020- הדף היומי בזוהר הסולם – יתרו – סא-סג למתקדמים |☆תגיות: ...

020- הדף היומי בזוהר הסולם – יתרו – סא-סג למתקדמים |☆תגיות: קו אמצעי, מזל תאומים, מדע ואמונה

שיעור שמע:
הורד Mp3

 

יִתְרוֹ סא-סג

בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁלִישִׁי

בֶּתְפִיסַת חַיִּים נָכוֹנָה, הַמַּדָּע כָּפוּף לֶאֱמוּנָה.

 נקודת הפלא בבריאה היא היכולת לייצר כלל, בעזרת צד הבורא שבבריאה, דהיינו יכולת לקיים שני הפכים, ליצר אחדות מנפרדות. הכללה זו הוא המסוּגלות של עם סגולה, רק יעקב שלם – בחינת קו אמצעי, תם יושב אהלים, המכפיף את אהל הגבורה של יצחק משמאל, באהל אברהם, האמונה מימין.

רלה) בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁלִישִׁי, לְצֵאת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל, מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם בַּיּוֹם הַזֶּה, בָּאוּ מִדְבַּר סִינָי. בחודש הזה שולט אוריאל הממונה הגדול. כי ניסן אייר סיוון, הם כנגד חג"ת, שבחסד שולט מיכאל, בגבורה גבריאל, בת"ת אוריאל. ו-365 רבבות מחנות עימו, כמספר ימות השנה, שהם ימות החמה. וכולם יש להם שס"ה (365) מפתחות של האורות, מאור ההוא, היוצא מתוך חשמל העליון הפנימי הגנוז והסתום. שסודות האותיות הקדושות העליונות של השם הקדוש תלויות בו. שנה היא בחינת המלכות – ימות השנה, ושם נמצאים המפתחות.

רלו) וזהו איש תם, שנקרא יעקב, ת"ת, אדון הבית איש האלוקים. כי המלכות שמחזה ולמעלה נקראת תם, ויעקב בעלה של המלכות. ע"כ נקרא איש תם, שהוא בעלה והאיש שלה. תם הוא מלשון שלמות, כי שָם הסיום של קשר התפילין, המלכות, הנקראת לאה. ויעקב איש תם היה, איש שלה. ובצורתו עומד סוד חשמל הפנימי העליון המכוסה וגנוז. וכל האורות הסתומים העליונים הוא אוחז וממנו הם יוצאים. וכל המחנות של המלאך אוריאל אוחזים אלו המפתחות של אור ההוא, היוצא מתוך החשמל. ג' בחינות והאור בא דרך קו אמצעי, אוריאל וממנו משפיע לתחתונים.

רלז) ואור ההוא כלול בשני אורות של ימין ושמאל, והם בו אור אחד. אור הראשון הוא אור לבן, שאין העין שולטת בו. וזה הוא אור הגנוז לצדיקים, כמ"ש: אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי-לֵב שִׂמְחָה. אור הזרוע לצדיק הוא מידת החסד. אור השני הוא אור נוצץ ולוהט כמראה אדום, אור השמאל. ונכללו שני האורות בו כאחד, והיו אחד. קו אמצעי הוא ישות חדשה הכלולה מימין ושמאל.

רלח) ואוריאל הזה הממונה הגדול. וכל אלו המחנות שעימו, לוקחים את אור הזה. ומשום שכלול משניים, נקרא תאומים. וע"כ שולט בחודש הזה מזל תאומים, ובו ניתנה התורה. ומכאן נמשכות המדרגות למטה עד, שעולות בשם להאיר את העולם. תאומים שהוא קו אמצעי מחבר בין ההפכים, בין הבורא לנברא, היא התורה בחנית קו אמצעי.

רלט) כל שאר המזלות, השולטים בחודשים האחרים, אין להם פה ולשון. ומזל תאומים יש לו פה ולשון כלולים יחד. וע"כ כתוב בתורה, והגית בו יומם ולילה, יומם כנגד לשון, ז"א, לילה כנגד פה, מלכות. והכול כלול יחד. ובהכול עולה עניין התאומים. ויש ואדם מרגיש חסרון, חשכות, ומחפש אור – כאן עליו לחפש את נקודת החיבור, היא מדרגת תאומים, פה ולשון, תורה שבכתב ובע"פ, פנימיות וחיצוניות וכדומה.

רמ) כתוב: וְהִנֵּה תוֹמִם, בְּבִטְנָהּ. תומים, כתוב חסר א'. ולא בגלל שניהם, יעקב ועשיו, אומר תומים. כי עשיו אינו עולה בעניין התאומים. אלא בגלל יעקב לבדו אומר תומים, כי יעקב קו האמצעי, הכולל ב' אורות, ימין ושמאל. וע"ש ב' אורות אלו נקרא תומים. וכתוב, והנה תומים, יעקב, בביטנה. ושבח הזה, שהיה בבטן של צדקת ההיא, משבח הכתוב. ומשום שהיה שם אותו רשע, עשיו, הסתלק משם א', וכתוב תומים בלי א'.

רמא) והכול הוא אחד. יעקב, ת"ת, קו אמצעי, לוקח שני חודשים ניסן ואייר. והוא נכלל בחודש סיוון, שהוא מזל תאומים. שלהיותו נכלל בחודש סיוון, הכולל שני החודשים ניסן אייר, ימין ושמאל, שע"כ נקרא מזל תאומים. נמצא, גם יעקב הכלול בו, לוקח שני חודשים אלו.

עשיו לוקח שני חודשים, תמוז אב. והוא לא נמצא בקו אמצעי, אלול. ונאבד, משום שאלול אינו שלו. ואפילו חודש אב, תשעה ימים בלבד המה שלו ולא יותר. וע"כ נאבד ואינו נמצא. והוא אינו תאומים, קו אמצעי, אלא נפרד לבדו וסר לצד האחר באפס ושממה. כמ"ש, האויב, תמו חורבות לנֶצח. יעקב הוא זה שמחזיק את הקו האמצעי, ועשיו לא, לכן כתוב תומים בלי האות א, כלומר יש כאן צד חיוב – קו אמצעי וצד שלילה, החיסרון שעשו גורם במקום זה. בטומאה אין קו אמצעי.  לכאורה אפשר היה לחשוב שהפנימיות שלמה מצידה והחיצוניות שלמה, אך אין הדבר כך. השמאל, החיצוניות אינו דבר שלם וכל תפקידו לשמש לימין שהוא הכלל, וכך תפקיד המדע לשמש את האמונה. גם את צד הרע יש לתקן ולצרף לעבודת השם. לכן אדם עובד במידת בינוני, דהיינו שילוב שמאל וימין, לכן גם צדיק צריך להרגיש את צד הרע.

רמב) ומשום שיעקב הוא תאומים, ניתנה התורה לבניו בחודש תאומים. והתורה הוא תאומים, שהיא תושב"כ, ותשבע"פ. וניתנה בחודש השלישי, לעם השלישי, שנכלל בשלוש מדרגות, שלושה אבות. תורה משולשת, שהיא תורה נביאים וכתובים. והכול אחד.

רמג) בזמן ההוא שהגיעו ישראל להר סיני, אסף הקב"ה לזרע ישראל והסתכל בכולם, ולא מצא פסול בכל זרע ישראל. אלא כולם זרע קדוש, כולם בני אמת. כך בחינת כל אחד מישראל הוא אמת. והתורה ניתנה בחודש השלישי שהוא קו אמצעי. בכדי לדעת מה נכון בחיים יש לחשוב דרך הגיון של קו אמצעי. בלי זה לא ניתן לקבל תורה ועלולים לאמץ תפיסה של גוי. לכן על האדם לנהל את חייו דרך התפיסה של קו אמצעי.

רמד) בזמן ההוא, אמר הקב"ה למשה, עתה אני רוצה לתת התורה לישראל, משוך אותם באהבת האבות, באהבה שאני אוהב אותם, ובאותות שעשיתי להם. ואתה תהיה לי שליח, והשב להם דברים האלו. כך אמר הקב"ה למשה, בדבר זה תהיה לי שליח נאמן, להמשיך את ישראל אחרי.

תגיות: תפיסה בקו אמצעי, מזל תאומים

שאלות לחזרה ושינון בזהר יתרו סא-סג
1. איזה מלאך מציין את החודשים ניסן, אייר וסיון? ואיזה ספירה מיוחסת להם?
1. הסבר את ההבדל בין בחינת יעקב לבחינת עשו, ואת הקשר לקבלת התורה.
3. על שם מי נאמר תומים בבטנה? ועל איזה צד של שלילה אנו לומדים על כך שחסר א' במילה?
4. מהיכן אנו למדים שתורה ניתן לקבל רק בקו אמצעי ומה זה אומר מבחינה נפשית?
אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב