007- הדף היומי בזוהר הסולם – יתרו – יט-כא השקפה

007- הדף היומי בזוהר הסולם – יתרו – יט-כא השקפה

שיעור שמע:
הורד Mp3

תגיות: חכמת הפרצוף, סוד השערות

יִתְרוֹ יט-כא

וְאַתָּה תֶּחֱזֶה בְּסוֹד הַשְׂעַַָרוֹת.

רֶצוֹנוֹת שֶׁאֵינָם יְכוֹלִים לָבֹא לִידֵי ביטוּי, גורמִּים לִסְעָרוֹת נֶפֶשׁ.

מלמד כאן מהו המקור ממנו רואים את התולדות, הם התופעות והמעשים הנראים בחוץ. בחוץ נראים חומרים, ולפי צורתם ניתן במידה מסוימת להבחין בפנימי. נפש האדם מתמלאת בהתפעלויות ובתחושות שהוא מרגיש במפגש עם צורת החיצוני.

ישנו מכלול ותצורה של סימנים לפיהם יכול חכם להבחין במבנה הנפש, אך בשום אופן לא לפי סימן אחד בודד, ובמיוחד כשמדגיש בעל הסולם שאין הזוהר מדבר מחיצוניות כלל, ואל לנו להתחיל לנתח אנשים כפי שעושים המיסטיקנים השרלטנים.

שֹער הראש הוא בחינת סערות הנפש, שהם חכמה ורצונות שאינם יכולים לבוא לידי ביטוי החוצה, שאדם אינו יכול להכיל בראשו וְאָדָם נִיכָּר בְּכַּעְסוֹ.

בסערות נפש אלו מבחינים בשלוש צורות:  א' קטן שאינו יודע להתמודד עם דברים ויש בו פחד ולכן לא ניתן לסמוך עליו. תיקונו שייוותר על גאוותו, יסתפק במועט, ירכוש יראה ויתבטל בפני גדול.

ב' סערות נפש של חוכמה שאינה באה לידי מימוש, שאינו עשיר גדול וכדומה – כאן התיקון הוא ללכת לפנימיות ולוותר על הדברים החיצוניים.

ג' אין פחד בליבו מאחר ויודע להתמודד, ואז יש בו זדונות.

כאשר השער מסולסל ופונה כלפי מעלה, מקורו בגאווה. כאן השֹער החיצוני הוא רק סימן לעובדה שאדם אינו יכול להכניס בליבו, אינו יכול להכיל – ואז זה יוצא החוצה, דהיינו יש לגאוותן טענות כלפי ההשגחה. כעסן זה מלווה בבלבול רב.

שער חלק כמו לשון חלקה, והוא מוכן לוותר על סערות הנפש, דבר המראה על מידת החסד, וטוב להיות שותף איתו. אך לבדו לא יצליח מפני שאין לו גבולות ברורים, ונאמנותו כשהוא ללא שותפים אינה קבועה.

פחד בא לאדם מחוסר יכולת ההתמודדות, דהיינו שהוא במצב קטנות, לכן בני אדם קטנים מזיקים, הם מחשיבים דברים טפלים וקטנים. לכן קטן הוא אכזר שמתחשב רק בעצמו.

אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב