, גבורה. ולא כתוב מאוד, כי נכלל השמאל בימין, שיהיה מאיר בכלל השמיים, ת"ת. המקָרה במים עליותיו, כאן יצא בחדווה עה"ח, נהר היוצא מעדן, חסד של ת"ת, והשתרשו במימיו שני ענפי ערבוֹת, נו"ה, שגדלים במימיו. עליותיו, הם ענפי הערבות, נו"ה. כוח הערבות הוא בחינת השלמת כלים, שיכול לרדת למטה עד להשתוקקות הגדולה.

פו) וזה שכתוב: וְעַל-יוּבַל יְשַׁלַּח שָׁרָשָׁיו. וכתוב: נָהָר פְּלָגָיו יְשַׂמְּחוּ עִיר אֱלֹהִים. פלגיו, הם שורשיו, נו"ה. נקראים, עליותיו, שורשיו, פלגיו, כולם השתרשו במים של הנהר, ת"ת מתוך המקום הנסתר שיכול לחבר חסד וגבורה.

פז) הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ. עבים, אלו מיכאל וגבריאל. הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ, לתת רפואה לעולם זה רפאל. מכאן ולהלאה, עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט. זקן זקן, אם כל אלו ידעת, אמרו ולא תפחד, אמור דבריך ויאירו דברי פיך. שמחו החברים והיו מקשיבים בשמחה לדבריו הקדושים. אמר לעצמו הסבא: אי זקן, במה הכנסת עצמך, באת בים הגדול ויש לך לשוט ולצאת משם.

תגיות: תת מודע, אַל תִּמְנַע טוֹב מִבְּעָלָיו

שאלות לחזרה ושינון בזהר משפטים כה-כז
1. מהו הפירוש הנוסף באות ע"ט ל"אם אחרת יקח לו"?
2. תאר את ההתלבטות של הסבא אם לומר דברי תורה או לא והדגם כיצד זה פועל בנפשך.
3. פרש עפ"י אותיות פג-פד את הכתוב "ה' אלוקי גדלת מאד הוד והדר לבשת".
4. כיצד המשך הפסוק "עוטה אור כשלמה נוטה שמים כיריעה" ממשיך את הסדר של גילוי המוחין?
5. מהו הים הגדול מה השיט בו ומה היציאה?

אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב