הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית ב' – עמודים יג-טו (למתקדמים)

הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית ב' – עמודים יג-טו (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר שבעה היכלות של גן עדן

תפיסה אמונית שייכת לחסיד שרוצה להתחסד עם קונו.
ליחד לריבונו אומר: כל דבר שאתה עושה, אתה מקשר לריבונו של עולם.

להיכל השישי החסד מגיעים החסידים שמדתם לומר שֶׁלִּי שֶׁלָּךְ וְשֶׁלְּךָ שֶׁלָּךְ (אבות ה) דהיינו להשפיע, אלו שהיוּ כַעֲבָדִים הַמְשַׁמְּשִׁין אֶת הָרַב שֶׁלֹּא עַל מְנָת לְקַבֵּל פְּרָס.
זהו ההיכל הגבוה מבין השישה, בלי אפשרות לעלות אליו בלי צורות ההגיון הקודמות, כמו צער על ירושלים, ושלבים נוספים הכרחיים המתאימים לכל היכל שבדרך.
בנוסף לחסידים אלו, מי שהשיג אותו הם אלו האוהבים את ריבונם אהבה רבה, שייחדו לריבונם, לומר שהוא יחיד באמונה גדולה, שיכולים לעלות לתודעה למעלה מהגשמיות.

משפיע זה אחד שעבר את כל השלבים עד כה, כך למשל אי אפשר להיות נהרג על קידוש השם, בלי מלחמה עם היצר. יש לעבור את כל המדורים.

בחלק גבוה יותר בהיכל זה – האבות הקדושים שהם בחינת האמונה — הכתר, שגם החסד מייצג אמונה. עם שלושת האבות כנגד ע.ז, שפיכות דמים, וגילוי עריות.
וכשישראל בצרה, כלומר רחוקים מה' מתעוררים שלושת האבות ומעוררים את השכינה שתגן עליהם, ואז השכינה עולה לקבל ג"ר וכך מגנה עליהם, ומקבלים כוח של שמחה על בחינת האמונה.

אבות והשבטים מייצגים את אמונה שמחזיקה את העולם, עוֹלָם חֶסֶד יִבָּנֶה — כשמקבלים הרגש אמונה חזקה, שמתפשטת לגוף.
על האדם לקנות תכונת השפעה שתביא אותו לאמונה. אם רוצה להשפיע כי כיף לו, לא על זה מדובר, אלא להגיע להרגש האמונה הנסמכת על ה' יתברך.
עד כה לימד 6 עליות מיסוד עד חסד, ברא-שית והבינה היא השביעית הכולל, הראש שלהם.
היכל שביעי — בינה, שכל ששת ההיכלות מתקשרים ומתעטרים בו, ובאמצעו יש עמוד שבו הרבה צבעים ירוק לבן אדום ושחור, וכשהנשמות צריכות לעלות במדרגה, כל אחת ואחת עולה דרך הצבע הראוי לה, כל אחת יכולה לעלות לפי הסוג התכונה שלה וגובה קומתה.
העמוד הוא היסוד של העליון שיש בתחתון, שנמצא בפנימיות כל מדרגה, וכך נוצר קשר בין עליון לתחתון.
הבינה היא כלל בו אין השגה, כאשר כלל מהווה אפשרות לעלות למדרגה גבוהה יותר. אי אפשר להיות בעל הבית על הכלל, אלא רק על פרטים, לכן צריך עזרה מלמעלה.

אין תגובות

להגיב