הדף היומי בזוהר הסולם – פרשת פנחס מט-נא | השקפה | שיעור...

הדף היומי בזוהר הסולם – פרשת פנחס מט-נא | השקפה | שיעור 17

פנחס מט – נא שעור 17

בָּעֶרֶב הִיא בָאָה, וּבַבֹּקֶר הִיא שָׁבָה.

 

בְּחִירָה בְאָדָם לְהַסְכִּים שהרצון שייך לָכְּלָל וְלֹא לפרטיותו.
יֵשׁ לְאָדָם בַּעֲלוֹת עַל הָרָצוֹן, כַּאֲשֶׁר מוּכָן הוּא לוותר עָלָיו לְגַמְרֵי.
צַד הֲגוֹי שבנפש לֹא מֶחָפֶּשׂ תשובות אֶלָּא לְפַרְסֵם אֶת הִתְגַּלּוּת לִיבּו.

 

הנשמה צריכה לתת רשות ללב, אך כשהלב עובד ללא רשות היא אישה סוררת, לא יכול הגוף לעבוד בלי הנשמה. האישה היא השכינה הקדושה, וניתנת לצדיקים להשתמש בה.

כאשר יודע אדם שיש בו השראה עליונה, בינה יציבה בנפשו, אז כאשר עושה הוא מעשה פרטי, נבחן הוא האם מוכן לתת את הכישרון, העיסוק הפרטי גם לטובת הכלל.

בית שלישי לא כתוב בתורה

יום אחד בא חכם אחד גוי, אמר לרבי אלעזר, ג שאלות אני רוצה לשאול ממך. אחת אתם אומרים שיהיה נבנה לכם בית מקדש אחר, והרי אין לבנות אלא ב פעמים בית ראשון ובית שני כתוב, ובית שלישי לא תמצא בתורה, ומה שהיה בשבילכם לבנות כבר נבנה ולעולם אין בו יותר.

ועוד, אתם אומרים שאתם קרבים למלך העליון יותר מכל שאר העמים, מי שמקורב אל המלך הוא שמח תמיד בלא צער, בלא יראה, בלא צרות, והרי אתם נמצאים תמיד בצער ובצרות וביגון יותר מכל בני העולם.

ועוד, שאתם אינכם אוכלים נבלה וטרפה כדי שתהיו בריאים והגוף שלכם יהיה בריא, אנו אוכלים כל מה שאנו רוצים ואנו רוצים ואנו חזקים בכח ובבריאות וכל אברינו בקיום שלהם.

המשיך הגוי בחוצפה ואמר זקן זקן אל תאמר לי כלום כי לא אשמע אותך ולא אקבל ממך, נשא עיניו רבי אלעזר והביט בו ועשה אותו גל של עצמות. רואים ששואל בלי רצון לקבל תשובות, דהיינו לא שאל אלא קבע בלי לגלות שאלה או חיסרון.

אין תגובות

להגיב