הדף היומי בזוהר הסולם – פרשת כי תצא כ"ח-ל | השקפה |...

הדף היומי בזוהר הסולם – פרשת כי תצא כ"ח-ל | השקפה | שיעור 10

כי תצא  כח – ל   שעור 10

ודברתם אל הסלע

הַשְׁקָפָה אֱמוּנִית חַיֶּבֶת לִהְיוֹת שְׁלֵמָה, וְלֹא נִתָּן לְאַמֵּץ רַק חֲלָקִים מִמֶּנָּה. לֹא נִתָּן לְהִתְחַבֵּר אֶל הקב"ה כַּאֲשֶׁר לוֹקְחִים רַק קְטָעִים שֶׁל הַשְׁקָפָה אֱמוּנִית, שֶׁאָז מַגִּיעִים לַעֲבוֹדָה זָרָה.

 

אָדָם הַמַּרְגִּישׁ חֶסְרוֹנוֹת שֶׁאֵינָם קְשׁוּרִים לִדְבֵקוּת בְּהָשֵׁם, מַחֲזִיק בְּחֶסְרוֹנוֹת שֶׁל חוּץ לָאָרֶץ.  רְצוֹנוֹת כָּאֵלּוּ צְרִיכִים לְהַגִּיעַ לְרָצוֹן יָשָׁר-אֶל דֶּרֶךְ מֵחֵילוֹת עָפָר, כָּךְ בִּתְחִיַּת הַמֵּתִים יֵשׁ לְהַחֲיוֹת אֶת הָרְצוֹנוֹת לִקְדֻשָּׁה. הַבְּדִיקָה שֶׁל מְחִלּוֹת הֶעָפָר הִיא בְּדִיקָה שֶׁל רְצוֹנוֹת מֵעֵבֶר לַמִּקְרֶה.

 

מוות זה הסתלקות האור, חוץ לארץ זה רצונות מחוץ לקדושה, כלומר מי שמת בחוץ לארץ, הפירוש שמסתלקים ממנו הרצונות שמחוץ לקדושה.

אבן משכית היא חכמה בלי חסדים, בה לא ניתן לקבל את האור, שהחסדים הם הקישור לבורא. אל הסלע שהוא בחינת מלכות דאצילות ניתן לדבר, מאחר והיא מתוקנת בדרך של השפעה וניתן לקבל דרכה חלק מההארה. הכאה מביאה לקבלה של שברים ולחלקים בלי להבין את הרעיון השלם לחיבור לבורא.

אבן שהיא סלע של משה עליה נאמר ודברתם אל הסלע לעינים ונתן מימיו צריך לדעת באיזה סלע מותר להכות ובאיזה לא, אלא לדבר. מי שמבקש חכמה/שפע בלי חסדים, רק בו שייך הכאה. המלכות דאצילות היא סלע אליו יש לדבר.

יכול היה משה לדבר אל הסלע, אך בגלל לחץ הערב רב, ניסה לתת להם את מלכות דאצילות, בעודם נמצאים בעולמות בי"ע. אומר משה שאם אצטרך להכות את המלכות במעולא, בשלב זה אפשר רק להכות בה, אך לא שייך בה הכאה אלא דיבור. דיבור לא מועיל בדרגת העם, שלא ניתן לנסות להקדים גמר תיקון.

תגיות: משה הכה בסלע, מחילות עפר

אין תגובות

להגיב