008- הדף היומי בזוהר הסולם – תרומה – כב-כד למתקדמים |☆ תגיות:...

008- הדף היומי בזוהר הסולם – תרומה – כב-כד למתקדמים |☆ תגיות: זָהָב וָכֶסֶף וּנְחֹשֶׁת

שיעור שמע:
הורד Mp3

SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

תרומה כב – כד

זָהָב וָכֶסֶף וּנְחֹשֶׁת

כסף מדרגת בינה וזהב חוכמה, ובגוף בזמן תיקון באים ממטה למעלה, כאן חשוב יותר לפעול בחסד מאשר לקבל תענוג, דהיינו בזמן תיקון כסף – השפעה חשובה יותר מזהב – חוכמה.

נט) אמר רבי שמעון לחברים: אשריכם לעוה"ב. וכיוון שהתחלתי בדברי כתר מלכות העליונה, אני אומר עוד ורק בשבילכם, והקב"ה נותן לכם שכר בעולם ההוא, והבל ההוא של פיכם יעלה למעלה כאילו אתם אמרתם בעצמכם דברים אלו.

ס) וְזֹאת  הַתְּרוּמָה אֲשֶׁר תִּקְחוּ מֵאִתָּם: זָהָב וָכֶסֶף וּנְחֹשֶׁת. מקרא זה לצד העליון, בצד הקדושה, ימין, ולצד התחתון, לצד האחר, שמאל. כי המשכן נבנה תחילה מצד שמאל, ואח"כ התחבר בימין. כשברא הקב"ה את העולם, התחיל לברוא מצד הכסף, ימין, משום שכסף למעלה מזהב, שכסף חסד וימין, וזהב גבורה ושמאל. ובמעשה המשכן, המלכות, התחיל מצד שמאל, זהב, ואח"כ מצד ימין, כסף, משום שהמשכן מצד שמאל. וע"כ מתחיל כאן מצד השמאל, מזהב, ובבריאת עולם מצד ימין.

עֶרֶב וָבֹקֶר וְצָהֳרַיִם

כשאדם בחיסרון שולט עליו המקרה.

קשה לו במקום שיש חיסרון, לכן עליו ללכת ולתפוס מעבר למקרה. לכן יש להקפיד בערבית להיות במניין, שיש דינים בעולם ומתחילים לראות את החסרונות יש להיזהר מרוגז ודברים שליליים.

סא) עֶרֶב וָבֹקֶר וְצָהֳרַיִם, אָשִׂיחָה וְאֶהֱמֶה וַיִּשְׁמַע קוֹלִי. זמני התפילה שבכל יום. החברים ביארו אלו ג' זמנים: ערב, המראה שאינה מאירה, המלכות. בוקר, מראה המאירה, ז"א. צהריים, מקום שנקרא חושך, גבורה, אחוז בערב, מלכות. ועומדים זה עם זה, כי השמאל נאחז במלכות. כל זמן צריך לנצל לדבר היותר מסוגל בו.

סב) צהריים הם תוקף השמש. לשון נאה לקח, כי כך הדרך שלאדם שחור קוראים לבן, שלוקחים לשון נאה. ולפעמים ללבן קוראים שחור כמ"ש: כי אישה כושית לקח. וכמ"ש: הֲלוֹא כִבְנֵי כֻשִׁיִּים אַתֶּם לִי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. לכאורה לא יפה לומר לאדם שהוא שחור, אל תראוני שאני שחרחורת. לבן, ההשפעה זה הצד המשובח.

סג) ערב, זה תפילת ערבית, ומשום שבערב התערב הס"א, שחשך אורו ושולט בלילה, כשחשוך לאדם שהוא עצב, עייף, רעב – אז הס"א בא לשלוט. ע"כ עשו אותה רשות, ואין לתפילת ערבית זמן קבוע, שהיא כנגד אמורים ופדרים, שהשתיירו מהקורבנות, שנאכלים בזמן ההוא בכל הלילה על המזבח, ומכאן ניזונים כמה גדודי רוחות היוצאים ושולטים בלילה. כי משארית הקורבנות ניזונים החיצוניים גם האור שנותר משחרית ובמנחה עוד נשאר ממנו, עד שבערבית נגמר.

סד) אם תאמר כל בעלי הס"א של רוח הטומאה אינם שולטים בארץ הקדושה וישראל מתעוררים להם להבריחם, ואסור לעורר אותם לשרות על ארץ הקדושה. והרי האדם יכול להתגבר עליהם

סה) אלא בלילה עולה עשן של אמורים ופדרים. ואינו עולה כמו עשן קורבן אחר, שהעשן היה עולה בדרך ישר, כי כאן היה עולה עשן, לנקב אחד שברוח צפון, ששם המדורים של רוחות רעות. וכיוון שהעשן עולה ומעקם דרכו לצד ההוא, כולם היו ניזונים ועומדים ונכנסים במקומם, ואינם יוצאים משם לשלוט בעולם.

סו) ממונה אחד נמצא לצד על נקב שבצפון על כל גדודי הרוחות, ששמו סנגיריא. ובשעה שעשן ההוא מעקם דרכו ועולה, ממונה הזה ושישים ריבוא אלף מחנות אחרים, כולם נועדים לקבלו ולהיות ניזון ממנו. ועומדים בנקב שבצפון, ונכנסים בפתח אחד, שנקרא קֶרי כמ"ש: ואם תלכו עימי קֶרי. וכתוב: והלכתי עימכם בחמת קרי, כלומר ברוגז, היוצא מפתח שנקרא קרי.

שאלות לחזרה ושינון בזהר תרומה כב-כד
1. כיצד מראה באות נ"ט שרשב"י מיישם את החזרת רשעים בתשובה?
2. מתי הקב"ה מתחיל עם הימין ומתי מתחיל עם השמאל?
3. מתי הכסף גבוה מהזהב ומתי ההפך?
4. אם הערב היא מראה שאינה מאירה מדוע הערב קודם ליום?
5. מדוע אנו אומרים שהצהריים הוא תוקף השמש וזה לשון חיובית והרי צהריים זה דין?
6. מדוע עשו את תפילת ערבית רשות?
7. מדוע מתפללים תפילת ערבית, שהרי לא מקריבים בלילה?

אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב