024- הדף היומי בזוהר הסולם – משפטים – ע-עב למתקדמים מאמר הסבא...

024- הדף היומי בזוהר הסולם – משפטים – ע-עב למתקדמים מאמר הסבא |☆ תגיות: תשובה, אמונה

 

מִּשְׁפָּטִים ע – עב

הַסַבָּא

הַתְּשׁוּבָה מֶכָפֶּרת עַל כָּל דָּבָר.

ואל תאמר אחטא ואשוב, שמא תחטא ולא תשוב.

מדרגת הבינה, האמת היא למעלה מחוסר השלמות של זו"ן, על כן יכולה היא לתקן את חוסר הלשמות. בד"כ הפגם הוא ראיית הפרט כעומד בפני עצמו ולא כחלק מהמערכת.

"איזקא דחיה" זוהי נקודה פנימית נסתרת הנותנת תיקון על כל הרצון לקבל, כאן האור של עתיקא קדישה חודר לכל המקומות ומתקן הכל.

האמונה מתקנת הכל, ולמרות ניסיונות היצר הרע לומר לאדם שאין סיכוי שיצליח לעשות תושובה, עליו להאמין שהקב"ה נתן לו את הכוח והעזרה לתקן. אין אפשרות שהבורא יתן לאדם משימה שאינו יכול לעמוד בה. הקב"ה רוצה לעזור לכל אחד, לְכֹל אֲשֶׁר יִקְרָאֻהוּ בֶאֱמֶת. באמת אומר שאדם מוכן לוותר על האני הכוזב שלו ביראת שמים ולהתמסר כולו לקב"ה.

לא יכול אדם לומר לקב"ה קבל אותי איך שאני, עליו לתקן ולעשות תשובה, דהיינו שייוותר על גאוותו ונפרדותו. צריך לחפש ולהתחבר אל מקום הרחמים של ה'  כִּי אֶת אֲשֶׁר יֶאֱהַב יְהוָה יוֹכִיחַ, וּכְאָב אֶת בֵּן יִרְצֶה.

 

רכה) אִם אֲדֹנָיו יִתֶּן לוֹ אִשָּׁה. הכתוב חוזר לאותו שיצא יחידי בלי נוקבא. מקום שביעית, המלכות, יגאל אותו. שביעית נקראת אדוניו, אדון כל הארץ. אם אדוניו זה מרחם עליו, ומחזירו מכף הקלע לעוה"ז כמו שהיה, ונותן לו אישה ההיא, אשר המזבח מוריד עליו דמעות, נותן לו אישה גרושה, ומתחברים יחד, וילדה לו בנים או בנות, הָאִשָּׁה וִילָדֶיהָ, תִּהְיֶה לַאדֹנֶיהָ, למלכות הקדושה. .

רכו) כי אם חזר בתשובה, ותיקן אותו המקום שפגם בחייו שלא לקח אישה בקדושה, שלא פעל רצונותיו בקדושה, הוא מתקבל לפני המלך הקדוש, הוא לוקח אותו ומתקן אותו על תיקונו, אח"כ. וזה נקרא, בעל תשובה. כי ירש מושבו של מקום ההוא, של הנהר הנמשך ויוצא, המלכות, כי נהר הנמשך ויוצא הוא יסוד, ומושבו המלכות. ומתקן את עצמו ממה שהיה בתחילה. כיוון שניתקן ושב בתשובה, הוא עולה על תיקונו. שאין דבר בעולם, ואין מפתח בעולם, שלא ישבור, אותו השב בתשובה.

רכז) יֵצֵא בְגַפּוֹ, פירושו שבח והתעלות. המקום שבעלי תשובה עולים, שאפילו צדיקים גמורים אינם יכולים לעמוד שם. ומשום זה, כיוון ששב בתשובה, הקב"ה מקבלו מיד.

רכח) אין דבר בעולם העומד לפני תשובה. ולכולם הקב"ה ודאי מקבל. ואם שב בתשובה, הרי מזומן לו דרך החיים. ואע"פ שפגם מה שפגם, הכול מיתקן, והכול חוזר על תיקונו. כי אפילו במה שיש בו שבועה, הקב"ה מקבלו, שכתוב: חַי-אָנִי, נְאֻם-יְהוָה, כִּי אִם-יִהְיֶה כָּנְיָהוּ בֶן-יְהוֹיָקִים מֶלֶךְ יְהוּדָה, חוֹתָם עַל-יַד יְמִינִי כִּי מִשָּׁם, אֶתְּקֶנְךָּ. וכתוב: כִּתְבוּ אֶת הָאִישׁ הַזֶּה עֲרִירִי וגו'. ואחר ששב בתשובה, כתוב: ובנֵי יכוניה אסיר, שאלתיאל בְּנו. מכאן, שהתשובה שוברת כמה גזרות ודינים וכמה שרשרות של ברזל, ואין מי שעומד לפני תשובה. למרות פסוקי הללו, בא לאחר מכן ותיקן.

רכט) ע"ז כתוב: וְיָצְאוּ וְרָאוּ בְּפִגְרֵי הָאֲנָשִׁים, הַפֹּשְׁעִים בִּי. פשעו בי, אינו כתוב: אלא הפושעים בי. אותם שלא רצו לשוב בתשובה ולהתנחם על מה שעשו. אבל אם התנחמו ועשו תשובה, מקבל אותם הקב"ה.

רל) משום זה אדם זה, אע"פ שפָשע בו, ופגם במקום שלא צריך, ושב לפניו, הוא מקבלו ומרחם עליו. כי הקב"ה הוא מלא רחמים, ומתמלא רחמים על כל מעשיו כמ"ש: ורחמיו על כל מעשיו אפילו אם מעשה נראה אכזרי. אפילו על בהמות ועופות מגיעים רחמיו. אם עליהם מגיעים רחמיו, כש"כ על בני אדם, היודעים ונודעים לשבח לאדונם, שמגיעים עליהם רחמיו, ושורים עליהם. וע"ז אמר דוד: רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי.

רלא) אם על רשעים מגיעים רחמיו, כש"כ על צדיקים. אלא מי צריך רפואה? אלו שהם בעלי כאבים. ומי הם בעלי כאבים? אלו הם הרשעים. והם הצריכים רפואה ורחמים, שהקב"ה מרחם עליהם, שלא יהיו נעזבים ממנו, והוא אינו מסתלק מהם, וישובו לפניו בתשובה. כשהקב"ה מקרב, מקרב בימין. וכשהוא דוחה, דוחה בשמאל. ובשעה שדוחה, הימין מקרב. מצד זה דוחה, ומצד זה מקרב. והקב"ה אינו עוזב רחמיו מהם.

רלב) וַיֵּלֶךְ שׁוֹבָב בְּדֶרֶךְ לִבּוֹ וכתוב אחריו: דְּרָכָיו רָאִיתִי וְאֶרְפָּאֵהוּ, וְאַנְחֵהוּ וַאֲשַׁלֵּם נִחֻמִים לוֹ וְלַאֲבֵלָיו. אע"פ שהרשעים עושים בזדון, והולכים בדרך ליבם, ואחרים עושים בהם התראה, ואינם רוצים להקשיב להם, עכ"ז, בשעה שחוזרים בתשובה, ולוקחים דרך הטוב של תשובה, הרי רפואה מוכנה לפניהם. התשובה מוכנה עוד לפני בריאת העולם.

תגיות: תשובה, אמונה

שאלות לחזרה ושינון בזהר משפטים ע-עב
1. מה קורה אם אותו אחד שמכיוון שלא התאמץ לישא אישה וללדת בנים בא יחידי לעולם ללא נקבא ואדונו מרחם עליו ונותן לו אישה? מה קורה עם הבנים שילדה ומדוע?
2. מדוע שכתוב "האישה וילדיה תהיה לאדונה" הוא בחינת תשובה?
3. מדוע אין דבר בעולם ואין מפתח בעולם שלא ישבור אותו, השב בתשובה?
4. מהו "יצא בגפו"?
5. מהיכן למדנו בירמיה שאף על פי שפורענות מוכנת לו לאדם עדין יכול לשוב בתשובה (רכ"ח)?
6. כיצד מהכתוב "ורחמיו על כל מעשיו" מבינים אנו את דרכי הליכתנו עם חברינו הקרובים והרחוקים וכיצד זה קשור לתשובה?
7. מדוע הרשע החוזר בתשובה רפואה מוכנת לו ולא רפואה מגיעה עבורו? מה הכוונה שהיתה כבר נמצאת שם?
אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב