076- הדף היומי בזוהר הסולם – תרומה – רכו-רכח למתקדמים I תגיות:...

076- הדף היומי בזוהר הסולם – תרומה – רכו-רכח למתקדמים I תגיות: בְּרָב עָם הַדְרַת מֶלֶךְ , שמירה בדרך

שיעור שמע:
הורד Mp3

SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

תְּרוּמָה רכו- רכח

אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת

השם שומר את מי שיוצא מהרצון לקבל ובא לעבודתו יתברך.

יְהוָה, יִשְׁמָרְךָ מִכָּל-רָע יִשְׁמֹר, אֶת-נַפְשֶׁךָ יְהוָה  יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ.

אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ. אם המלכות דהיינו ליבו של האדם לא יתכלל בבינה, במידת ההשפעה, לא יהיה ראויה לקבל אור ושמירה. אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר-עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר. אין אחדות בלי קשר לקב"ה, רק אידיאל רוחני אמיתי הוא הכלל המאחד את הפרטים.

המלך הוא היסוד, המלך שהשלום שלו. הצדיק נק' יסוד דז"א והבינה היא המלך שהשלום כולו שלו, כל המוחין נמשכים ממנה.

תרפט) המשכן שעשה משה, המלכות במוחין דו"ק. יהושוע היה עומד תמיד ושומר אותו, שאין שמירה אלא בו, שהוא נקרא נער, מט"ט, שכתוב: וּמְשָׁרְתוֹ יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן נַעַר, לֹא יָמִישׁ מִתּוֹךְ הָאֹהֶל. לא נשמר משכן הזה ע"י נער אחר, שכתוב: והנער שמואל משרת. משום שאין שמירת המשכן אלא בנער, ושומר הזה הוא אותו השומר את המשכן העליון, המלכות במוחין דו"ק, והוא נקרא בשם נער, מט"ט. נער הוא בחינת מנוער ממצוות, גימטרייה ש"ך ניצוצין, ואין שמירת המשכן אלא בנער.

תרצ) אבל אתם קדושים עליונים, אין השמירה שלכם כשמירת המשכן, אלא השמירה שלכם כשמירת ביהמ"ק. המשכן נייד הוא בו"ק ובית המקדש גבוה יותר בגדלות המדרגה המלכות במוחין דפב"פ עם ז"א, שהקב"ה לבדו שומר עליו שכתוב: אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ. כי בכל זמן שהצדיקים הולכים בדרך, הקב"ה שומר אותם תמיד כמ"ש: יְהוָה  יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ

 

תרצא) הלכו אחריו וליוו אותו ג' מילין וחזרו לדרכם. קרו עליו: כִּי מַלְאָכָיו, יְצַוֶּה-לָּךְ  לִשְׁמָרְךָ, בְּכָל-דְּרָכֶיךָ.  עַל כַּפַּיִם יִשָּׂאוּנְךָ  פֶּן תִּגֹּף בָּאֶבֶן רַגְלֶךָ. תחילה כתוב: כי מלאכיו יצווה לך לשמורך, מלאך מט"ט. ואח"כ כתוב: עַל כַּפַּיִם יִשָּׂאוּנְךָ, הקב"ה עצמו, הבינה, הנושאת את המלכות ואת הצדיקים על כפיה, על מיעוטה שקיבלה ע"י המלכות, שבזה יכולה אח"כ להשפיע לצדיקים ולמלכות גם את הגדלות שלה וכמ"ש: עַל כַּפַּיִם יִשָּׂאוּנְךָ, על המיעוט והקטנות שלה, המכונה כפיים, מטעם, פן תיגוף באבן רגלך אבן אחת משמות היצר הרע, שהוא מדה"ד של המלכות דצ"א, המכונה אבן. שבכל מקום שהיא נגלית, תכף מסתלקים משם כל המוחין. על כן קראו על רבי אלעזר כל הכתוב הזה. המלאך מתת הוא המלווה את בחינת המשכן, ו"ק אשר מי שעסוק בבניית המשכן הם אותם צדיקים שעושים זיווג בעליונים.

בְּרָב עָם הַדְרַת מֶלֶךְ

תרצב) וְאֶת הַמִּשְׁכָּן תַּעֲשֶׂה, עֶשֶׂר יְרִיעֹת, רבי יהודה פתח: בְּרָב עָם הַדְרַת מֶלֶךְ וּבְאֶפֶס לְאֹם, מְחִתַּת רָזוֹן. ברוב עם הדרת מלך, ישראל, שכתוב בהם, כִּי עַם קָדוֹשׁ אַתָּה, לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ; וּבְךָ בָּחַר יְהוָה, לִהְיוֹת לוֹ לְעַם סְגֻלָּה, והם עם, העולים לכמה אלפים וכמה רבבות. וכשהם מרובים בחשבון, הוא כבוד הקב"ה, כי עליונים ותחתונים משבחים שמו של המלך העליון, ומשבחים אותו בזכות עם הקדוש הזה כמ"ש: רַק עַם-חָכָם וְנָבוֹן, הַגּוֹי הַגָּדוֹל הַזֶּה עם ישראל קטן בכמות, אך שאר העמים אינם כלל ויש בהם פירוד ופרטים רבים. עם ישראל זה נפש, כלל שיש בו אחדות, וכל האומות יכולים להתחבר ע"י הצטרפות לעם ישראל. כל חיבור אחר שלהם הוא בחינת חבר מרעים זמני. האבן השואבת, דהיינו המגנט הקטלני ביותר בדורנו הוא ההתחשבות מה יאמרו עלינו. כדי לשמור על הייחודיות שלנו כעם, שזה תנאי הכרחי לאפשרות קיום תפקידנו, עלינו לשמור על הציווי: הֶן עָם לְבָדָד יִשְׁכֹּן וּבַגּוֹיִם לֹא יִתְחַשָּׁב, גם לטובתם של שאר האומות. עם ישראל הוא הגדול מכולם בשמירה על הייחוד שלו, וכך הצדיקים הם הגדולים מכולם בשמירה על קו ודרך ברורים, כמובילי הדור.

תרצג) הלוא כתוב: כִּי אַתֶּם הַמְעַט, מִכָּל הָעַמִּים? מכל העמים, ודאי שהם המעט, אבל מעם אחד מהם, הם יותר מרובים, שאין עם בכל העולם גדול ורב כישראל. ומה בני ישמעאל, ובני אדום, שהם הרבה? ודאי הם מרובים, אבל כל שאר העמים מתערבים אלו באלו, שיש לעם זה בנים בעם זה, ולאלו בנים בעם אחר, ולאלו באחר. הגדולה והסגולה של עם ישראל, וישראל אינם מתערבים ולא מתערבים בהם עמים אחרים. ומשום זה, אין עם בכל העולם, שיהיה גדול ורב כישראל. עם ברור ויחיד הם, באלו אין ערבוב אחר כלל, כמ"ש: כי עם קדוש אתה לה' אלקיך ובך בחר ה'. וע"כ ברוב עם הדרת מלך, הוא הדרת מלך העליון, הקב"ה. לעם ישראל תפקיד המחייב אותו להיות מופרש מכל הגויים.

תרצד) בזמן שהקב"ה בא לבית הכנסת, וכל העם באים יחד, ומתפללים ומודים ומשבחים להקב"ה, אז הדרת מלך הוא, שהוא הקב"ה, שמיתקן ביופי ותיקון לעלות למעלה, לאו"א שזה לשם ייחוד י-ה עם ו-ה

תרצה) כשהקב"ה מקדים לבית הכנסת, והעם לא באו להתפלל ולשבח להקב"ה, אז כל הממשלה שלמעלה, וכל אלו הממונים ומחנות העליונים, כולם נשברו מן ההתעלות ההוא שלהם, שמיתקנים בתיקוני מלך, הקב"ה.

תרצו) הטעם, שהם נשברים מהתעלות שלהם, משום שבשעה שישראל למטה מסדרים תפילותיהם ובקשותיהם, ומשבחים למלך העליון, כל אלו מחנות העליונים מסדרים שבחים ומיתקנים בתיקון הקדוש. משום שמחנות העליונים כולם הם חברים עם ישראל למטה, לשבח את הקב"ה ביחד, כדי שהתעלות הקב"ה תהיה למעלה ולמטה ביחד.

תרצז) וכשהמלאכים מזדמנים להיות חברים עם ישראל, לשבח ביחד להקב"ה, וישראל למטה אינם באים לסדר תפילותיהם ובקשותיהם, ולשבח לאדונם, כל המחנות הקדושים שבממשלה העליונה נשברים מתיקוניהם, כי אינם מתעלים בהתעלות, שאינם יכולים לשבח לאדונם, משום ששבחים של הקב"ה צריכים להיות ביחד למעלה ולמטה, עליונים ותחתונים בשעה אחת. וע"כ כתוב: מחיתת רזון, ולא מחיתת מלך. כי נוגע רק למחנות המלאכים ולא למלך עצמו.

תרצח) ואפילו שלא הרבו לבוא לבית הכנסת אלא עשרה, באלו העשרה מזדמנים מחמת העליונים, להיות עימהם חברים לשבח להקב"ה. משום שכל תיקוני מלך הם בעשרה, וע"כ די בעשרה אם אינם יותר.

תגיות: ברוב עם, שמירה בדרך

שאלות לחזרה ושינון בזהר תרומה רכו-רכח
1. מהיכן למדנו שאין שמירת המשכן אלא בנער?
2. מה ההבדל בין שמירת המשכן לשמירת המקדש עפ"י הבדלי המדרגות שבהם?
3. מה השבח שנתנו חבריו של רבי אלעזר שליוו אותו ג' מילין? איך זה קשור ליחס בין המשכן לבית המקדש?
4. על איזה עם נאמר "ברב עם הדרת מלך" ומדוע?
5. כיצד מסתדר שעם ישראל הוא רב אם נאמר כי אתם המעט מכל העמים?
6. מהם ב' הנימוקים שעם ישראל נחשב לגדול מכל העמים האחרים?
7. מה קורה למחנות העליונים כאשר בנ"י לא באים לשבח את הקב"ה בבית הכנסת?
8. מה הטעם שאפילו שלא הרבו לבוא לבית הכנסת אלא עשרה, מזדמנים עמם מחנות עליונים להיות עמהם חברים?
אתר הבית- http://hasulam.co.il
אתר ספר הרב: http://parasha.pw
פייס הרב: http://adamsinay.net
הזוהר היומי: http://zoharyomi.net
אתר התע"ס: http://kab.li
חנות ספרי קבלה: http://kabbala.co
קורסים נבחרים: http://moodle.hasulam.co.il
קבלה למתחיל: http://goo.gl/zGAtcv
טיפ זוגי קבלי: https://goo.gl/cg1T8Y
ניוזלטר שבועי: http://goo.gl/uQl5qR
אפליקציית הסולם: http://www.hasulam.co.il/ap
הרב אדם סיני: http://goo.gl/B4Pfwl

צור קשר: http://goo.gl/81NR6h

פייסבוק –
http://facebook.com/hasulams

אין תגובות

להגיב