039- הדף היומי בזוהר הסולם – משפטים – קטו-קיז למתקדמים |☆ תגיות:...

039- הדף היומי בזוהר הסולם – משפטים – קטו-קיז למתקדמים |☆ תגיות: חירות, שבירת הלוחות

מִּשְׁפָּטִים קטו – קיז

 הַסַבָּא

רָצוֹן/תַּעֲנוּג גְּדוֹלִים עָלוּלִים לֶשָׁגֶע מִי שֶׁאֵינוֹ יוֹדֵעַ לֶנָהלַם כָּרָאוּי.

כדי לנהל רצון, על האדם לפתח יכולת להחזיק אותו, ובלי לוחות התורה אין באפשרותו לעשות זאת. הלוחות הם חקיקות של תורה הקבועות בנפש,  בעזרתם יכול האדם לזכות לחירות ממלאך המוות. החירות היא החותם של העולם הבא, מדרגת הבינה. וְהַלֻּחֹת מַעֲשֵׂה אֱלֹהִים, הֵמָּה – שתי האותיות ה במילה המה הן שתי אותיות ה בשם הויה, בינה ומלכות, אשר בנפש האדם הן הרצון לקבל, והרצון להשפיע. בעזרת הלוחות החקוקות בנפש יכול האדם להתחבר לבורא יתברך, לכן הַלֻּחֹת מַעֲשֵׂה אֱלֹהִים, הֵמָּה. אלקים זו מידת הדין שלה הקדים השם את מידת הרחמים. בינה מייצגת את החירות, מפני שהיא בחינת הבורא שנמצא בנברא, היא כוח ההתחברות לצד המאציל. המה הלוחות שניתנו ככוח שייצא לפועל עם מתן התורה, שרק על ידה יכול האדם להתקיים בעולם.

כשבני ישראל חטאו בעגל שבר משה את הלוחות, מיד עלה האוקיינוס להציף ולהטביע את כל העולם. לקח משה את העגל, שרף אותו ואת העפר השליך על המים שיסרבו להירגע מפני שאין לעולם קיום בלי תורה. כך האדם ללא תורה אין לו קיום. האוקיינוס הוא הים הגדול, בחינת המלכות, גדלות כלי הקבלה שעדיין לא באה ליידי קיום. ואז המים, התענוג שבה עלה להציף את העולם.

סג) כי במדבר לא היה מים, ובהכרח שלקח ממימי אוקיינוס. היתכן, שלבאר של מרים השליך האפר? חס ושלום שישליך שם משה זיכרון הרע הזה, ולשתות אח"כ. ועוד, שעד עתה עוד לא הייתה להם באר, עד שבאו למדבר מתנה. כמ"ש: בְּאֵר חֲפָרוּהָ שָׂרִים, כָּרוּהָ נְדִיבֵי הָעָם, בִּמְחֹקֵק, בְּמִשְׁעֲנֹתָם; וּמִמִּדְבָּר, מַתָּנָה. משם ירשו הבאר, בשניהם כתוב על פני המים, מה שם אוקיינוס אף כאן.

שסד) מהו חרות על הלוחות? חירות ממלאך המוות, חירות משעבוד מלכויות, חירות מכל. חירות הוא החותם של עוה"ב, שבו חירות בכל מיני חירות. ואם לא נשברו הלוחות, כל מה שבא אח"כ לעולם לא היה בא, והיו ישראל בצורת מלאכים עליונים שלמעלה. כמ"ש: וְהַלֻּחֹת מַעֲשֵׂה אֱלֹהִים  הֵמָּה. שאל תאמר, שלאחר שהשתכלל העולם ונזכר שם מלא הויה אלוקים, היו הלוחות, אלא משעה שהשתכלל העולם בשם אלוקים, מטרם שבא השבת. שבירת הלוחות הוא ענף מהצמצום, מהדין, ששיתף מידת הרחמים במידת הדין, שהמלכות רוצה לשתף את נקודת הבינה שבה. שבירת הלוחות דומה לשבירת הכלים שבאו להשתמש ברצון ללא התכללות בהשפעה. לכן לולא שבר משה את הלוחות, היו בני אדם כמו מלאכים מתוקנים הפועלים תחת שם אלקים.  לכאורה זה גמר תיקון, שהרי במעמד הר סיני בילע המוות לנצח ותוקן חטא הנחש, כלומר הרצון לקבל היה מקבל כבר את צורת ההשפעה.

שסה) וְהַלֻּחֹת מַעֲשֵׂה אֱלֹהִים, הֵמָּה. מהו המה? הפוך המ"ה ותמצא מה"ה, מב' צדדים, מב' אותיות ה דהויה, בינה ומלכות. אחד במעשה, ה"ת, מלכות. ואחד מחירות של מעלה, ה"ר, בינה, רשום למעלה, בבינה, לשמור הכול. והמכתב מכתב אלוקים הוא, אש שחורה על אש לבנה. הוא, בינה, חירות, יובֵל, ועושה חירות לכל העולם. בינה עומדת בתווך בין הג"ר לו"ק, ובעצמה יש את ג"ר וז"ת דבינה.

שסו) עד כאן דברי, מכאן והלאה דעו, שצד הרע לא ישלוט עליכם. ואני ייבא סבא עומד לפניכם להעיר דברים אלו. קמו רבי חייא ורבי יוסי כמי שהעיר משנתו והשתטחו לפניו, ולא יכלו לדבר לאחר כך בכו.

שסז) פתח רבי חייא: שִׂימֵנִי כַחוֹתָם עַל-לִבֶּךָ, כַּחוֹתָם עַל-זְרוֹעֶךָ כִּי עַזָּה כַמָּוֶת אַהֲבָה, קָשָׁה כִשְׁאוֹל קִנְאָה  רְשָׁפֶיהָ רִשְׁפֵּי, אֵשׁ שַׁלְהֶבֶתְיָה. שימני כחותם, בשעה שהתדבקה כנ"י, המלכות, בבעלה, ז"א, אמרה, שימני כחותם, כיוון שהתדבקתי בך, כל צורתי תהיה חקוקה בך, ואע"פ שאלך כאן או כאן, תמצא צורתי חקוקה בך, ותזכור אותי. כפי שחותם משאיר בשעווה את צורתו לנצח, למרות שהחותם עזב את השעווה. כך מבקשת כנסת ישראל שהקב"ה ישימה כחותם בלב ובמעשה ויזכור אותה תמיד.

שסח) כַּחוֹתָם עַל-זְרוֹעֶךָ, שכתוב: שְׂמֹאלוֹ תַּחַת רֹאשִׁי השלמת כלים, וִימִינוֹ תְּחַבְּקֵנִי. שתהיה צורתי חקוקה שם, ובכך אהיה מתדבקת בך לעולם ולא אשכח ממך. כי עזה כמוות אהבה, בגבורה חזקה כאותו מקום ששורה בו המוות ג"ר דחכמה. אהבה הוא מקום שנקרא אהבת עולם.

שסט) קָשָׁה כִשְׁאוֹל קִנְאָה כמו אצל האהבה למרות שרוב העולם לומד שהיא באה מימין כנתינה. אהבה באה בקו אמצעי, אלא שהיא מדרגה של חכמה שניתן לקבל רק אם משלבים קו שמאל בימין שהוא אמונה. כי השמות אהבה קנאה באים מצד השמאל. רְשָׁפֶיהָ רִשְׁפֵּי, אֵשׁ, רשפים הם אבנים ומרגליות טובות, שנולדו מאש הזה, שהן מדרגות עליונות, משלהבת היוצאת מעולם העליון, מקו שמאל דבינה, ונאחזת בכנ"י, שתהיה הכול ייחוד אחד. הרי אהבה ורשפי שלהבת הלב אחריך, יהי רצון שהצורה שלנו תהיה חקוקה בליבך, כמו שצורתך חקוקה בליבנו.

שע) כשבאו לפני רבי שמעון וסיפרו לו כל מה שקרה אותם תמה ואמר אשריכם שזכיתם לזה. מה שהייתם עם האריה העליון, גיבור אמיץ שכמה גיבורים הם אצלו כלום, ולא ידעתם להכיר אותו מייד.  שמח ותמה אני איך ניצלתם מעונשו, אלא הקב"ה רצה להצילכם.  קרא להם: וְאֹרַח צַדִּיקִים, כְּאוֹר נֹגַהּ: הוֹלֵךְ וָאוֹר, עַד נְכוֹן הַיּוֹם. בְּלֶכְתְּךָ, לֹא יֵצַר צַעֲדֶךָ וְאִם-תָּרוּץ, לֹא תִכָּשֵׁל. וְעַמֵּךְ כֻּלָּם צַדִּיקִים, לְעוֹלָם יִירְשׁוּ אָרֶץ; נֵצֶר מטעו (מַטָּעַי) מַעֲשֵׂה יָדַי, לְהִתְפָּאֵר. אומר להם הרשב"י שהם ניצלו מפגישה עם מדרגה כל כך גבוהה, לכן אמר שהקב"ה הצילם בהיותם בחינת צדיקים.

תגיות: שבירת הלוחות

שאלות לחזרה ושינון בזהר משפטים עמודים קטו-קיז
1. מהם המים שלקח מהם והשקה אותם עד שנשקע האוקיינוס, כיצד מוכיח זאת משס"ג?
2. מהי חירות ומהי שורשיה?
3. על מה מרמז שכתוב "המה" על הלוחות, ולא רק "הם"?
4. מהו שביקש רבי חייא מהסבא "שימני כחותם על ליבך כחותם על זרועך"?
5. בשס"ט אומר ש"אהבה" ו"קנאה" הם מצד שמאל, והרי למדנו שאהבה היא מקו אמצעי? הסבר ונמק.
6. על מה שיבח רבי שמעון את רבי יוסי ורבי חייא?
7. סכם את מאמר ה"סבא".

אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב