033- דף היומי בזוהר הסולם – בשלח – קג-קה (שיעור השקפה)

033- דף היומי בזוהר הסולם – בשלח – קג-קה (שיעור השקפה)

שיעור שמע:

MP3-הורד

 

בְּשַׁלַּח קג-קה

פרשת המן

שְׁלוֹשָׁה סוּגֵי לֶחֶם – רַק תִּבְחַר

לחם עוני זו בחינה נפשית במי שמוכן לוותר על גאוותו ולאכול מצה, כלומר מוותר על רצונות ותאוות שאינן מקרבות אותו למטרה, ומזין את רצון האמת – העני שלא מרגישים בו חיוּת וחשיבות. רק כך יכול אדם לצאת ממצרים, ממייצרי הנפש. וכאשר פועל באמונה, אז גם כאשר נמצא במדבר רוחני, ומרגיש שאין לו כלום, יכול הוא לזכות בטל מן השמים, בלחם שנקרא רצון להשפיע. אך כאן אין עדיין את שיתוף הנברא, והרי את החיוּת מקבל האדם מהיותו משפיע.

דרגת לחם גבוהה מזו נמצאת אצל החברים העוסקים בפנימיות התורה בלילות. כאן לא רק שמוותרים על רצון לקבל שהוא צד שמאל, אלא עובדים בקו אמצעי ומקבלים ישירות מעתיקה קדישה – קשר ישיר לקב"ה. מלחם זה מפיקים אור גדול עוד יותר, ומוכנים לקבל בעל מנת להשפיע.

כאשר הדין הקשה מתוח ומרגיש האדם כעס, לחץ עצבות – כאן עליו לעזור לעני, שזו הבחינה הנפשית שאינה מקבלת מזון בעולם הזה, כאן עליו להתגבר על הגאווה, לוותר על הרצונות המקולקלים שגואים בתוכו, ולהתחיל לחפש ולהחשיב את העני שבנפשו, ואותו לפרנס.

מַשְׂכִּיל אֶל דָּל דהיינו נותן שֹכל ישר לאדם במצוקה ודרך להימלט מאחר והוא עצמו עזר לדל, לרצון להשפיע הבלתי מורגש שבתוכו, ובכך קונה לו סנגור בשמים, שיצילהו ויחזקהו באמונה ביום רעה.

הָמְבָטֶל אֶת הַאֶגֹּו וֵעוֹזֶר לְעָנִי, זוֹכָה לְלֶחֶם מִן הַשָּׁמַיִם.

 

אין תגובות

להגיב