093- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – רצה-רצו למתקדמים

093- הדף היומי – זוהר הסולם בראשית – רצה-רצו למתקדמים

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר המים הָרוּ וילדו אפלה

כל מחשבה צריכה להיות באמונה וגם בהשתוקקות עצמית!

הגבלה זה טוב כאשר לפני כן באה השתוקקות גדולה. כאשר אדם מאמין שעליו לצמצם דבר, כמו בדיאטה למשל, עליו לצמצם מתוך הכללות. כלומר להשתוקק לאכול הכול, שהרי בשמאל יש עודף רצון ושאיפה למשיכה של כל האור, ואז עליך לעשות מידה מתוך כל המשיכה. יש למשוך את הכול, ולהגביל ולהשתמש רק בנצרך. בזכות האמונה יש לעשות הגבלה, מתוך כלל ההשתוקקות.

את המחלוקת צריך, ומלמד כאן כיצד מייצרים את התיקון. כָּל מַחֲלוֹקֶת שֶׁהִיא לְשֵׁם שָׁמַיִם סוֹפָהּ לְהִתְקַיֵּם, וְשֶׁאֵינָהּ לְשֵׁם שָׁמַיִם אֵין סוֹפָהּ לְהִתְקַיֵּם.
על המחשבה לחשוב עבור הגוף, לקשר בין המוחש, הלב לבין הרעיון המופשט. בשלב ראשון גם הימין וגם השמאל מקבלים גדלות. קודם תבין את השאלה, המחלוקת ורק לאחר מכן תוכל ליישב הקושיה.

קשה לוותר בויכוח. הימין אומר הכי חשוב אמונה – השפעה, והשמאל אומר ההשתוקקות שהרי מטרת הבריאה קבלת האור, ויש ליהנות בעולם. שניהם צודקים! ועליהם לבוא לקו אמצעי.
בכל חיסרון צריך להרגיש את צד האמונה, ואת צד ההשתוקקות, אי אפשר לתקן כאשר אין רצון. עצם הרצון + האמונה שיש דבר שלם, ע"י שניהם ניתן להתחיל לתקן. מי שאומר הכול טוב, כולם בסדר, כאילו מלמד זכות על הכול — אמירה כזו לא יכולה לבוא לתיקון, בלי רצון לקבל לא ניתן לתקן.

סוֹפָהּ לְהִתְקַיֵּם כמחלוקת, לא מבטלים אף אחד, נשארים דעות שונות, אך באים לצורה משותפת. לכן יש להשתדל לפתור את המחלוקת מבלי לבטל אותה. סוֹפָהּ לְהִתְקַיֵּם אומר שכל צד שומר על ייחודו, וביחד באים להוליד דבר חדש. ביטול המחלוקת אומר שדעה אחת פוסלים, וברגע של חולשה מתקומם הצד שניסו לבטלו. לכן בע"ס אומר שהרודנות לא תחזיק מעמד מפני שהחלש יתמרד.

המחלוקת באה להרבות, בלי פירוט אין שיכלול, כשאדם רוצה מספר דברים — זה מצוין בתנאי שהוא יכול לקיים אותם יחד. בכל חיסרון צריך בתחילה להבין את צד הבורא, ואז מצד תפיסת הנברא לבוא לאיחוד בקו אמצעי, באני המשותף. כל זמן שאין קו אמצעי נשארת מחלוקת.

המטרה לא לבטל אלא לכבד אחד את השני, ואז המחלוקת מביאה לקיום של הביחד.

אין תגובות

להגיב