023- הדף היומי בזוהר הסולם – תרומה – סז-סט למתקדמים |☆ תגיות:...

023- הדף היומי בזוהר הסולם – תרומה – סז-סט למתקדמים |☆ תגיות: הַשָּׁמַיִם מְסַפְּרִים כְּבוֹד אֵל

שיעור שמע:
הורד Mp3

SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

תְּרוּמָה סז – סט

הַשָּׁמַיִם  מְסַפְּרִים כְּבוֹד אֵל

על האדם לפעול כגיבור לפתח ולהגיע לסוג מחשבה אמונית. מחשבה פרקטית בלבד בענייני העולם הזה, לא תאפשר הורדת הארה של הקדושה העליונה הנסתרת. כדי שקדושת השבת תימשך גם ליום יום, צריך לפתח מחשבה אמונית. ידיעה חיצונית טכנית של דבר אינה מועילה, אלא יש להגיע להרגש של הדבר, להבנת הלב. פנימיות התורה היא משקה את הארץ, דהיינו נותנת לחלוחיות וחיוּת ברצון באמונה שלמה. וכאשר האמונה באה הן מצד החיוב לקיים את הפרקטיקה והן מצד הנקודה הפנימית המחוברת לאידיה, אזי היא אמונה שלמה. גיבור מוכן לפעול פעולה גם אם אינו מרגיש כלום, אלא מקבל מעל הדעת אמונת חכמים. כדי להוריד מחשבה ללב, יש לחשוב נכון.

קצז) אבל בְּכָל-הָאָרֶץ, יָצָא קַוָּם. אע"פ שהם או"א, נסתרות עליונות, חסדים מכוסים, אווירא דחיא, שלא נודעו לעולם זו"ן, שאין החכמה מתגלה בהם, עכ"ז הנזילה וההמשכה שלהם נמשך ונוזל למטה, למלכות שנקראת ארץ, שהחכמה הנסתרת בהם נמשכת למלכות. ומשום המשכה הזו, יש לנו אמונה שלמה בעוה"ז מלכות, המלכות בהארת החכמה, שנקראת אמונה שלמה אמונה בד"כ בראש, אך כאן היה ביטוי שלה במלכות, וכל בני העולם מדברים באמונה של הקב"ה מדברים בסתרי תורה, הפנימיות, המלכות, במדרגות חכמה של מדרגות או"א, כמו שהיו מגולות אפילו למעלה באו"א, ולא היו שם נסתרות וגנוזות כמ"ש: וּבִקְצֵה במלכות תֵבֵל מִלֵּיהֶם, מתחילת העולם עד סוף העולם מדברים חכמי הלב באלו מדרגות הגנוזות מדברים בשפת הקבלה בגילוי במלכות, בחינת גל עיני נפלאות מתורתך, אע"פ שלא נודעו במקומם באו"א, כי במלכות הן נגלות. שפת סתרים היא השפה האמתית בה מדברים על מעבר למקרה.

קצח) אבל במה נודעות מדרגות החכמה שבאו"א, שכתוב: לַשֶּׁמֶשׁ  שָׂם אֹהֶל בָּהֶם כלי קבלה שיכול לבטא את ההארה. כל תחתון יכול להוות כלי לעליון, בחינת אוהל. כאן מדבר על הגנוז באו"א לכן הז"א הוא המגלה את החכמה, משום שהשמש הקדוש, ז"א, הוא משכן לאלו מדרגות העליונות הקדושות של או"א, והוא אור, שלוקח כל האורות הגנוזים, והמשכה ההיא שלהם, ובזכותו נראה האמונה לכל העולם, שז"א הוא משכן לחכמה שבמדרגות או"א, וז"א משפיע אותה למלכות שנקראת אמונה, והאמונה נראית בכל העולם. כי החכמה מכונה ראייה.

קצט) מי שלוקח השמש, הוא כמי שלקח כל המדרגות, משום שהשמש הוא אוהל מקום הגילוי, ז"א מגלה את ההארה הגנוזה באו"א, שכל המדרגות נכללו בו, והוא לוקח הכול, ומאיר לכל אלו מיני האורות למטה, אל המלכות, וע"כ כתוב: וְהוּא  כְּחָתָן יֹצֵא מֵחֻפָּתוֹ כדי להאיר למלכות בהארות והתנוצצות של כל האורות הגנוזים מכל המדרגות, שכולם נותנים לו בחשק וברצון שלם את חפצם והאורות שלהם, כמו שיש לחתן רצון וחשק לתת אל הכלה מנחות ומתנות. וע"כ, וְהוּא  כְּחָתָן יֹצֵא מֵחֻפָּתוֹ.

ר) מיהו חופתו? זהו עדן, חכמה. וזה שכתוב: ונהר יוצא מעדן. עדן, זהו חופה המכסה על כל, שמכסה ומגן מפני כל הקליפות וכתוב: יָשִׂישׂ כְּגִבּוֹר לָרוּץ אֹרַח ישיש לשון שושנה, צד הזכר, ההארה הנתנת לשושנה, השכינה הקדושה. ישיש, מצד אור הראשון, ששימש בששת ימי בראשית מטרם שנגנז, שלא נמצא בו דין כלל. כגיבור, מצד הגבורה, ואע"פ, שהגבורה היא דין שלם, כגיבור כתוב: ולא גיבור, משום שהמתיק הדין בחסד, ולקח הכול ביחד, הן חכמה והן חסדים, בחשק וברצון השלם בחינת הגיבור היא כשהחכמה מוגנת ע"י החסד. וכל זה לרוץ אורח כמ"ש: הנותן בים דרך, שנותן דרך במלכות שנקראת ים, כדי להשקות ולהשלים הארת הלבנה, המלכות, בכל הצדדים, בימין ובשמאל, ולפתוח בה אורח, להאיר למטה. תיקון המפתחא דרך המאפשרת לחוכמה להאיר מהראש לגוף שנקראת אורח. שזולתו לא הייתה יכולה להאיר. כאשר מקבלים את ההארה בחשק בלי להתלונן, שמחים בחלקנו – אז אין מקום אחיזה לס"א.

מִי שׁמִתְלוֹנֶן עַל מַה שׁמקָבֶּל, הָקְלִיפָּה נֵאחזת בּוֹ.

רא)  מִקְצֵה הַשָּׁמַיִם מוֹצָאוֹ של הארת הזכר. מסוף שמיים העליונים, ז"א, הוא מוציא השפע, משום שבסיום הת"ת, גוף, יסוד, מוציא שיפעו, שבמקום ההוא ניכר בין זכר לנקבה כמ"ש: ולמקצה השמיים עד קצה השמיים. קצה השמיים, זהו עולם העליון, ז"א, הנקרא שמיים, ולמקצה השמיים, השלום שלו, יסוד. כמו שז"א לוקח כל האורות וכולם בו, אף יסוד לוקח כל האורות וכולם בו, והוא יוצא מקצה השמיים.

רב) וּתְקוּפָתוֹ עַל קְצוֹתָם וְאֵין נִסְתָּר מֵחַמָּתוֹ. ותקופתו, שמסבב בכל הצדדים הקדושים הראויים להאיר ולהשקות ולהתנוצץ ממנו. ואין נסתר, שאין מי שיתכסה מאור הזה, כי הוא מאיר לכולם בכלל אחד, לכל אחד ואחד כמו שראוי לו. כמו הגשם שמשקה את כולם, וכאשר הבור מקבל את המים, התורה שניתנת מהנסתר ללב, כל אחד כפי הראוי לו.

רג) וכשכולם נשלמים ומאירים מתוך השמש, אז מתעטרת הלבנה, המלכות באמונה שלמה, כמו אמא עילאה, שנעשית שלמה בחמישים שערים כמוה כמ"ש: תורת ה' תמימה, כי אז היא תמימה מכל הצדדים בחמש המדרגות חג"ת נ"ה, כמו אמא עילאה, כי אלו החמש הן חמישים שערי בינה, כי כל אחת כלולה מעשר. מלכות נספרת ביחדות, וז"ת דבינה בעשרות

רד) ומשום זה היא באה בפסוקים של חמש חמש תיבות, כדי להשלים חמישים, תורת ה' תמימה משיבת נפש, הרי חמש. עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, הרי חמש.  פִּקּוּדֵי יְהוָה יְשָׁרִים, מְשַׂמְּחֵי לֵב, הרי חמש. מִצְוַת יְהוָה בָּרָה, מְאִירַת עֵינָיִם, הרי חמש. מִצְוַת יְהוָה בָּרָה, מְאִירַת עֵינָיִם, הרי חמש. מִשְׁפְּטֵי-יְהוָה אֱמֶת; צָדְקוּ יַחְדָּו, הרי חמש. שכל אלו השמות, תורת, עדות, פיקודי, מצוות, יראת ומשפטי הם שמות המלכות, וכולם באים בחמש חמש, כדי להיכלל בחמישים, כמו אמא עילאה.

רה) וע"כ כתוב בפסוקים אלו הויה הויה שש פעמים שהם כנגד ו"ק עליונים, שהם השם העליון, ז"א, וע"כ התמלאה מהם הלבנה, המלכות, ונשלמה בסדר העליון כראוי. וזהו ביום השבת, שהכול נשלם כראוי בשבת, למעלה בז"א, ולמטה במלכות.

רו) וע"כ ביום הזה מתווסף אור בכל. השמיים, ז"א, מקבלים תחילה ממקור החיים, או"א, והשמיים מאירים ומתקנים את כבוד העליון, מלכות, מסֵפר העליון, אבא של כולם, ומהספר שהוא אמא עילאה. וז"א, שנקרא שמיים, הוא סיפור. ומשום זה כתוב: מסַפרים, שהוא ג' שמות אלו, ספר וספר וסיפור, שהם, או"א וז"א, השולטים ביום השבת על כל שאר הימים.

רז) משום זה שבח הזה של השמיים מספרים, אמר דוד ברוח הקודש על ההארה וההתנוצצות והממשלה של יום השבת על כל שאר הימים, משום שהשם העליון, ז"א, מאיר באור ומתנוצץ בהתנוצצות ונשלם בשלמות למעלה ולמטה. ואז תורת ה' תמימה, שהוא שבת של ליל שבת, המלכות, שהיא אחד עם ז"א.

SSSSS

שאלות לזרה ושינון בזהר תרומה סז-סט
1. לאחר שלמדנו בסוד הדעת שהוא הזיווג בליל שבת מהו "בכל הארץ יצא קום"?
2. מהו "ובקצה תבל מליהם"? כיצד זה מצביע על התפשטות חכמת הקבלה שהיא בחינת השבת?
3. מדוע קורא לשמש אהל בפסוק "ולשמש שם אהל בהם" ומה הכוונה בפסוק זה?
4. מדוע מי שלוקח השמש הוא כמי שלוקח כל המדרגות ומדוע משווה אותו ל "כחתן"?
5. מהו ישיש כגיבור ולא גיבור?
6. כיצד נותן דרך בים? והרי הים באופן רגיל גועש וסוער ומים מכסים אותו.
7. מהו קצה שמים ומהו למקצה השמיים? כיצד זה מסביר את חכמת שלמה שהיה חכם מאד?
8. כיצד נראית ההשגחה הכללית שבאה מהפרט כמו טלא דבדולחא בכתוב: "ואין נסתר מחמתו"?
9. על מה מצביעים הפסוקים תורת ה' תמימה וגו', רינו את ה' ברננה וגו', פיקודי ה' ישרים, מצוות ה' ברה וגו', יראת ה' טהורה וגו' משפטי ה' אמת וגו'?
10. על מה מצביעות המילים הראשונות בפס'? על מה מצביעים שם הוי"ה בכל אחד מהפסוקים? ועל מה מצביע שהם ששה פסוקים?
11. סכם את המאמר. העזר באות ר"ו והראה את תכלית ההארה בליל שבת באות ר"ז.
אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב