011- הדף היומי בזוהר הסולם – משפטים – לא-לג למתקדמים |☆ תגיות:...

011- הדף היומי בזוהר הסולם – משפטים – לא-לג למתקדמים |☆ תגיות: לימוד קבלה, תפקיד האדם

מִּשְׁפָּטִים לא – לג

הַסַבָּא

אִי אֶפְשָׁר לְהָבִין אֶת פְּשַׁט הַתּוֹרָה בְּלִי גִילוּי הַסּוֹד.

כאשר לומד אדם רק את פשט התורה, הדברים לא מסתדרים לו. ואז מביאים תירוצים שונים כמו אין מוקדם ומאוחר בתורה וכדומה.

אמנם יש להתחיל ללמוד את הפשט מתוך ידיעה שהולכים סביב הדבר האמיתי, תוך כדי געגוע עצום לאמת הפנימית.

היכולת לגלות את הסודות בתוך האדם, נכונה רק לאלו הראויים לקבל סודות אלו, ולא ניתן לגלות סוד למי שבוגד באמון. לכן מי שרוצה להחשף לסודות התורה, חייב אמונה שלמה. וגם בחיצוניות, יזהר אדם אם בכלל לשמוע סודות חבירו, שאז הוא חשוף וחשוד בכל התנהלותו. וכך מי שזוכה לסודות התורה וחלילה פוגם לאחר מכן, פוגם הוא קודש הקודשים.

ק) דרך התורה בתחילה, כשמתחילה להתגלות לאדם, רומזת אליו ברמז. אם יודע, טוב. ואם אינו יודע, שולחת אצלו וקוראת לו פתי, והתורה אמרה לאותו ששלחה אליו, אִמרו לפתי ההוא, שיתקרב כאן ואדבר עימו שיבוא לשיעור כמ"ש: מִי פֶתִי יָסֻר הֵנָּה  חֲסַר לֵב, אָמְרָה לּוֹ. האדם קרב אצלה, מתחילה לדבר עימו מאחורי הפרוכת, שפורשׂת אליו דברים לפי דרכיו, עד שיסתכל מעט מעט. וזהו דְרוּש.

זה בתנאי שהוא רוצה לילך בדרך תורה, ואם חלילה הוא שרוי בקליפה, יש להוכיח אותו כפי שהקב"ה עושה שכתוב: כִּי אֶת אֲשֶׁר יֶאֱהַב יְהוָה יוֹכִיחַ; וּכְאָב אֶת בֵּן יִרְצֶה. בתחילה הקב"ה מוכיח ברמז בסתר, ואם אינו מקבל מכיחו בין אוהביו, ואם לא, בגלוי לעיני כל, ואם גם זה לא עוזר, עוזבו שילך לדרכו. וזוהי הבעיה: גַּאַוְתָּן כּוֹעֵס עַל מִי שמוכיח אוֹתוֹ

קא) אח"כ היא מדברת עמו עם קצת פחות הסתרה מאחורי סדין דק דברי חידה זהו אגדה. ואחר שנעשה רגיל אצלה, היא מתגלה אליו פב"פ, ומדברת עימו כל הסודות הסתומים, וכל הדרכים הסתומים, שהיו חבויים בליבה מימים ראשונים. אז הוא אדם מושל, בעל תורה, אדון הבית מושל על ליבו, שהרי גילתה לו כל הסודות שלה, ולא הרחיקה ולא כיסתה ממנו כלום.

 

קב) אמרה לו התורה, ראית דבר רמז, שרמזתי לך בתחילה, כך וכך סודות היו בו, כך וכך הוא. אז רואה שעל אלו מילים שבתורה, אין להוסיף ואין לגרוע מהם. ואז פְשט המקרא הוא כמו שהוא, שלא להוסיף ולא לגרוע אפילו אות אחת. וע"כ בני אדם צריכים להיזהר ולרדוף אחר התורה, להיות מהאוהבים שלה. יש לפעול ולהגדיל חשיבות התורה בלב, תוך הכרה שזו היא הוראת הדרך היחידה המדויקת להצלת נפשו. ובהתמדה לשמור על קשר רציף של לימוד.

קג) אִם אַחֶרֶת יִקַּח לוֹ, הגלגולים שמתגלגלים במקרא הזה, כמה גדולים ועליונים הם. שהרי כל הנשמות באים בגלגול. ובני אדם אינם יודעים דרכיו של הקב"ה מאחר והם אינם בחינת כלל ולא יכולים להיות מודעים בתפיסה מערכתית. לכן מי שאינו אוחז בתפיסת הכלל אין לו בכלל זכות לבוא בביקורת על הקב"ה, ואיך עומדים המאזניים, ואיך בני אדם נידונים בכל יום ובכל זמן. ואיך הנשמות באות בדין, מטרם שבאים לעוה"ז. ואיך באות בדין, לאחר שיוצאות מעוה"ז. משימה חשובה לאדם, לקחת תפקיד ולפעול אותו נאמנה כלפי הציבור ללא תמורה. בלי זה לא יוכל לקחת את הגילגול, את הפיקדון שקיבל ולמלא את תפקידו.

קד) כמה גלגולים וכמה מעשים סתומים עושה הקב"ה עם כמה נשמות ערומות, שאין להם לבוש מתורה ומצוות. וכמה רוחות ערומים הולכים בעולם ההוא, שאינם נכנסים למחיצתו של המלך. וכמה עולמות מתהפך להם, שמשתנות בשבילם סדרי המדרגות, הנקראות עולמות. ועולם המתהפך בכמה פליאות סתומות. ובני אדם אינם יודעים ואינם מסתכלים. ואיך מתגלגלים נשמות כאבן בכף הקלע. כמ"ש: וְאֵת נֶפֶשׁ אֹיְבֶיךָ יְקַלְּעֶנָּה, בְּתוֹךְ כַּף הַקָּלַע. הבעיה של אנשים כאלו, שאינם מבינים שהקב"ה מגלגל אותם בהשגחה למצבים טובים עבורם.

קה) כל הנשמות יוצאות מעץ הגדול והחזק, נהר היוצא מעדן, ז"א. וכל הרוחות יוצאים מעץ אחר קטן, המלכות. נשמה יוצאת מלמעלה, ורוח מלמטה, ומתחברים יחד כעין זכר ונוקבא. ואז מאירים אור עליון. ובחיבור שניהם נקרא נר, ראשי תיבות נשמה רוח, שכתוב: נֵר יְהוָה נִשְׁמַת אָדָם. והנפש היא הגוף. וכאשר הרוח גם עם הנשמה וגם עם הגוף, עולה הגוף לדרגה פנימית. הרוח היא העוטפת את הנשמה ותפקידה לגלות את השקט הפנימי.

קו) נשמה ורוח הם זכר ונוקבא, להאיר יחדיו. זה בלא זה אינם מאירים. וכשמתחברים יחדיו נקרא הכול נר. ואז התעטפה הנשמה ברוח, כדי לעמוד למעלה בגן עדן העליון, בהיכל הנסתר, שכתוב: כִּי רוּחַ מִלְּפָנַי יַעֲטוֹף, וּנְשָׁמוֹת אֲנִי עָשִׂיתִי. שעוטף אחרים. שלמעלה בגן עדן העליון, בהיכל נסתר, מתעטפת ומתלבשת הנשמה ברוח.

קז) וכיוון שבהיכל הזה לא יש, ולא השתמש אלא בנשמה ורוח, הנפש אינה באה שם, אלא הנשמה מתלבשת שם ברוח ההוא. וכשיורדת לגן עדן התחתון, היא מתלבשת ברוח אחר, בנשמות הגרים. ובכולם הנשמה שורה בעוה"ז, ומתלבשת בהם, הן ברוח שלה והן בנשמות הגרים.

תגיות: לימוד קבלה, תפקיד האדם

שאלות לחזרה ושינון בזהר משפטים לא-לג
1. מהם דרכי ההתגלות של התורה בנפש האדם?
2. כיצד נכון לאדם לרדוף אחר התורה להיות מן האוהבים שלה?
3. מדוע אסור לו לאדם לחשוב או לבקר את שיקולי הדעת של העליון ממנו?
4. מהן נשמות ערומות ומהן רוחות ערומות?
5. מה היחס בין נשמה ורוח וכיצד הן מתחברות להאיר באדם?
אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב