142- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים נט-ס (למתקדמים)

142- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים נט-ס (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר יְהִי רָקִיעַ

תפקיד המחלוקת להביא לשלום!

יְהִי רָקִיעַ בְּתוֹךְ הַמָּיִם וִיהִי מַבְדִּיל בֵּין מַיִם לָמָיִם – באדם יש רָקִיעַ. השאלה האם המַחֲלוֹקֶת שלו תהיה לְשֵׁם שָׁמַיִם שסוֹפָהּ לְהִתְקַיֵּם, או חלילה כמַחֲלוֹקֶת קֹרַח וְכָל עֲדָתוֹ. אומר בעל הסולם זצוק"למַחֲלוֹקֶת לְשֵׁם שָׁמַיִם מגדילה את הדעת.

משה הסתכל במעשי הבריאה, והבין כיצד המציאות פועלת — אומר: "כך זה בעליונים, כך צריך להיות כאן"! קֹרַח לא רוצה להידבק בשורש. העולמות העליונים מראים גם מה יהיה הנזק אם חלילה לא הולכים בדרך קדושה – וְיָרְדוּ חַיִּים שְׁאֹלָה. השמאל לא רוצה לבוא לפשרה.
כאשר משה שמייצג את השכינה בארץ, ראה שקֹרַח מכחיש את מעשה בראשית, את האמת – "וַיִּחַר לְמֹשֶׁה מְאֹד" — על שפָגם בשם שמים.

לדבר אחד לא הסכים קורח — שהכלל קובע. הגאוותן מוכן לקבל את הכלל בתנאי שכלל יתכופף לפרטיות שלו, אך בשמים במעשה בראשית — הכלל קובע ! את הפרט יש לתפוס ביחסו לכלל — בדרך אמונית.

מחלוקת שמאי והילל נמשך להם מהעליונים, והשם הסכים לו. ימין ושמאל צריכים להאיר שניהם, חיבור 2 הפכים בנושא אחד. תפקדנו לטפל בצד המחבר באני המשותף. אחדות אינה אומרת ביטול אחד הצדדים, או אחידות דעות – אלה צורה משותפת. השוויון הוא שכל אחד עושה את התפקיד הכי טוב שיכול ביחס לכלל.

שַׁמַּאי — ראש השקפה, וְהִלֵּל גוף-מעשה. מצד הדין, השקפה חייבת להיות שלמה, במעשה (הִלֵּל) מאפשר שמתוך שלא לשמה יבא לשמה. אפשר תהיה השקפה שלמה ופעולה חלקית.

אומר החילוני: העיקר שאני נהנה מזה — צריך לומר העיקר שהכלל נהנה מזה.

"אדם צריך לראות מהי האמת, ולהביא עצמו אליה"

אין תגובות

להגיב