048- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים רג-רד (שיעור...

048- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים רג-רד (שיעור השקפה)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר משה וב' משיחין.

אין משיח בלי אמונה כוללת, אותה מייצג משה !

ברא עולמות ומחריבן, למעשה ברא שתי מציאויות (בעולם ובתוך האדם) דין וקדושה. עד עכשיו לימד ממה צריך להיזהר, שהן חמשת הקליפות דערב רב, וכעת בא ללמד מהם הפעולות החיוביות שיש לעשות — ההליכה למטרה בחינת משיח, אך פתח ולימד שכצעד מקדים יש למחות את חטא העגל.

אומר הזוהר וְכֹל שִׂיחַ הַשָּׂדֶה זה משיח בן דוד, וְכָל-עֵשֶׂב הַשָּׂדֶה טֶרֶם יִצְמָח – משיח בן יוסף. ושואל ולמה לא היו המשיחים בארץ? ואומר, משום שאין עימהם משה, שעליו נאמר, וְאָדָם אַיִן לַעֲבֹד אֶת-הָאֲדָמָה. משה הוא בחיר האדם. סוד הדבר: לֹא-יָסוּר שֵׁבֶט מִיהוּדָה, וּמְחֹקֵק מִבֵּין רַגְלָיו, עַד כִּי-יָבֹא שִׁילֹה. שילה =גימ' משה.

מי הם המלכים באדם, ולמה צריך שנים? מפני שהאדם בנוי מצד הבורא וצד הנברא שבו, ומשה איש האלוקים הוא המחבר בניהם – אָנֹכִי עֹמֵד בֵּין-יְהוָה וּבֵינֵיכֶם. שני הכוחות אלו תכונות של יראה ואהבה.
משה המכונה עיט נָתִיב לֹא-יְדָעוֹ עָיִט, וזו הבעיה שהאמונה השלמה נסתרת, מקום קבורת משה לא גלוי. רק בהחלטה אמונית, ניתן לחבר שני המשיחים מאחר וכל אחד בפני עצמו אינו שלם.

המחלוקת היא בנפש האדם, האם יש לנהוג בגילוי- משיח בן יוסף או בהסתר -בן דוד. מה לפעול יראה או אהבה? אם אני ביראה – בביטול, איך אוכל לאהוב שהרי אני מבוטל, מצד שני בלי ביטול הרצון, לא אפשרי להגיע לאהבה. הרי ששניהם אינם שלמים לכן חייבים את משה בארץ — הכוח המחבר.

יוצא ששני המשיחים הם שתי תפיסות שעל האדם להשיג יחד. יראה ואהבה. יש להקדים משיח בן יוסף, אך הוא מתגלה רק בהשקפה — עליו למות, לוותר על כל ההשקפה שצריך להגיע לאהבה, ולפעול עם משיח בן דוד ביראה גדולה, ויתור עצמי גמור על הרצון. לקבל על עצמו את כל התיקון של משיח בן דוד, להשאיל ממנו כלים — ואז יגיע לבחינת משה. שהוא האיחוד הגדול בין המשיחים.

גאולת ישראל אפשרית רק באחדות. מה שמחבר בין יראה-ביטול, לבין אהבה-קיום — זו האמונה. בלי אמונה, בלי בחינת משה אין משיח.

אין תגובות

להגיב