073- הדף היומי בזוהר הסולם – תרומה – רטז-ריח למתקדמיםI תגיות: וְאָהַבְתָּ...

073- הדף היומי בזוהר הסולם – תרומה – רטז-ריח למתקדמיםI תגיות: וְאָהַבְתָּ אֵת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ

שיעור שמע:
הורד Mp3

SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

תְּרוּמָה רטז- ריח

וְאָהַבְתָּ אֵת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ

כל דברי העולם אינם תלויים אלא ברצון.

מכאן שאם אדם מכוון רצונו וליבו לתכלית האמיתית, לדבקות בהשם, לפי זה יתנהלו כל חייו.

עליו לעורר את האהבה להשם, הנמצאת בו כפוטנציאל, ככוח שיש להוציא אל הפועל. בכל לבבך, בכל נפשך ובכול מאודך, לב, נפש וכסף. לב זה רגש, ונפש מדבר על המסירות ולהקדיש את כל תאוותיו, כסף הוא כיסופים להשם. הקב"ה מעורר את החסד במי שעושה רצונו יתברך. לכן אל ישאל אדם מהו רצוני, אלא מהו רצון השם.

 תחילה מתעורר השמאל, הרצון העצמי, ולאחר שמזככים אותו הוא מוכן להיות כפוף לימין, למסגרת האמונה ואז מתאפשר הייחוד.

המשכן, הלב צריך לבטא את רצונות האדם. הימין שהוא החסד צריך לבנות את הלב הראוי, וכך מצוות התורה, כך קריאת שמע וכך עם ישראל: גוי אחד בארץ.

הייחוד מקיים את הכול, ומתאפשר כשהימין שולט על השמאל.

הייחוד לא נמצא בפרטים אלא בכלל. כשבאים לבנות את הגוף, העולם, שעולם חסד יבנה, ראשית הפירוט שיש בשמע ישראל הוא חסד, האהבה. כך בונים אדם וכך בונים עולם.

תרנט) מתוך שנכללו ימין ושמאל בשם הקדוש בדרך כלל, בשמע ישראל ובשכמל"ו, צריכים אח"כ להוציא אותם בדרך פרט, בפסוקים ואהבת, והיה אם שמוע. אבל לא בדרך הייחוד, כי הייחוד הוא בפסוק ראשון בשמע ישראל, שיהיה ה' אחד בתפילין של ראש, ושמו אחד בתפילין של יד, ויהיה הכול אחד. כיוון שהייחוד הזה הסתדר הכול בכלל, מראש נקודה העליונה, חכמה, צריכים אח"כ להעיר מראש אור הראשון, חסד דז"א, שהוא ראשית מספירות ז"א. כשמופיע כלל יש לראות לאחר מכן את סוד הפרטים. עולם, זו"ן חסד יבנה, שהוא תחילת בניית הגוף.

תרס) הפרשה של ואהבת, ראשית הימין, ספירת החסד, לאהוב את הקב"ה באהבה של דבקות בו. ומי הוא שמעורר האהבה – ימין, חסד, מעורר אהבה. מי שאוהב את הקב"ה, הקב"ה מעורר אליו ימין שלו, ומקבלו באהבה. כל דברי העולם אינם תלויים אלא ברצון, רוח מושך רוח ומביא רוח כמ"ש: אם ישים אליו ליבו, רוחו ונשמתו אליו יאסוף.

תרסא) כשהאדם מעורר דהיינו שקיים בכל אחד הפוטנציאל אהבה אל הקב"ה, התעוררות הימין, אהבה, מתעורר בשלושה אופנים, כמ"ש: בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך. הרי כאן ג' אופנים, ואל תאמר, או זה או זה, שהרי לא כתוב: או בכל לבבך, או בכל נפשך, או בכל מאודך, אלא כולם צריכים, לב, נפש, כסף. אז הקב"ה מעורר אליו ימינו ומושיטו אליו, ומקבל אותו.

תרסב) וע"ז כתוב: נְאֻם יְהוָה, לַאדֹנִי שֵׁב לִימִינִי. דוד המלך אמר אותו על מדרגה שלו, המלכות, כשהיא מתקשרת בימין. י"ג מצוות כאן בימין. וְאָהַבְתָּ, אֵת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, אחת. בְּכָל-לְבָבְךָ שתיים. וּבְכָל-נַפְשְׁךָ, שלוש. וּבְכָל-מְאֹדֶךָ, ארבע. ושיננתם לבניך, חמש. וְדִבַּרְתָּ בָּם,, שש. בְּשִׁבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ, שבע. וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ, שמונה. וּבְשָׁכְבְּךָ, תשע. וּבְקוּמֶךָ, עשר. קְשַׁרְתָּם לְאוֹת, עַל-יָדֶךָ, אחד עשר. וְהָיוּ לְטֹטָפֹת, בֵּין עֵינֶיךָ.  שתיים עשרה. וּכְתַבְתָּם עַל-מְזֻזוֹת בֵּיתֶךָ, וּבִשְׁעָרֶיךָ, הרי שלוש עשרה.

תרסג) י"ג מצוות אלו תלויים בימין, והשמאל נכלל בימין, וכן צריך להיות. ובכל זמן שהשמאל מתעורר, הימין מתחיל בו תחילה. ומשום זה אם זוכים, השמאל נכלל בימין. ואם לא, הימין נכלל בשמאל, והשמאל שולט. כמ"ש: אם בחוקותיי תלכו, שכתוב: אם, בתחילה. ובכל מקום, השמאל מתעורר באהבה, בימין, ואח"כ מתגבר דינו כמו שצריך. וכך צריך להיות בכל מקום. את השמאל צריך, הוא הרצון, אך על הימין לשלוט בשמאל

וְאֶת הַמִּשְׁכָּן תַּעֲשֶׂה, עֶשֶׂר יְרִיעֹת

 תרסד) וְאֶת הַמִּשְׁכָּן תַּעֲשֶׂה, עֶשֶׂר יְרִיעֹת:  שֵׁשׁ מָשְׁזָר וּתְכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתֹלַעַת שָׁנִי כְּרֻבִים מַעֲשֵׂה חֹשֵׁב תַּעֲשֶׂה אֹתָם. כאן הייחוד, כי עשר יריעות הן כנגד ע"ס. כי תיקון המשכן הוא מכמה מדרגות, שכתוב בו, והיה המשכן אחד, להראות שכל האיברים של גוף המשכן, כולם הם של גוף אחד. להראות, שאני פועלים למטה כנגד מה שקבלנו מלמעלה. המשכן הוא כנגד ליבו של האדם, לכן עליו לראות שכל רצונותיו הם סוד של גוף אחד, עליו לאחד את רצונותיו ולא להיות מפוזר

תרסה) בדומה לאדם, שיש בו כמה איברים עליונים ותחתונים, אלו הפנימיים בפנים, ואלו בגלוי מבחוץ, וכולם נקראים גוף אחד, ונקרא אדם אחד בחיבור אחד. אף כך המשכן, כל האיברים הם כעין של מעלה, וכשמתחברים כולם כאחד, אז כתוב: והיה המשכן אחד. את כל היריעות שמביאים למשכן יש לחבר, כמו הגוף שהוא מורכב והוא אחד.

תרסו) מצוות התורה הן חלקים ואיברים כמו של מעלה, וכשמתחברות כולן לאחת, אז כולן עולות למקום אחד גם את מצוות התורה יש להביא לאחדות, לאהבת השם. המשכן, הוא איברים וחלקים, כולם עולים לאדם, כעין מצוות התורה. כי מצוות התורה כולם באדם, זכר ונקבה, זו"ן. כשמתחברים יחד הם אחד, באדם, הוי"ה במילוי אלפין שבגי' אדם. ומי שגורע אפילו מצווה אחת שבתורה, כאילו גורע צורת האמונה, המלכות, כי כל האיברים הם יחד באדם. ומשום זה הכול עולה בייחוד. כדי להגיע לאחדות על האדם לוותר על פרטיותו.

תרסז) וע"כ ישראל הם גוי אחד, שכתוב בהם, ואַתן צאני צאן מרעיתי אדם אתם. וכתוב: ומי כעמך כישראל גוי אחד בארץ.

אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב