הדף היומי בזוהר הסולם – כי תשא – כב-כד למתקדמים I תגיות:...

הדף היומי בזוהר הסולם – כי תשא – כב-כד למתקדמים I תגיות: חטא העגל ע"פ הקבלה

שיעור שמע
mp3 להורדה

כִּי תִשָּׂא  כב – כד

הָעֵגֶל

הערב רב נקראים כך כל שם המכשפים הגדולים שעשו את העגל, ידעו לקחת את מידת הדין הגדולה ולפעול אותה לפרטיותם. ה' אמר למשה לא לקחת אותם, אך משה רצה לתקן גם את המדרגות הללו והעלה אותם ממצרים.

סה) כל זמן שהיה משה במצרים, לא הזכיר את השם אלקים, אלא שם הויה. וע"כ פרעה אמר, לא ידעתי את הויה שם ההשפעה. משום שלא יהיה תוקף לס"א, שלא יתחזק בעולם, כי הס"א נקראת ג"כ אלהים אחרים. עתה רצו הערב רב כח השמאל, שנקרא אלהים, כמ"ש: קוּם עֲשֵׂה-לָנוּ אֱלֹהִים. לנו, אמר הערב רב, אנו צריכים לדבר זה, לחזק את הצד שלנו, שהיה נדחה עד עתה, משום שמשה לא הזכיר את השם אלהים. זֹבֵחַ לָאֱלֹהִים, יָחֳרָם בִּלְתִּי לַיהוָה, לְבַדּוֹ, גם השם אלקים הוא תחת השם הויה, והם פעלו כאילו חלילה יש שתי רשויות. מתוך גאווה רצו לפעול לבד עם שם אלקים, עם מידת הדין לבד. לכן כשבא משה לטהר את העם אמר: וַיַּעֲמֹד מֹשֶׁה, בְּשַׁעַר הַמַּחֲנֶה, וַיֹּאמֶר, מִי לַיהוָה אֵלָי. מי שאוחז בשם הויה.

סו) כך אמרו, ראינו שאתם ישראל, כל טוב וכל יקר העולם יש לכם, ואנו נדחים לחוץ. כי לכם, והויה הולך לפניהם יומם. אף אנו רוצים כן, אלהים, אשר ילכו לפנינו, כמו שלפניכם הולך הויה. כי יש רשות לצד שלנו ללכת ג"כ לפנינו. אם נזמין לו מעשה העגל. רצו גם הם לזכות בהגנה מלמעלה, וחשבו שע"י המעשה השם אלקים ייתן להם את כוח התאווה וההשתוקקות. את בני ישראל שמרו ענני הכבוד והערב רב היו מחוץ לעננים. מכאן נלמד שאם מתייחסים למישהו כנחות, בסופו של דבר הוא מורד.

סז) כל ענני כבוד שהלכו במדבר, לא היו חופים מחבקים, אלא על ישראל בלבד. וענן היקר ההוא, שכתוב: וה' הולך לפניהם יומם, הלך לפניהם. וערב רב וכל הבהמות צאן ובקר הנשמות היו הולכים מחוץ למחנה באחרונה. כל ארבעים שנה שהלכו ישראל במדבר, שום לכלוך וטינוף לא היה מעננים ולפנים. וע"כ צאן ובקר, שהיו אוכלי עשב המתעסקים רק בחיצוניות, בחינת בהמה שלא רוצה ליזון כאדם היו לחוץ, וכל אלו שהיו שומרים אותם. בשוויון אמיתי כל אחד מקבל את הנצרך לו למילוי תפקידו בקשר לכלל.

סח) אמר רבי אלעזר: אם כן, הערב רב לא היו אוכלים מן המן? ודאי, אלא מה שנתנו להם ישראל, היה כמי שנותן לעבדו. והיו אוכלים מתמצית, מה שנשאר מאחר הריחים, הפסולת. והמקרא מכריז ואמר, ובני ישראל אכלו את המן ארבעים שנה. בני ישראל ולא אחר. ויראו בני ישראל, ויאמר, מן הוא. ולא שאר הערב רב, צאן ובקר שהיו ביניהם.

סט) עד עתה שבושש משה לבוא היו נכנעים הערב רב, ועתה קמו ובקשו מעשה לחזק את הס"א. אמרו, או נהיה כולנו עם אחד. ונהיה בכלל ישראל עמכם. או יהיה לנו מי שילך לפנינו, כמו שאלקיכם הולך לפניכם. אמר אהרן, חס ושלום, שאלו ישתתפו בעם הקדוש, שיהיה כולם כלל אחד. ולא יתערבו עם הקדוש בעם הזה בכלל אחד. אלא טוב הוא להפרידם מן עם הקדוש, עד שיבא משה.

ע) ואהרן התכוון לטוב. אלא היו רבים מישראל, שנשתתפו עם הערב רב בלב. ומשום זה כשבא משה, היה צריך לברר וללבן את העם הקדוש מאותו החטא, והשקה אותם שקוי, עד שנבררו כולם ולא היה בהם פסולת כלל.

עא) אהרן רצה לעכב אותם אמר להם אהרן, פָּרְקוּ נִזְמֵי הַזָּהָב, אֲשֶׁר בְּאָזְנֵי נְשֵׁיכֶם בְּנֵיכֶם וּבְנֹתֵיכֶם שהרי יכול היה לומר להם להביא זהב אחר  שהיה מוכן בידם. וכי לא היה להם זהב אחר, חוץ מנזמי הזהב? אלא אמר אהרן, בעוד שיהיה להם ריב עם בניהם ונשיהם, יתעכבו, ובתוך כך יבא משה. למדנו, קשים גרים לישראל כספחת בבשר החי. אלו ערב רב לא היו גרים כראוי. מה הם עשו? ויתפרקו כל העם את נזמי הזהב אשר באזניהם. כמה אלפים ורבבות נזמים היו שם מנזמיהם של הערב רב. כלומר כמעט כל העם לקח לכאורה חלק בזה, היו אלו "יפי הנפש" שאמרו כולם שווים.

עב) כתוב: וַיִּקַּח מִיָּדָם, וַיָּצַר אֹתוֹ בַּחֶרֶט, וַיַּעֲשֵׂהוּ, עֵגֶל מַסֵּכָה. אהרן לא נשמר מאלו שני חכמים, שהיו בראשיהם של הערב רב. אחד מהם היה מלפניו, והאחר היה עושה כשפיו. כיון ששניהם נתיעצו יחד, לקחו זהב ההוא, ב' שלישים ביד האחד ושליש ביד האחר, כי כך צריך להיות במין ההוא של הכשוף. להבדיל כפי שרואים בחלוקה בפרצופי אצילות, והם רצו להפריד, למעלה מחזה בשם מי משם אלוקים לכם, ובשם אלה לנו.

עג) בכה רבי שמעון ואמר: וְאִי חָסִיד הַקָּדוֹשׁ אַהֲרֹן, מָשִׁיחַ הָאֵל הַקָּדוֹשׁ, בחסידותך נָפְלוּ כַּמָּה מֵעִם הַקָּדוֹשׁ, וְאַתָּה לֹא הָיִיתָ יוֹדֵעַ לְהִשָּׁמֵר. מה עבדו? כשהגיעו שש שעות והיום היה במאזנים, בצהרים שהשמש באמצע הרקיע ואינו נוטה לא למזרח ולא למערב, כמו הלשון שבמאזנים, לקחו הזהב שפרקו מאזניהם, משום שמי שרוצה לעשות כשוף, אין עינו צריך לחוס על ממון. והם אמרו, השעה עומדת לנו, אם אנו בעצמינו לא נעכב, אין השעה לחוס על זהב. מיד, ויתפרקו כל העם. ויתפרקו כמ"ש: מפרק הרים משבר סלעים, כי חבלו ושברו אזניהם. זהו אחד הסימנים למכשפים, שכמרגישים תאוותם, כבר לא מכירים אפילו את חבריהם.

עד) פתח רבי שמעון בבכיה: וְהִגִּישׁוֹ אֲדֹנָיו, אֶל-הָאֱלֹהִים, וְהִגִּישׁוֹ אֶל-הַדֶּלֶת, אוֹ אֶל-הַמְּזוּזָה; וְרָצַע אֲדֹנָיו אֶת-אָזְנוֹ בַּמַּרְצֵעַ, וַעֲבָדוֹ לְעֹלָם. אזן ששמע על הר סיני, כי לי בני ישראל עבדים. והוא פרק מעצמו עול מלכות שמים, ומכר עצמו לאחר, תרצע. ואלו הפושעים, הרשעים, אנשים הרעים, בחשקם לחזור לסורם, לא בקשו מנשיהם ובניהם, אלא חבלו באזניהם. שפגמו באזן ששמע על הר סיני, לא יהיה לך אלהים אחרים על פני, שזה גרוע ממוכר עצמו לעבד. ונתפרקו מעול שמים שצווה אותם משה, ושברו אזניהם, וגילו, שאין להם חלק בשם הקדוש ובעם הקדוש. בדומה לאלו שמבעטים בסוכתם, אלו ביעטו באזנם, במידת ההשפעה, האמונה, כפי סוד הסוכה.

תגיות: חטא העגל על פי הקבלה

שאלות לחזרה ושינון בזהר כי תשא כב-כד
1. מה מלמדת אותנו העובדה שמשה הזכיר רק את שם הוי"ה במצרים ואילו עתה הערב רב מזכירים דווקא את שם אלוקים כפי שאמרו "קום עשה לנו אלוקים"?
2. מה הקשר או החטא בכך שאדם מבקש מי שיוליך אותו? ומדוע הערב רב חשו צורך באלוקים שיוליך אותם, הרי שם הוי"ה הוליך את העם כפי שכתוב "וה' הולך לפניהם יומם".
3. האם הערב רב היו אוכלים מן המן? הסבר על מה זה מצביע?
4. הסבר את מעשה אהרון מה התכוון בעשייתו ומה היה הפגם שלו?
5. כיצד קשור ענין שרוצעים את אוזנו של עבד לכך שחבלו ושברו אוזניהם של נשיהם וילדיהם וכיצד זה קשור לאומות העולם שמבעטים בסוכתם כשיוצאת השמש מנרתיקה?

אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב